ВНЗ оновлюють цінники: скільки коштує навчання в Україні та за кордоном

Люблінський університет ім. Кюрі-Складовської 5 канал / Час. Підсумки тижня
Українські студенти дедалі частіше їдуть навчатися до інших країн

Карантинні обмеження минуть, кордони відкриють, авіасполучення відновлять. Це тимчасове. А поки що є час подумати про ту ж освіту. За кордоном вона – вже не розкіш для українського випускника. Навпаки – навчатися в Україні стає дорогим задоволенням.

Міносвіти змінює цінники, щоправда, не на всі спеціальності. Здорожчання не торкнеться тих, хто вже навчається в українських вишах. Ідеться про випускників. Для них освіта здорожчає вже цього року. Чи це і є той крок до повернення світлих голів в Україну, про який говорить влада? Чи захоче студент, після навчання в Європі, повернутися й працювати вдома? Питання.

Українська, англійська і математика. Жанна Толочко готується до ЗНО. Найважче їй даються обрахунки і формули. На кого вчитиметься, вже визначилася, обрала менеджмент. Вступати поїде за кордон.

"Менеджмент у мене буде на першому курсі, а з другого я хочу взяти глибше маркетинг. Як просувати товар, наприклад. Як покупці реагують, яка реклама краща. Бо у Польщу найлегше, та й мова схожа. І дешевше в Польщі: якщо в університеті Шевченка менеджмент коштує десь 60 тисяч, то в Польщі – 30 тисяч", – зазначила вона.

Національний університет ім. Т.Г. Шевченка
Національний університет ім. Т.Г. Шевченка5 канал / Час. Підсумки тижня

Київський національний імені Тараса Шевченка – найдорожчий університет України. Найдешевше тут навчатися педагогу за 30 тисяч (29850) гривень. А найдорожча спеціальність – "лабораторні дослідження", понад 70 тисяч (71500). Нічого собі ціни, правда? Але вони стануть ще вищими!

І йдеться не лише про цей університет. Контрактники мають платити більше. Такі підрахунки Міністерства освіти. У середньому за рік навчання контрактник віддає 16 тисяч гривень, тоді як на бюджетника держава витрачає понад 40 тисяч, а суми мають бути однаковими.

Навчання у ВНЗ
Навчання у ВНЗ5 канал / Час. Підсумки тижня

"Університет ці гроші від держави отримав, але в нього також є набори контрактників. І від них він набирає у середньому у два з половиною рази меншу ціну. За кошти бюджету ми субсидіюємо контрактників", – пояснив заступник міністра освіти і науки Єгор Стадний.

Платити більше цього року доведеться не всім. Подорожчають 38 спеціальностей. Вони найпопулярніші серед абітурієнтів. Юристів, економістів, журналістів і фінансистів та інших в Україні забагато, порахували в Міносвіти.

Навчання у ВНЗ
Навчання у ВНЗ5 канал / Час. Підсумки тижня

На скільки дорожчою стане вища освіта? У кожного університету своя математика. Міністерство лише прописало три етапи підвищення. Через два роки вартість навчання сягне 80% вартості навчання бюджетника.

Після урядового розпорядження університети оновлюють цінники. Дорожчим стане навчання на десятьох факультетах, порахували в Харківському національному. З осені контрактники мають платити не менш як 27 тисяч гривень на рік.

Навчання у ВНЗ
Навчання у ВНЗ5 канал / Час. Підсумки тижня

"Наприклад, на факультеті іноземних мов навчання в них коштує більш як 23 тисячі гривень. Там ця різниця буде найменшою. На економічному факультеті навчання коштує трохи більше ніж 11 тисяч. Тобто там подорожчання більш ніж удвічі", – зазначив проректор Харківського національного університету ім. В. Каразіна Антон Пантелеймонов.

Харківський університет ім. Каразіна
Харківський університет ім. Каразіна5 канал / Час. Підсумки тижня

"Це погіршить стан студентів у плані матеріального забезпечення. Їм потрібно буде шукати роботу, щоб компенсувати це підвищення і платити без заборгованості", – вважає Любов Пащенко, студентка Харківського національного університету ім. В. Каразіна.

У Львові цифри поки назвати не готові. Їх оприлюднять у квітні. Говорять про інше.

