Від Нью-Йорка й Вільнюса до Сіднея і Берліна: "віртуальна подорож" головними новорічними локаціями Європи і світу

Ялинка у Вільнюсі 5 канал
Вже кілька років поспіль до рейтингу найгарніших оглядачі зараховують ялинку у Вільнюсі. Ось так і цього разу красуня посеред столиці Литви серед найкращих

Журналісти програми "Час за Гринвічем" запрошують читачів 5.UA в новорічну подорож світом. Разом подивимося і відчуємо святкову атмосферу з різних куточків світу і, звісно, згадаємо, чим дивував нас 2021-й і чим світ дивуватиме нас далі.

Будапешт

Для  початку перенесімося до Будапешту. Традиційно угорська столиця вражає святковими ярмарками та яскравими феєрверками. А ще ілюмінацією. Цього разу тут багато сріблястих  кольорів. Адже 2022-й – рік Блакитного Водяного Тигра. 

А це вже Площа Верешмарті – знаменита пішохідна площа в центрі Будапешта, названа на честь угорського поета Міхая Верешмарті. Саме тут встановили головну ялинку угорської  столиці.

А це ілюмінація на знаменитій кав’ярні Жербод-Газ (Gerbeaud-ház) – кафе "Жербо" – одна з найбільших і найвідоміших кав'ярень Європи. Розкішне облицювання стін та меблі з цінних порід дерева всередині закладу зберегли стиль і дух епохи.

Кафе "Жербо"
Кафе "Жербо"5 канал

А поряд із ним розташовані різдвяні ярмарки.

Різдвяні ярмарки в Будапешті
Різдвяні ярмарки в Будапешті5 канал

Відень

А зараз перенесімося до Відня. Зробимо невелику мандрівку центром австрійської столиці. Це прилеглі до площі Марії-Терези вулиці. Тут сила-силенна крамниць, однак через пандемію більшість із них зачинені. Влада запровадила локдаун. В Австрії один із найнижчих рівнів вакцинації в західній Європі, і тут постійно тривали акції протесту противників вакцинації. В країні запроваджене обов’язкове щеплення для всіх – правила почнуть діяти вже в лютому 2022-го.

Головна ялинка стоїть трохи далі від площі Марії-Терези (улюблена всіма мешканцями національна героїня, яка зміцнила і реформувала імперію) – це приблизно 5-10 хвилин пішки. Це площа поблизу собору святого Стефана – собор архієпископства Відня; національний символ Австрії й символ міста Відня. Собор побудований у Внутрішньому місті на однойменній площі.

Площа Марії Терези у Відні
Площа Марії Терези у Відні5 канал

І зовсім поблизу розташований дім Моцарта. Це єдине збережене місце проживання Вольфганга Амадея Моцарта у Відні, де він проживав упродовж 1784–1787 років.

Лондон

Традиційно ялинку засвічують у Лондоні на Даунінг-стріт, 10, – резиденції британського уряду. До прем’єр-міністра Бориса Джонсона прийшли учні лондонських шкіл. Символічно відрахували запалення вогнів. І Борис Джонсон засвітив ялинку. Та от лихо: за мить вона згасла, ймовірно, гірлянда перемкнулася на інший режим. Борис зорієнтувався і прудко  виправив ситуацію. Дивімося!

Борис Джонсон запалив ялинку в Лондоні
Борис Джонсон запалив ялинку в Лондоні5 канал

Продовжуємо мандрівку Лондоном. 

На Даунінг-стріт побували. А це вже Бромптон-роуд. На ній розташований один із найбільших у світі універсальних магазинів Harrods – неподалік станції метро Найтсбрідж.

Harrods займає площу близько 20 тис. кв. м, а торговельна площа становить понад 90 тис. кв. м, що майже вдвічі перевищує торговельні площі другого за величиною універмагу Великої Британії – Selfridges, що розташований на Оксфорд-стріт. Більш як 5 тис. співробітників Harrods з понад 50 країн світу обслуговують його гостей у трьохстах тридцяти відділах. Деякі з цих відділів, наприклад, різдвяних товарів і зал продуктів, відомі в усьому світі. Гасло універмагу Omnia Omnibus Ubique – все, для всіх, всюди). У пікові дні універмаг приймає до 300 тис. гостей.

