Попри пандемію на Землі, вчені та дослідники не переставали дивитися в небо та досліджувати його. Рік був багатим на досягнення в галузі освоєння як навколоземного простору, так і Сонячної системи. Деякі країни та компанії змогли зробити серйозний прорив у цій царині. Саме торік світові приватні компанії відкрили епоху комерційного космічного туризму. Британський бізнесмен і мільярдер Річард Бренсон та американський мільярдер Джефф Безос увійшли в історію космічної доби. Вони обидва злітали в космос. І це точно новий етап світових досягнень.
Можливо, колись замість квитка до Парижа на вікенд ми складатимемо гроші на комерційний рейс у космос. Але це, звісно, далека перспектива. Ближчими є світові розробки у сфері медицини, і саме ті, що стосуються коронавірусу. Про досягнення науковців і про космічні польоти – у сюжеті "Підсумків року".
Космічний рік! Саме такою фразою можна описати увесь 2021-й. Адже чи не найбільше досягнень було саме в космічній царині. Неосяжного місця, куди не потрібні ні візи, ні паспорт. Космічний туризм – тепер це не вигадка чи сценарій чергового фантастичного фільму, це реальність. Цього року аж три світові компанії запустили подорожувальників у космос.
Британському мільярдеру й засновнику компанії Virgin Galactic Річарду Бренсону здійснити мрію дитинства вдалося лише в 70. Влітку торік величезний літак підняв космоплан на висоту 14 кілометрів. Там апарат із пасажирами відокремився, запустив реактивний двигун і рушив угору. Подорож тривала півтори години, а екіпаж перебував у невагомості чотири хвилини.
"Складно описати словами, що відчуваєш під час польоту. Спочатку нервуєш і з нетерпінням очікуєш заповітного моменту, потім – шалений тиск, раптову тишу, а тоді невагомість", – розповів Бренсон.
Апарат із Бренсоном здійнявся на висоту 80 кілометрів. Це межа, яку у США вважають початком космосу. Але всупереч цьому частина науковців запевняла, умовний кордон вище. За так званою "лінією Кармана", на висоті 100 кілометрів над Землею. І цю межу за тиждень після Бренсона вдалося подолати вже іншому американському мільярдеру, засновнику компанії Amazon Джефу Безосу.
Політ Безоса тривав 10 хвилин і 20 секунд. Разом із мільярдером на борту було чотири пасажири: його брат Марк та ще двоє рекордсменів. Це 18-річний нідерландець, наймолодша в історії людина, що здійснила космічний політ. І найстарша, що колись літала в космос, – 82-річна американська пілотеса Воллі Фанк. Пасажири корабля "Нью Шепард" злітали на 107 кілометрів над пустелею Техасу, тобто таки перетнули так звану "лінію Кармана".
"Це буде лише перший політ, але важливо, щоби кожен був успішним. Тоді почнеться хвиля, яка спонукатиме розвиток цього напрямку. У світі не один мільйонер, який готовий це робити", – зазначив аналітик із питань космосу Марко Касарес.
У майбутньому компанія Джефа Безоса зробить регулярні комерційні рейси в космос. Квиток на ракету можна буде придбати за 200 тис. доларів. Тим часом у 2021-му запустити перший у світі туристичний політ вдалося мільярдеру й засновнику компанії SpaceX Ілону Маску. Полетіли не професіонали, а звичайні люди. У складі екіпажу було четверо. Ініціював політ Джарек Айзекман. Він же за нього і заплатив, щоправда, скільки – не розголошує. Серед космічних туристів – працівниця дитячої лікарні. Вона стала наймолодшою американкою, що вирушила в космос. Разом із ними ще були інженер і ветеран американських ВПС і професорка коледжу.
Поки що такі розваги доступні лише багатіям. Але науковці НАСА спільно з Європейським космічним агентством на цьому не зупинилися й вигадали протиастероїчний безпілотник – апарат DART – і запустили його в космос. Він рушив назустріч астероїду "Дідім", який сягає майже 800 метрів у діаметрі. Безпілотник не загрожує Землі, тому вчені вирішили на ньому потренуватися. Апарат спробує змінити курс небесного тіла. Для цього вріжеться в його супутник – "Діморф". Зробить це на швидкості 24 тисячі кілометрів за годину.
"Щоб змінити напрямок руху астероїда, слід упритул наблизитися до небесного тіла. А також потрібна суперточна система навігації, адже ви рухаєтеся на шаленій швидкості, а астероїд летить вам назустріч", – наголосив голова відділу стратегії технічного розвитку Airbus Space UK Меттью Штуттард.
Перш ніж DART зустрінеться з "Діморфом", апарат подолає 11 млн кілометрів. Зіткнення заплановане вже на осінь цього року. Безпілотник оснащений камерами, тож момент зіткнення він зафільмує і передасть на Землю.
