ЗНО-2020: за яких умов впустять із температурою вище 37°C та як пити воду в масках

ЗНО life.pravda.com.ua
Пробне ЗНО з української мови та літератури відбудеться вже 15 червня

Цьогоріч основна сесія ЗНО відбуватиметься з 25 червня по 17 липня. Передбачені при цьому додаткові заходи безпеки.

Деякі з них викликають багато запитань чи довозитимуть випускників до пунктів тестування? Як учасників пропускатимуть у пункт тестування (покрокова процедура)? Що робити, якщо ваша нормальна температура – підвищена? Чи потрібно буде постійно перебувати у масці та як, наприклад, пити воду? Та за якою схемою проходитиме пробне ЗНО?

Як все буде відбуватися, розповіла заступниця директора Центру оцінювання якості освіти, який організовує ЗНО, Тетяни Вакуленко. Про це пише "Українська правда".

Чи довозитимуть випускників до пункту тестування

Попри те, що до початку ЗНО в Україні мають запустити міський, міжміський та обласний транспорт, переважну більшість випускників шкіл мають довозити до пунктів тестування, і займатися цим має місцева влада, розповідає Тетяна Вакуленко. 

"Ця практика залишиться на цей рік", – каже чиновниця.

Раніше очільниця МОН Любомира Мандзій заявляла, що для цього "точно будуть використовувати шкільні автобуси".

Інформацію про транспорт для доїзду на місце проведення ЗНО потрібно дізнаватися у керівників шкіл. Але якщо місцева влада не зможе організувати автобуси, доведеться добиратися своїми силами або громадським транспортом.

Як пускатимуть на ЗНО

Учасники ЗНО цьогоріч повинні прийти до пункту тестування у зазначений діапазон часу, який буде у їхньому запрошенні-перепустці. 

"Якщо раніше всі учасники, фактично, одночасно намагалися потрапити в пункт тестування, то тепер у запрошенні-перепустці ми запропонуємо їм заходити в пункт у певний період часу", – пояснює Вакуленко.

Впускатимуть дітей до 10:50. 

Інформація про час має з'явитися на особистій сторінці учасника ЗНО 4 червня. Також працівники перед пунктом тестування проситимуть випускників дотримуватися соціальної дистанції, зазначає заступниця директора УЦОЯО.

У центрі передбачають, що в учнів, які приїдуть одним автобусом, буде майже однаковий часовий діапазон прибуття.

"Ми створимо умови для того, щоб учасники тестування з однієї школи прибували одночасно і далі вибудовувалися в шеренгу і прямували до представників пункту тестування", – розповідає Вакуленко. 

Супроводжуючий, який має бути з випускниками, допомагає дотримуватися соціальної дистанції в автобусі, а також на виході з транспорту. 

Як впускатимуть безпосередньо до пункту тестування

  • Учасники по одному підходять до чергового на пункті. 
  • Далі вони показують, тримаючи у своїх руках, паспорт або ІD-картку, сертифікат ЗНО, а також запрошення-перепустку. При цьому учасники повинні зняти маску і показати обличчя. 

"Якщо вдасться закупити екрани, то вони наближаються ближче до чергового. Якщо не буде, то стоять на відстані 1,2 метра від чергового", – додає заступниця директора УЦОЯО.

  • Потім учасникам варто знову надягти маску. Якщо це була одноразова – її можна буде викинути в контейнер і надягти нову. В УЦОЯО планують, що учасникам видаватимуть додаткові маски в пунктах тестування. Скільки саме – поки невідомо.
  • Медпрацівник вимірює температуру безконтактним термометром.

"Якщо температура нижча ніж 37,2°C, людина входить до пункту тестування", – пояснює Вакуленко.

  • Тоді випускникам пропонують помити руки. 

"Потім людина проходить за вказівниками до аудиторії, ми рекомендуємо не перебувати довго в коридорах, ніде не ходити, одразу прямувати до аудиторії", – каже Вакуленко.