Бромптон Роуд
Бромптон Роуд5 канал

А ось такі янголятка з гірлянд прикрашають вулицю Реджент-стріт. Вона відома насамперед своїми магазинами, ресторанами і різдвяними вогнями, а також як одна з найважливіших лондонських магістралей. На вулиці розташовано безліч відомих лондонських будинків, зокрема Церква Всіх душ і Вестмінстерський університет.

Ілюмінація на Реджент стріт у Лондоні
Ілюмінація на Реджент стріт у Лондоні5 канал

А ось так прикрасили Королівські ботанічні сади К'ю. У садах К'ю розташована найбільша у світі колекція живих рослин. Більш як 30 000 рослин тут ростуть, а найбільший у світі гербарій містить 7 мільйонів рослин.

Королівські ботанічні сади К'ю
Королівські ботанічні сади К'ю5 канал

Нью-Йорк

Пропоную далі перенестися на інший бік Атлантичного океану до Нью-Йорка. Місто, яке ніколи не шкодує грошей на різдвяні декорації. Цей рік також не став винятком. Особливо щедро свої вітрини прикрашають елітні й брендові магазини на Мангеттені уздовж відомої вулиці П'ята авеню. Бутики дивують перехожих картатими декораціями – на вулицях встановили скульптури великої коробки з іграшками, пінгвінів біля фонтану і жовтого таксі – одного із символів Нью-Йорка. А на фасаді 10-поверхової будівлі улаштували світлові шоу. Цьогоріч інсталяції відкривала колишня перша леді США Мішель Обама.

Новорічна ілюмінація в Нью-Йорку
Новорічна ілюмінація в Нью-Йорку5 канал

Нью-Йорк тішить око не лише яскравими декораціями і світлими вулицями. А й прикрашеною ялинкою. За традицією, головне різдвяне дерево Нью-Йорка встановили в Рокфеллер-центрі на Мангеттені. Це культова локація. Пригадуєте, саме тут Кевін у фіналі другої частини фільму "Сам удома" зустрів свою маму, після того, як загубився у Нью-Йорку. Головна ялинка Нью-Йорка важить 12 тонн і заввишки 24 метри. Її підсвічують понад 50 тисяч різнобарвних ліхтариків. А верхівку оздоблює зірка вагою 400 кілограмів. А все тому, що вона щедро всіяна трьома мільйонами кристалів Сваровські. На запалення вогнів прийшли сотні людей жителів і гостей Нью-Йорка. Їх розважали виступами популярні зірки.  

Головна ялинка Нью-Йорка
Головна ялинка Нью-Йорка5 канал

А це вже Капітолій – місце засідань американського парламенту. Щороку в перші дні грудня на Капітолійському пагорбі також засвічують ялинку. Цій традиції майже 60 років. Цьогоріч пухнасту красуню привезли до Капітолію з Каліфорнії. Заввишки вона понад 25 метрів. Вогні на ялинці запалила спікерка Палати представників Конгресу Ненсі Пелосі. За звичаєм, американські депутати щороку обирають різдвяному дереву назву – цього разу нарекли "Цукровим ведмедем". Ялинку оздобили більш як 15-ма тисячами іграшок, які виготовили жителі Каліфорнії. 

Ялинка біля Капітолію
Ялинка біля Капітолію5 канал

До різдвяних свят і нового року у Сполучених Штатах із нетерпінням готувалися не лише пересічні американці й депутати, а й президентське подружжя. Як і належить, перша леді – Джил Байден – чепурила Білий дім до Різдва. Цьогоріч тематика свята – "Подарунки від серця". На її створення подружжя надихнули дарунки, які вони отримували від людей під час поїздки Сполученими Штатами. У кімнатах резиденції причепурили 41 ялинку. Дерева щедро вбрали у 10 тисяч іграшок та барвистих гірлянд. Адміністрацію підсвітили майже 80 тисяч яскравих вогнів, а на стінах і вікнах почепили різдвяні вінки.

Головну ялинку, заввишки 5,5 метрів, оздобили білими паперовими голубами, кожен із яких символізував окремий штат. Найсолодшою декорацією став пряниковий Білий дім, поруч із якими розмістилися і пряничні відділок поліції, лікарня, пожежна служба та школа. Так подружжя Байденів подякували всім працівникам, які були на передовій боротьби з коронавірусом. 