Світовій медицині теж є чим похвалитися у 2021-му. Пластир із мікрочипами – такий новий метод вакцинації проти коронавірусу розробили в Австралії. Клеїш на шкіру, і він запускає тисячі мікроскопічних реакцій, які захищають людину від недуги. Препарат не потребує низьких температур, а його вартість не перевищує ціну звичайного шприца з дозою вакцини.
"Доволі невеликий відсоток людей вакцинувалися від коронавірусу. І в 2022-му чи 2023-му ситуація в деяких країнах не поліпшиться. Тому такі альтернативні вакцини – гарний варіант", – зазначив дослідник Джейсон Маклеан.
А ще світові науковці створили безголкову вакцину проти коронавірусу. Препарат вводять за допомогою струменя повітря. Механізм безголкової ін'єкції полягає в тому, що його проштовхують спеціальним поршнем під шкіру мікроскопічним отвором і не проколюють руку голкою.
А от британці представили робота, який детально копіює міміку та жести людини. Ameca – найдосконалішій робот-гуманоїд. Він не вміє ходити і не має штучного інтелекту, проте відтворює складні послідовності рухів. А ще Ameca – гендерно та расово нейтральний робот.
Клімат – чи не найголовніша тема року, що минув. Світові лідери дали обіцянку не допустити підвищення температури на планеті більш як на півтора градуса. Це критична межа, за якої клімат зміниться назавжди. Здавалося б, дрібниці, але вода тане за температури 0 градусів. Морська – навіть трохи ниже. А це означає, що для північних і гірських районів, які більшу частину року вкриті снігом і льодом, навіть цей градус може стати критичним. Тала вода прямує вниз, у долини, і, зрештою, опиняється у Світовому океані. А це підвищує його рівень, затоплюючи його прибережні території. Аби цього не допустити, у світі домовились зупинити вирубування лісів до 2030 року.
"Попрацюймо над тим, щоб не просто захистити ліси, а й зберегти їх, повернути назад. Це в наших інтересах, від цього залежить наше майбутнє", – заявив прем'єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон.
Близько 20% "легенів планети" – лісів Амазонії – вже знищені. Незворотні ж процеси можуть початися після знищення 25% площі. Ліси Амазонії – гігантський переробник вуглекислого газу. Якщо дерев меншає, то вони не можуть вбирати в себе СО2. Він залишається в атмосфері і призводить до підвищення температури та зміни глобального клімату. Через це масштабні потопи вже не дивина в Західній Європі чи Україні. А крім цього, відбувається і міграція тварин. Так, на Південному острові Нової Зеландії помітили пінгвіна Аделі, тобто за 3 тис. кілометрів від дому. Він мешкає на узбережжі Антарктиди. Саме така подорож, кажуть науковці, вже може свідчити про наслідки зміни клімату.
"Підвищується не лише температура, а й рівень Світового океану. Він стає небезпечним. Арктичний регіон потроху тане, льодовиків по всьому світу стає дедалі менше", – зазначає голова міжурядової групи з питань зміни клімату Раджендра Пачаурі.
Через зміну клімату стають меншими за розмірами і амазонські птахи, але з більшим розміром крил. Науковці переконують, що їхня маса тіла зменшується саме через малу кількість опадів у лісах, а ще – через брак їжі.
"Наші теперішні висновки говорять про те, що світ прямує до незворотного процесу. Все, що ми бачимо, підтверджує наші слова, підвищення температури не призведе до покращень", – наголосив науковець Гарвардського університету Джон Голден.
Як же змінюється клімат? Це навчилися прогнозувати дослідники і отримали за це торік Нобелівську премію з фізики. Вони підтвердили, що викиди парникових газів змінюють клімат і останніми роками нещадно вбивають нашу Землю.
Гострий перець і ментол. Ці, здавалося б, прості речі допомогли двом американським ученим отримати торік Нобеля з хімії. Дослідження допомогли науковцям зрозуміти, як спека, холод і механічна сила провокують нервові імпульси.
Ще один науковець за допомогою ментолу виявив рецептор, який допомагає відчувати холод. Це пояснює, як нервова система реагує на перепади температур. Завдяки цьому розробили препарати проти тяжких захворювань. Зокрема, ліки від хронічного болю. Крім того, дослідження довело, що людина здатна пристосуватися до будь-яких кліматичних умов. З ними світ житиме й цього року. А ще з розумінням того, що для кожного із нас відкритий шлях у будь-який куточок планети. Хвилюватися, чи зможемо ми там вижити, теж не варто. Відкриття 2021-го розвіяли всі сумніви. Попри коронавірус і пандемію, світ живе далі і відкриває собі все ширші двері в майбутнє.
Мирослава Танська, "Підсумки року"