  • Перед входом в аудиторію учасників мають ідентифікувати ще раз. Учасники так само повинні відійти на безпечну відстань від інструктора, показати власний документ і обличчя без маски.

За правилами гігієни та рекомендаціями ВООЗ, після того, як людина зняла одноразову маску, надягати знову її вже не можна. Проте в УЦОЯО зазначають, що не контролюватимуть те, як учасник поводиться з маскою.

"Я думаю, що якщо учасник на секунду знімає з вуха маску, то це його власне рішення – міняти маску чи ні. До того ж учасник може бути в багаторазовій масці або респіраторі", – каже Вакуленко.

Що робити, якщо ваша нормальна температура – підвищена 

При температурі, вищій за 37,2°C, у пункт уже не впускатимуть. Але для когось вона може бути нормою. 

У таких випадках УЦОЯО радить завчасно звернутися до медиків та отримати довідку, яка це підтверджує. 

"Ми радимо таким учасникам обов'язково попередньо звернутися до медиків і отримати довідку про те, що певна температура тіла є нормальною для учасника, враховуючи його захворювання або особливості організму. 

Ці ситуації будуть розглядатися на пункті тестування. Якщо учасник звернеться до медика із зауваженням про те, що має таку проблему, то медпрацівник перевірить симптоматику того чи іншого захворювання, подивиться на довідку, і потім ухвалить рішення – допускати учасника до тестування чи ні", – пояснює Вакуленко.

У дівчат температура може підвищуватися під час овуляції. У таких випадках в УЦОЯО також радять звертатися за довідкою.

Є симптоми ГРВІ, наприклад, підвищена температура, медик оглядає учасника більш детально і ухвалює відповідне рішення. 

Може бути й таке, що у людини температура постійно понижена, а людина прийшла з підвищеною для себе.

"Якщо в учасника при нормальній температурі будуть виявлені інші ознаки ГРВІ, наприклад, чхання, кашель, почервоніння обличчя, очей і т.д., то тоді ми теж просимо учасника не брати участі в основній сесії", – пояснює заступниця директора УЦОЯО.

У Центрі оцінювання якості освіти запевняють, що симптоми ГРВІ або підвищення температури входять до списку поважних причин, через які можна взяти участь в додатковій сесії ЗНО.

"Якщо ж і на додаткові сесії учасник не зможе взяти участь, тоді державну підсумкову атестацію можна буде пройти в закладі освіти за рішенням педагогічної ради. Вступ у заклад вищої освіти можна буде здійснити в межах вступної кампанії закладу освіти, склавши вступне випробування в самому закладі", – каже Вакуленко.

Дезінфекція та провітрювання приміщень

Приміщення мають провітрювати перед і після проведення тестування не менше 30 хвилин, а також дезінфікувати.

У МОН створили список засобів, які необхідно закупити, щоб створити безпечні умови в пунктах тестування. Зараз розробляють механізм цих закупівель, зокрема вивчається можливість  використання коштів фонду боротьби з COVID-19. 

Як розсаджуватимуть

Під час складання ЗНО в стандартній аудиторії має бути максимум 15 учасників і 2 інструктори. 

Спершу у МОН говорили про обов'язкову дистанцію 1,5 метри. Потім зменшили відстань до 1,2 метри. 

"Тобто в стандартному класі 15 учасників і 2 інструктори якраз розміщуються з відстанню 1,2 метра один від одного, враховуючи ще й меблі, які розташовані в стандартних класах", – пояснює заступниця директора УЦОЯО.

За її словами, шахматний порядок можна було би використовувати, якщо відстань між учасниками мала би бути більша.

"При ній ми можемо досягти приблизно 1,4 метри. Але насправді така розсадка є навіть більш ризиковою, тому що тоді ми отримуємо контакт із частиною обличчя учасника, який перебуває позаду", – каже чиновниця.

Маски під час тестування

"Працівники пункту не будуть осіб змушувати змінювати маски, але ми будемо нагадувати про те, що пройшло достатньо часу, щоб змінити маску", – каже Вакуленко.