"Є такі спеціальності, які потребують особливої підтримки. Це, наприклад, фізика, математика. Тобто туди, куди йдуть менше вступників. Сподіваємося, що дорожчання на окремих спеціальностях може привернути увагу абітурієнтів до вступу на них", – уточнив перший проректор Львівського національного університету ім. І. Франка Андрій Гукалюк.

Львівський університет ім. Франка
Львівський університет ім. Франка5 канал / Час. Підсумки тижня

Однак ефект може бути іншим.

"Одне з питань надзвичайно складних, яке турбує і Києво-Могилянську академію, коли школярі виїжджають за кордон. Це дуже болюче питання. Вступили, їх зараховують, але вони все одно їдуть за кордон", – наголосила заступниця відповідального секретаря приймальної комісії Києво-Могилянської академії Ірина Юречко.

До Польщі ближче, ніж до Києва. Яна Мечкало родом з Рівненщини. Вчиться на міжнародних відносинах у Люблінському університеті у Польщі.

"Готуватися до ЗНО набагато важче, аніж вступати до Польщі. Володіння польською не вимагали, оскільки навчання відбувається англійською. Це навчання дасть мені диплом європейського зразка, це допоможе мені знайти престижну роботу у країнах Європейського Союзу", – розповіла вона.

Чи дорого прожити українському студенту в Польщі?

У Любліні університет пропонує гуртожиток. В одній кімнаті мешкають по двоє студентів. Вартість – близько трьох тисяч гривень. Оренда кімнати в Києві стартує з такої ж ціни. Забезпечити контрактників гуртожитком українські університети не зобов'язані. Але якщо це таки станеться, то платити доведеться мізер – гривень 500 на місяць.

Навчання у ВНЗ
Навчання у ВНЗ5 канал / Час. Підсумки тижня

Місячний проїзний на весь громадський транспорт у Любліні для студентів коштує близько 300 гривень. У Києві його вартість – 1300 гривень, але ще додатково доведеться платити у приватних маршрутках, адже на них проїзний не діє.

Навчання у ВНЗ
Навчання у ВНЗ5 канал / Час. Підсумки тижня

Польські ціни в супермаркетах приємно дивують українських студентів. Деякі товари дешевші, ніж в Україні. Літр молока коштує близько 14 гривень, така ж ціна й на хліб, куряче філе – близько 120 гривень за кілограм, 400-грамовий питний йогурт – близько 15 гривень, десяток яєць – близько 30 гривень.

Навчання у ВНЗ
Навчання у ВНЗ5 канал / Час. Підсумки тижня

"Там немає вступних, там не має відсіву на початку, там немає відрахувань. Платиш – навчайся, якість там сумнівна. Чи ми конкуруємо з тими, хто піклується про якість, і там ціна буде вищою?" – зазначив Стадний.

Таких низьких цін, як у польських приватних університетах, немає практично ніде в Євросоюзі. Зокрема, й через дешевизну майже кожен другий український студент, який їде за кордон, навчається саме в Польщі. Бо що далі від України, то ціни вищі.

У Швеції університетська освіта вдесятеро дорожча, ніж в Україні. Вчитися тут щастить одиницям. Здібні українські студенти виграють гранти й за освіту не платять узагалі.

"Навчатися у Швеції дуже дорого. За рік у моєму університеті треба заплатити 100 тисяч шведських крон, це десь трохи більше ніж 300 тисяч гривень, у десять разів дорожче. Коли я вступала на бакалаврат в університет Шевченка, то контракт тоді коштував 30 тисяч грн", – уточнила студентка Лундського університету Олена Рябічева.

Попри підвищення вартості, для вступників впровадили й приємні зміни. Контрактники через податкові пільги можуть повернути собі 18% вартості навчання. А якщо грошей для оплати й узагалі немає, то можна взяти освітній кредит під три відсотки. Державне замовлення в цій вступній кампанії теж не зменшуватимуть.

Сергій Барбу, Іван Довганик, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
"Бойовий птах", якого боїться РФ: турецькі ударні безпілотники в Україні
Наступний матеріал
"Політичної біжутерії не ношу!": поетеса Ліна Костенко стала музою для відомих українських музикантів
Loading...