Ялинки в Білому домі
Ялинки в Білому домі5 канал

Після того, як навели красу всередині резиденції, Джо та Джил Байден засвітили головну ялинку Вашингтона. Національну церемонію засвічування ялинки у Білому домі проводять від 1923-го року. Цю традицію започаткував Калвін Кулідж – 31-й президент США. Різдвяне дерево встановили у парку Елліпс, що навпроти президентської резиденції. Ялинку оздобили червоними й білими ліхтариками. Довкола неї – менші дерева, кожне з яких символізує окремий штат. Їх прикрасили іграшками, які виготовили учні з усієї Америки. Для Байденів це перше Різдво у Білому домі як для президентського подружжя. До влади Джо Байден прийшов у січні 2021 року і став 46-м главою Америки. 

Ялинка у Вашингтоні
Ялинка у Вашингтоні5 канал

Париж

Париж також засвітив вогні. Тисячі різдвяних ліхтариків засяяли на Єлисейських полях. Ось такий помпезний вигляд має нині центр Парижа.

Центр Парижа
Центр Парижа5 канал

Святкові вогники під зворотній відлік увімкнули співачка Клара Лусіані та мер міста Анн Ідальго. Щороку право запалити ліхтарі випадає іншій іменитій зірці. Червоними гірляндами увінчали 400 дерев, які ростуть уздовж бульвару. Світлова композиція простягається майже на 2 кілометри. Різдвяні вогні палатимуть у серці Парижа до 9 січня. 

Вільнюс

Вже кілька років поспіль до рейтингу найгарніших оглядачі зараховують ялинку у Вільнюсі. Ось так і цього разу красуня посеред столиці Литви серед найкращих. Насправді це складна світлова та художня інсталяція, яка не дуже нагадує традиційну ялинку. Як зазвичай, її поставили біля Вільнюського собору. Цьогоріч її висота 27 метрів.

Ялинка у Вільнюсі
Ялинка у Вільнюсі5 канал

Колір освітлення – на знак символу року– Блакитного Водяного Тигра. Ялинку прикрашають 96 велетенських копій справжніх сніжинок з їхніми унікальними візерунками. Адже кожна справжня сніжинка має єдину кристалічну структуру, яка ніколи не повторюється. Також її прикрашає 3 тисячі штучних гілок. А ще 200 квадратних метрів дзеркал. Щоб різдвяне деревце гарно сяяло, використали 900 метрів гірлянд і різноманітних яскравих лампочок.  Дизайнером цьогорічної красуні став Домінік Концевічюс. Каже, на її створення надихнула торішня зима в Литві, яка виявилася холодною та сніжною. І саме тому для прикрашення ялинки він використав сніжинки.

Тепер про саму інсталяцію. Вона складається з трьох шарів. Нижній – це дзеркала, які символізують кригу, а білі ялинкові гілки – сніг. Середній шар – це сніжинки. А верхній складається майже суцільно з гірлянд. Усе в поєднанні створює красу цьогорічної ялинки у Вільнюсі. Справді, вона навіює магію галактик і схожа на якийсь подарунок із космосу. 

Берлін

До речі, про нього поговоримо трохи згодом, а зараз ми вирушаємо до Берліна. А саме до німецького парламенту – Рейхстагу. Цю ялинку можна назвати політичним символом Німеччини. Адже нині в країні новий парламент, уряд та канцлер. Біля цієї ялинки була Ангела Меркель, яка працювала на посаді упродовж 16 років. І саме тут депутати затвердили нову коаліційну угоду, за якою канцлером став Олаф Шольц.

А далі перенесімося до Бранденбурзьких воріт. Молодь полюбляє збиратися в цьому районі, адже тут є де погуляти. І поряд розташований столичний парк. Тут також встановили ялинку.