Якщо дитині буде погано, вона задихатиметься у масці й перебувати в ній не зможе, то цю проблему будуть вирішувати на місці. 

"Ми розуміємо, що може бути спекотно, тому будемо відчиняти вікна і пропонувати дітям брати з собою додатковий запас води, щоб постійно пити", – каже чиновниця. 

Якщо дитині буде погано, їй запропонують сходити до медпрацівника.

"Якщо дитина оговтається почуватиметься нормально, то зможе повернутися до виконання тестової роботи. Якщо вона відчує, що легше не стало, то, на жаль, тестування для неї буде припинено і їй запропонують брати участь у додатковій сесії", – пояснює Вакуленко.

В УЦОЯО також пояснюють, як пити воду, якщо ви в масці. 

"Учасник може знімати маску. Вдовольняти фізіологічні потреби, як-от пити воду, ходити в туалет, звісно, не буде заборонено", – зазначає заступниця директора.

Але, за словами Вакуленко, якщо інструктор зафіксує, що у дитини є ознаки ГРВІ, наприклад, вона знімає маску і чхає, тоді дитину попросять піти до медпрацівника, який вирішить, чи може дитина перебувати в аудиторії чи навіть у пункті. Якщо учасник відмовляється надягати маску, то він/вона не зможе брати участь у тестуванні. 

"Якщо надалі заходи обов'язкового державного рівня будуть передбачати перебування в громадських місцях у масці, це означає, що дитина мусить бути в масці. 

Якщо вона відмовляється, то, на жаль, ми кличемо медпрацівника і будемо змушені позбавити  права проходити ЗНО в цю сесію", – каже Вакуленко. 

Якщо обов'язкове носіння маски відмінять, то уже сам учасник вирішуватиме, чи потрібний йому цей захист, чи ні. 

Вакуленко також запевнила, що запасні маски теж будуть.

"Звичайно, запасні будуть. У пункті тестування ніколи не буває 100% присутності", – зазначають у центрі. 

Як відбуватиметься пробне ЗНО

Пробне ЗНО з української мови та літератури відбудеться вже 15 червня. Маски на пробному ЗНО треба буде вдягти обов'язково, температуру міряти не будуть, але за найменших ознак ГРВІ учасників відправлятимуть додому.

"Ми розуміємо, що проходження пробного – це дуже корисно і важливо, але ми зробимо все для того, щоб учасники, навіть перебуваючи вдома, отримали ті самі переваги", – кажуть в УЦОЯО.

Наприклад, у кабінеті учасника буде розміщений повний комплект тестових матеріалів. Також УЦОЯО підготувало відео про те, як саме відбувається ЗНО.

Додамо, що в мережі обговорюють щонайменше два варіанти безпечного проведення ЗНО.

Перший – розбити учасників тестування на два потоки.

"У нас фактично учасники ЗНО певним чином розбиті, тому що в нас є основна і додаткова сесія. Розбивати ще на більше доволі проблематично, тому що треба мати абсолютно порівнювальні тести. Декілька років тому ми проводили 2 сесії ЗНО з української мови і літератури, але тоді були певні закиди непорівнюваності тестів", – пояснює Вакуленко.  

Другий – звільнити від незалежного тестування тих, хто не планує вступати до університетів, і видати їм шкільні атестати без ЗНО.

"Такий варіант розглядався б, якщо тестування було би за другим сценарієм, тобто наприкінці серпня. Для червня цей варіант наразі не розглядається, тому що технічно майже неможливо забезпечити скасування реєстрацій учасників", – пояснюють в УЦОЯО.

Читайте також: Бути у масці та за бажанням мати антисептик – у МОН розповіли про цьогорічне пробне ЗНО

Попередній матеріал
Війна пам'ятників: розвінчання культу особи та стихійні "ленінопади"
Наступний матеріал
ДАП. Народження "кіборгів": як ЗСУ спричинили істерику в окупантів, а ті потрапили у власну пастку – "Таємниці війни"
Loading...