Тирасполь, Придністров'я
Тирасполь, Придністров'я 5 канал

"Одна з перших спроб Кремля", або Як нині живе окуповане Придністров'я – спецрепортаж

Читайте по-русски
Міжнародні переговори не дають результату – Москва перетворює Придністров'я на суцільну військову базу

Про мілітаризацію Криму світ говорить більш-менш регулярно, а от про мілітаризацію іншої території замороженого конфлікту – Придністров'я – чомусь ні. Спроба розірвати Молдову була однією з перших для Кремля і 14-та армія відіграла істотну роль у тому, що досі контрольована Москвою частина країни живе між двома світами – цивілізацією і "русскім міром". Вже більш як 25 років. Про окуповане Придністров'я – далі:

Анастасія – студентка з Придністров'я. Навчається в Кишиневі. Її родина живе на окупованій території. Розповідає: здобувати освіту у Придністров'ї не захотіла, як і більшість її однокласників. Бо немає перспективи. Школу дівчина також закінчувала на території, яку контролює уряд. Бо румунськомовні навчальні заклади в регіоні під забороною.

Згадує: "Вже років 17-18 немає школи в нашому місті й ми повинні були переходити кордон до найближчого села, яке вважається вже Молдовою. І там вчилися в другій зміні. У першій зміні вчилися місцеві".

Війна у Придністров'ї відбулася 1992 року. Активна фаза тривала кілька місяців. З одного боку – збройні сили Молдови. З іншого – 14-та російська армія, яка базувалася в регіоні, місцеві сепаратисти і українська організація УНА УНСО. Офіційний Кишинів у конфлікті програв. Відтоді регіон контролює Росія. Вона називає свої окупаційні війська "миротворчими" і відмовляється виводити їх. До 2014 року Україна сприяла ротації російських солдатів. Припинила це робити після початку незаконної анексії Криму та війни на Донбасі.

Кишинів за більш як два десятки років пішов на значні поступки. Автомобілі на так званих "придністровських номерах" безперешкодно перетинають лінію розмежування. Товари з окупованої автономії продаються в Європейському Союзі. Ба більше – офіційний уряд закуповує в сепаратистів електроенергію. Під час її виробництва використовують російський газ. За нього кошти так звана "ПМР" не платить, Кремль записує ці борги на офіційний Кишинів, який їх, до слова, не визнає. Натепер це $7 млрд.

"Я не проти, щоб товари були в Європі, це добре, ми одна країна, там людям теж потрібно заробляти. Але водночас незрозуміло, чому ми погоджуємося, щоб представники влади, журналісти, правозахисники не мали доступу до цих територій. Не може бути ніякої реінтеграції, поки не буде вільного доступу. Війни немає, конфлікту між людьми немає", – вважає директор правозахисної громадської організації Promolex Іон Маноле.

Міжнародні переговори не дають результату. Москва і Тирасполь іти на поступки не хочуть. Кремль перетворює Придністров'я на суцільну військову базу.

"Наші оцінки показують, що окупаційні війська… Я коли говорю "окупаційній війська", я маю на увазі загалом, – і так звану миротворчу місію, і силовий блок сепаратистів – ми їх оцінюємо від 7,5 до 10 тис. Плюс, ми не повинні виключати можливість мобілізації. Це від 30 до 50 тисяч осіб", – зазначає колишній заступник керівника прикордонної поліції Молдови Росіан Васілой.

Росія регулярно проводить військові навчання в окупованій автономії. Відбуваються вони за 1-2 кілометри від кордону з Україною.

Сергій Барбу, Валентин Стрельцов, "5 канал"

Попередній матеріал
Роковини анексії Криму: для чого Путіну "вояж" на півострів на тлі запровадження нових санкцій
Наступний матеріал
"Пожежа на виборчій дільниці": маріупольські рятувальники провели тактичні навчання

Генасамблея ООН схвалила резолюцію щодо виведення військ РФ з Придністров’я

У МЗС України відреагували на велике переміщення військової техніки РФ у Придністров’ї

Україна згодна надати "коридор" для виведення військ РФ із Придністров'я – спецпредставник