Яким буде Різдво під знаком "Омікрона"? Попри нові обмеження – люди готуються до свята без локдауну. Лісові красуні вже засяяли у більшості європейських міст. З'являються і новорічні ярмарки, де можна купити сувеніри та зігрітися глінтвейном. Але вхід на них обмежений, лише з COVID-паспортами. Усі велелюдні заходи довелося скасувати. Потерпає і батьківщина Санта-Клауса. Туристичний потік через коронавірус істотно зменшився. Тож зустрічають таких нечисленних гостей Лапландії прямісінько в аеропорту. Щоб себе потішити, люди намагаються створити новорічний настрій у себе вдома. Перетворюють свої оселі на справжні резиденції Нового року. Дух прийдешніх свят уже відчула і журналістка "5 каналу" Нонна Стефанова для програми "Час за Гринвічем".
Усього 40 тисяч ламп різдвяної ілюмінації прикрашають садибу цього мешканця Німеччини, Леона Шеперса. "Усього 40 тисяч", бо зазвичай їх понад 130 тисяч. Але цього року святкові вогні довелося скоротити через коронавірусні обмеження. І вбрати лише одну частину двору, куди все розмаїття прикрас – просто не вмістилося.
"Ми мали скоротити частину ілюмінації більше, аніж наполовину. Але це краще, ніж нічого, краще, аніж цілковита темрява", – зазначив власник садиби Леон Шеперс.
Прикрашати власне обійстя до Різдва і запрошувати відвідувачів – розпочав іще батько нинішнього власника 20 років тому. До пандемії щодня сюди приїздили близько вісімдесяти гостей – і погуляти, і скуштувати глінтвейну. Гаряче вино з приправами тут наливають і зараз. Щоправда, лише на вихідні. І для багатьох німців – це одна з небагатьох нагод розважитися. Адже різдвяні ярмарки у великих містах здебільшого зачинені.
Там, де вони відкриваються, – і не лише в Німеччині, а й у різних країнах Європи – вхід на ярмарок суворо регламентований. Без COVIDpass сюди зась! Дозволом уже традиційно є щеплення або ж довідка про одужання від ковіду. Навіть із ПЛР-тестом не скрізь пускають. Діють правила і для входу на різдвяний базар у Хорватії. Країна, куди їздять відпочивати влітку, радіє, що і взимку має чим потішити гостей і містян. Крім того, маски просто неба тут не обов'язкові.
"Я тільки приїхала – тут так чудово, так приємно усе це бачити. Я зі Словенії – там досі все зачинено. Такої краси цього року немає. Ось чому я вирішила провести вихідні в Загребі. Це така насолода!", – розповіла туристка зі Словенії Нуся.
"Усе не аж так жваво, як було колись. Але скидається на те, що ми повертаємося до звичного життя. Приємно бачити так багато людей на вулиці", – наголосив студент Бруно.
Не закрила поки що різдвяні ярмарки і Франція. А от нічні клуби не працюватимуть щонайменше до 6 січня. На відміну від базарів просто неба, нічні клуби погано провітрюються і часто є розсадниками інфекції. Також заборонять танцювати у барах і ресторанах. Аби не довелося вдаватися і до суворіших заходів, уряд закликає населення не легковажити нормами безпеки під час масових святкувань.
"Ми бачимо, де ризик інфекції найбільший. Там, де ми збираємося на святкування: їмо, п'ємо вино, збираємося на вулицях у тісному контакті одне з одним без масок. Ризик і на святкуваннях в офісах. А також і вдома за великим обідом із друзями. Мій заклик дуже чіткий: до кінця року обережніше з усім цим, візьміть трішки паузу. Так ми захистимо одне одного і збережемо нагоду насолоджуватися Різдвом", – зазначив прем'єр-міністр Франції Жан Кастекс.
Хто не має змоги або й не хоче насолоджуватися різдвяним настроєм удома, може шукати свята далеко на півночі. У Лапландії, на батьківщині Санта Клауса. Місто Рованіємі у Фінляндії приймає прямі рейси із Франції. Санта особисто зустрічає туристів в аеропорту.
У Лапландії розваг чимало... було, до пандемії. Ще у грудні 2019-го туристів було понад 60 тис. А у 2020 році – лише 11 тис. Цього року помічники Санта Клауса, а точніше працівники Санта-Парку, сподіваються бодай трішки повернутися до рівня перед пандемією. І за кількістю туристів, і за прибутками.
"Чимало малих бізнесів за цей час ще не стали банкрутами, але вирішили зачинитися. Тому нам потрібно наймати нових працівників, залучати нові компанії і сервіси. Для деяких компаній ця зима буде вирішальною: якщо прибутків не буде – вони зачиняться", – сказав представник Санта-Парку Ікка Ланкінен.
До Фінляндії пускають лише вакцинованих. Але і ця вимога змінилася з поширенням "Омікрона". В'їзд заборонено тим, хто за два тижні до прильоту відвідував Південну Африку – саме звідти поширюється новий штам.
Уже невдовзі Санта з Лапландії має вирушити в навколосвітню подорож із подарунками на Різдво. До цього свята люди прикрашають і свої оселі, і вулиці міст. Початок різдвяно-новорічного сезону знаменує запалення вогнів на ялинках. Так, на центральній площі Мілана вже височіє святкове дерево заввишки 24 метри. Його прикрасили майже вісьмома сотнями новорічних кульок та понад півсотнею бантів. Не відстає й італійська столиця Рим. Ялинка тут на метр нижча, ніж у Мілані, але пишно прикрашена вогнями.
"Чудове дерево. Мені справді подобається. У Римі я вперше, і ця ялинка і святковий настрій – надзвичайні", – розповіла туристка з Лівану Сара.
"Ну, може, це і не найгарніша ялинка у світі, але це наша ялинка. І ми будемо її берегти", – зазначив мешканець Рима Алессандро.
Запалили святкові вогні й інші міста Європи. Ось сяє бельгійське Брюґґе, яке називають "Венецією півночі" – знане каналами і середньовічними вуличками. Хто втомиться гуляти, може відпочити на різдвяному ярмарку, смакувати глінтвейн і смажені ковбаски. Але найзатишнішим завжди буде святкування в колі родини.
"Наступного року ми знову побачимо одне одного у моїй різдвяній садибі. І вона знову засяє вогнями в усій своїй красі. І на цій ноті я бажаю Вам щасливого Різдва і Нового року", – розповів власник садиби Леон Шеперс.
Читайте також: у США понад 200 Санта-Клаусів проїхалися сніговими схилами на лижах та сноубордах.
Нонна Стефанова, "Час за Гринвічем"