Минулого тижня головна ялинка Нью-Йорка біля Рокфеллер-центру засвітилася різдвяними вогнями. Церемонія зібрала сотні глядачів. Декорували і Білий дім. Тепер 41 ялинка та 78 тис. вогнів прикрашають резиденцію. Це буде, до речі, перше Різдво та Новий Рік Джо Байдена та його дружини в президентському статусі.
А в Європі, окрім красивих ялинок, вже розпочинаються різдвяні ярмарки. Щоправда, лише там, де це можливо через епідемію. А це завжди смачна різдвяна їжа й напої. І от є такий десерт різдвяний, штолен називається. Можливо, ви бачили його у продажу в супермаркетах або у кав'ярнях в Україні. Так от, він саме про справжнє європейське Різдво. Цей пиріг страшенно полюбляють німці. Як приготувати штолен – у сюжеті "Підсумків тижня".
Музика, новорічний декор довкола. Свято наближається. Традиційно плануємо і нові святкові страви. Салати? Ні. М'ясне? Поки що ні. А от різдвяна випічка – так. Різдвяний штолен – традиційний німецький пиріг. І виявляється, господині в Україні вже не один рік його готують і мають власні рецепти. Але які таємниці приховує в собі штолен, які його особливості та історія?
"Історія почалася в XIV столітті, тоді існувала заборона на вживання масла та молока напередодні Різдва. Видали наказ і дозволили пекарям готувати випічку з великою кількістю масла та молока", – розповів хлібний сомельє, пекар Ігор Лавришен.
Штолен – традиційна німецька різдвяна випічка. За легендою, нагадує загорнутого в пелюшки немовля Христа. А в перекладі з німецької означає балка, через форму пирога. Випікають штолен майже за місяць до різдвяно-новорічних свят. Найвідоміший – Дрезденський. Його рецептура незмінна століттями.
Німецький пиріг майже 20 років має свій фестиваль у Дрездені – Штолен Фест. Кухарі випікають гігантський виріб і везуть його головною вулицею. Потім розрізають та продають усім охочим за символічну ціну, а кошти від продажу віддають на благодійні потреби. А ще різдвяний смаколик вагою понад 4 тонни з двотисячного року живе у Книзі рекордів Гіннеса.
Українці, насмакувавши європейського штолена, й собі почали втілювати німецьку традицію. Купувати його у вітчизняних магазинах або ж випікати власноруч. Тож для дрезденського різдвяного кексу знадобиться 200 мл молока, 50 г свіжих дріжджів, 75 г цукру, 250 г вершкового масла, 700 г борошна, 250 г смаженого мигдалю, половину чайної ложки солі, 100 грамів цитрусових цукатів, 350 г родзинок, 50 г темного рому, сік та цедра 1 лимона, ванільний цукор, спеції до смаку. Для змащування потрібна цукрова пудра і вершкове масло. Можна додати й рому.
Посмакувати крафтовими пирогами можна і в українських кав'ярнях. Утім, тут він буде дорожчий, ніж у супермаркетах. Якщо за півкілограмовий німецький смаколик у торговельних мережах віддасте 100-200 грн, то вже виготовлений вручну, за німецькою рецептурою, стане вам у 300-400 грн за пів кіло.
І повертаємось до Одеси. Вже на день святого Миколая різдвяним штоленом планують нагодувати 2 тис. містян та гостей міста. Якою буде вага українсько-німецького десерту, майстри не зізнаються – секрет.
Якщо і ви надихнулися різдвяним рецептом штолена, то маєте час і собі його зготувати. За тиждень замочіть сухофрукти, спечіть сам пиріг і дайте відстоятися йому 2-3 тижні. Процес довгий, але, повірте, результат того вартий. Аромат та смак європейського десерту ні з чим не зрівняти.
Олена Рибінська, Артур Волосов, Ольга Дунська, Микола Довгий, "Підсумки тижня"