Новорічна ялинка у Берліні
Новорічна ялинка у Берліні5 канал

Прикраси в неї досить скромні. Рухаємося далі в серце Берліна по Унтерліндештрасе до Курфюрстендамм. Тут і величезна світлова скульптура сніговика. Це знаменитий бульвар Берліна, Курфюрстендамм, відомий як популярне місце для прогулянок, закупів та розваг. Саме тут встановили новорічну ковзанку. І біля нього бачимо велике оглядове колесо. Воно ніби запрошує нас у мандрівку. Справді казково і космічно. І 2021-й, до речі, став проривом для людства в космічних мандрівках.

Світлова скульптура у парку Курфюрстен дамм в Німеччині
Світлова скульптура у парку Курфюрстен дамм в Німеччині5 канал

Гонконг

Космос до нас стає дедалі ближчим, але поки ми лише збираємося в навколоорбітні мандрівки, вивчати таємниці Всесвіту можна на Землі – завдяки музеям та обсерваторіям. До слова, один із найбільших таких аерокосмічних музеїв розташований у Гонконгу. Під його дахом і планетарій. А ще Гонконг завжди одним із перших зустрічає Новий рік. І його тут святкують із розмахом. Над бухтою Вікторія запускають тисячі феєрверків, які розквітають над водою і хмарочосами, це дійство супроводжує світлове шоу та гра співочих фонтанів.

До зимових свят узбережжя перетворили на різдвяне містечко з ялинками і фотозонами. Тут продають імбирні пряники і гарячі напої, а гостей зусібіч зустрічають фігури пінгвінів, оленів та героїв мультиків.

Ялинка в Гонконгу
Ялинка в Гонконгу5 канал

Сідней

Окрім Гонконгу, піротехнічними шоу в новорічну ніч славиться і Сідней. Він також одним із перших відчиняє двері Новому року. Нині весь центр міста сяє вогнями – і мешканці охоче гуляють вулицями та фотографуються на тлі ілюмінацій, бо торік новорічні свята затьмарив карантин і суворі коронавірусні обмеження.

Одна з цікавинок цьогорічних декорацій – світлове шоу на фасаді церкви Святої Марії. Вона розташована в самісінькому центрі міста. На будівлі храму транслюють різні біблійні сцени – одна з них присвячена народженню Ісуса і візиту трьох царів.

А ще в Сіднеї найбільша ялинка в усьому Новому Південному Вельсі. Її встановили на території великого торгового центру Мартін Плейс, оздобили понад 100 тисячами вогників та почепили 330 кульок. На вулицях довкола лунають колядки.

Ялинка в Сіднеї
Ялинка в Сіднеї5 канал

Атени

Мандруємо далі. Сяють вогні на головній новорічній ялинці у Греції. Вона стоїть у центрі Атен – на площі Синтагма. Дерево заввишки 19 метрів привезли із центрального регіону країни. І прикрасили гірляндою, де понад 60 тисяч ламп. Церемонію провели значно раніше, аніж зазвичай на початку грудня. Хоча у минулі роки різдвяний сезон стартував у середині грудні. Мер Атен Костас Бакояніс пояснив, що цього року хотів раніше зігріти серця людей відчуттям свята. Адже у Греції, як і в інших країнах Європи, зростає кількість нових інфікувань коронавірусом.

Новорічна ялинка в Афінах
Новорічна ялинка в Афінах5 канал

А команда "Часу за Гринвічем" бажає читачам 5.UA щастя, здоров’я, і хай Блакитний Водяний Тигр допоможе здійснити заповітні мрії. А ще в новому році відкритих кордонів, захопливих мандрівок та повні міхи натхнення. Нехай у вашому житті завжди буде місце для дива!

Михайло Прудник, Христина Катарина, "Час за Гринвічем"

Читайте також: Світ зустрів Новий рік 2022: як це було

Дивіться також фотогалерею за темою:

Новий флешмоб #10yearschallenge: як зірки змінилися за декаду – ФОТО

Зірковий флешмоб #10yearschallenge
/
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
/
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
/
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
/
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
/
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
/
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
/
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
/
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
/
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
/
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
/
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
Зірковий флешмоб #10yearschallenge
/
Зірковий флешмоб #10yearschallenge

Попередній матеріал
Квиток у космос, пластир із мікрочипами та робот-гуманоїд Ameca: які наукові досягнення 2021 року вразили світ
Наступний матеріал
Як звучить найдавніша з відомих українських колядок – різдвяні славні, що підкорили світ
Loading...