Масове святкування у Баку. Там відзначають свою перемогу у боротьбі за Нагірний Карабах військовим парадом. А от у Вірменії, яка теж претендувала на цей регіон, тривають протести. Про радість та сльози обох країн – кореспондентка "5 каналу" Мирослава Танська розповість.
Тисячі військових крокують площею Свободи у Баку. В Азербайджані гучний військовий парад. Так країна відзначає перемогу в Нагірному Карабаху.
На параді понад три тисячі армійців та майже півтори сотні одиниць військової техніки. Зокрема, ракетні установки, артилерія, системи протиповітряної оборони. На узбережжі – бойові кораблі й катери. А ще на площі з'явилася захоплена під час бойових дій у Карабаху техніка. У міністерстві оборони Азербайджану її назвали військовими трофеями.
Через коронавірус парад відбувся без глядачів, але більшість азербайджанців у ці хвилини прикипіла до телетрансляції. Перед військовими виступив і президент країни Ільхам Алієв. Він привітав громадян із перемогою і започаткував нове свято.
Відтепер країна щороку 8 листопада відзначатиме День перемоги. Спочатку хотіли обрати дату 10 листопада – це наступний день після укладання угоди про перемир'я між Азербайджаном та Вірменією. Але ця дата збігається з Днем пам'яті Кемаля Ататюрка, що його називають батьком турків, яких азербайджанці вважають братньою нацією. На парад приїхав і глава Туреччини Реджеп Ердоган.
"Вірменська армія не хоче визнати, що вона програла, вона була розбита. Але якщо вірменський фашизм прокинеться знову, то результат вони отримають такий самий, як і зараз. Азербайджан знову зламає їм спини своїм залізним кулаком", – каже Ільхам Алієв, президент Азербайджану.
"Жити потрібно в доброму сусідстві, не треба ворогувати, це нікому не допоможе. А Вірменія, якщо вивчить свої уроки з минулого, того, що сталося в Карабаху, то це буде нова ера в регіоні", – наголошує Реджеп Ердоган, президент Туреччини.
Доки в Азербайджані святкують, у Єревані поновилися антиурядові протести. Декількох занадто активних затримала поліція. Демонстранти вимагають відставки прем'єра Нікола Пашиняна. Вважають, що угода, яку він підписав із Баку – це капітуляція.
Протистояння в Нагірному Карабаху загострилося наприкінці вересня. Під час наступу Баку повернуло під свій контроль більшість окупованої в 90-х роках території. Угоду про перемир'я Баку та Єреван уклали 9 листопада. За нею, Вірменія віддала Азербайджану три райони. Перед відходом багато вірмен підпалювали або руйнували свої будинки.
Росія ж ввела до регіону 2 тисячі армійців, буцімто для миротворчої місії на 5 років. Транспортне сполучення в Нагірному Карабаху тепер нібито контролює ФСБ.
Мирослава Танська, "5 канал"