На Софійській площі в Києві вже засяяли вогні головної ялинки країни. її висота перевищує 30 метрів. Ялинка прикрашена 20 тисячами золотих і червоних куль та яскравою гірляндою, завдовжки 10 кілометрів у вигляді великого купола. Біля ялинки розмістили ще й найбільший в Європі вертеп. Протягом новорічних свят у центрі столиці традиційно працюватимуть фотозони, дитячі забавки, фудкорти й теплі зони для відпочинку. А навколо пам’ятника Богданові Хмельницькому працюватиме ще й ковзанка у вигляді тунелю.
Головний угорський різдвяний ярмарок у Будапешті визнали найкращим у Європі. За це проголосували сотні тисяч туристів із різних країн. Звертали увагу не лише на різдвяне оформлення та ятки з наїдками, а які там культурні розваги або концерти. До п'ятірки найкращих увійшли також ярмарки у швейцарському місті Базель, австрійському Відні та два ярмарки у французьких містах. Торік погуляти завадила пандемія, а от цього року веселощі таки будуть. То як Європа готується до Різдва – у сюжеті "Підсумків тижня".
До Всесвітньої подорожі готується Санта Клаус. У селищі за полярним колом у Фінляндії він збирає подарунки. Саме там, у Лапландії, розташована його резиденція. У цю пору сонце там сходить пізно – близько 11-ї ранку. Але це не зупиняє Санту та його вірних ельфів. Вони активно готуються до Різдва.
Діти з усього світу чекають на подарунки від доброго чарівника. Він же має детально вивчити побажання кожного малюка та підібрати відповідну сюрприз зі своїх запасів. Одне з головних завдань чарівника та його ельфів – розібрати пошту, а її аж кишить. Кожного Різдва Санта отримує пів мільйона листів, а інколи – до 30 тис. на день. І список канцелярії вже майже повний. Тепер можна зі впевненістю сказати, наскільки слухняними чи добрими були діти та дорослі цього року.
Санта Клаус щороку облітає земну кулю на санчатах, запряжених оленем Рудольфом. Чарівник обіцяє, що обов'язково принесе подарунки всім дітям, які гарно поводилися. Якщо не на Новий Рік, то на Різдво чи інше зимове свято. Дух Різдва вже панує в усьому світі. Повсюди наряджають ялинки і прикрашають міста. Величезні різдвяні дерева милують око у Вашингтоні, Нью-Йорку, Лондоні та Ватикані.
А Єлисейські поля та Ейфелева вежа у Франції запалали святковими вогниками. Парижани поринули в новорічну атмосферу. Крамниці наповнюються подарунками, декораціями і прикрасами та іграшками для дому, аби всі встигли запастися новорічними радощами. А туристи ж насолоджуються передріздвяною красою країни.
"Різдво залишається для нас чи не найголовнішим святом. Ми збираємося сім’єю, нас не багато
людей, лише найближчі друзі і родичі, та намагаємося поринути в ту святкову атмосферу", – каже мешканець Парижа Раймонд Алехандре.
Активна підготовка до новорічних свят і в австралійському Сіднеї. Там нарешті скасували карантинні обмеження і дозволили насолодитися атмосферою свята. Снігу, сильних передноворічних морозів та тисячі ліхтариків там не побачиш. Та часу австралійці не втрачають. Нині ж нишпорять магазинами. Окрім подарунків, шукають новорічні дерева.
"Різдвяний шопінг цьогоріч такий приємний, бажаний. Так класно бути у місті і шукати подарунки. Це особливі дні", – розповідає мешканка Сіднея Елеонора Фліндерс.
Святкова атмосфера вже панує і у Віндзорі. Саме там, де розташована резиденція монаршої родини, – Віндзорський замок. У ньому Єлизавета ІІ кілька років поспіль святкує новорічні свята. Але цьогоріч через поширення нового штаму коронавірусу королева не влаштовуватиме традиційний родинний передріздвяний обід, а святкувати поїде до своєї приватної садиби – Сандригемського палацу. Та у Віндзорі не засмучуються, підготовка до Різдва там триває – ресторани, торгові центри і новорічні фестивалі.
У Лондоні до різдвяних свят поставилися дуже відповідально. Подумали і про природу. Вже третій рік поспіль пропонують не купувати і не вирубувати справжні ялинки, а брати їх в оренду. Так можна зекономити до 7 млн живих дерев. Різдвяну ялинку треба замовити онлайн і впродовж наступних кілька днів забрати її до себе додому, а після свят – повернути організації.
"Кожен охочий може обрати ялинку собі до смаку. Якої висоти вона має бути, і наскільки пишною. Хтось почав замовляти дерева ще наприкінці листопада. Але основний приток клієнтів ми очікуємо вже ближче до Нового року. Ця ініціатива дуже гарна. Кожен може насолодитися живим деревом, зберегти природу і відчути атмосферу свята", – каже співзасновниця компанії з оренди різдвяних ялинок Кетрін Лавлес.
Разом із підготовкою уже розпочалися і незвичні різдвяні вітання. У Перу Санта Клаус привітав у лікарні дітей, хворих на коронавірус. Піднявся до них на драбині пожежної машини. Всередину зайти не можна, тож вітав малечу через вікно, а з нею і дорослих. Загалом Паул Саурез, який і став двійником Санти, привітав 120 дітей. Каже, найважливіша фраза, яку він почув від малечі, – "Я тебе люблю".
Чекають новорічних свят і в Угорщині. Понад 40 Санта Клаусів взяли участь у благодійному "Забігу голих Сант" у Будапешті. Попри низькі температури, на бігунах були лише деякі елементи святкового костюма – переважно купальні костюми. Мета цього передріздвяного забігу – благодійна. Щороку угорські Санти збирають кошти для різних дитячих організацій. Кажуть, бігати не холодно, адже гріють людські усмішки.
"Для когось це забіг, для когось – розвага. Кожен вбачає свою мету. Але це класно. Ми не може підготуватися чи вгадати, якою буде погода. Нам дуже пощастило, що от скоро Різдво, ми біжимо і не холодно, не морозно", – каже учасник забігу Крістіан Мехез.
Благодійний забіг на мотобайках до Різдва провели і в Берліні. Кілька десятків німецьких Санта Клаусів намагалися розвеселити дітей. А ось цей різдвяний чарівник не сидить на троні біля ялинки, це дайвер Санта Клаус із Японії. Він плаває в акваріумі разом із трьома тисячами різноманітних риб, аби місцеві і туристи забули про свої клопоти і насолодилися чарівною порою передноворічних свят.
Мирослава Танська, "Підсумки тижня"