Скріншот відео

Домашні пологи в Україні: що треба знати майбутнім мамам

Лікарі наголошують, що народжувати вдома можна лише за відсутності патологій та під контролем акушера

Смертю дитини закінчилися пологи удома. Про інцидент у Дніпровському районі повідомили у поліції Києва. Подробиці не розголошують. Тим часом у мерії зазначають, що останні кілька років домашніх пологів у Києві поменшало. Наблизити умови до домашніх вирішили в одному зі столичних пологових. Для цього там облаштували кілька кімнат. І кажуть – експеримент себе виправдовує. Наскільки небезпечно народжувати удома – Дар'я Цисарук докладніше.

Наталя Осауленко – матір трьох дітей. Розповідає, що народжувати вдома хотіла ще за першої вагітності, втім тоді для цього не було можливостей. Наважилася на домашні пологи лише втретє. Перейми почалися вночі. Жінка викликала"швидку", доки та їхала – народила донечку.

"Мій чоловік був противником, щоб я народжувала вдома, і в мене була така ідея, щоб якщо це буде вдома, то це сталося вночі, коли всі спатимуть", – розповідає жінка.

Столичний пологовий будинок №5 першим долучився до програми підтримки пологів у домашніх умовах. Торік тут побудували першу палату для породілль, які хочуть народжувати без медичного втручання. Нині відкрили ще одну.

Жодних білих стін і медичних приладів – лише простора світла кімната, зручне ліжко, диван, килимок для йоги та шведська стінка. Тут жінка може народжувати навіть у воді. Присутність лікаря необов'язкова. Якщо ж під час пологів почнуться ускладнення, за стіною чергує бригада медиків.

"Наша задача в домашніх пологах зробити так, щоб було тихо, темно і спокійно, а жінка повинна нам довіряти. В домашніх пологах важливо готуватися, я роблю план пологів, питаю, як би вам хотілося, щоб це було", – пояснює старша акушерка пологового Світлана Рудченко.

Лікар Дмитро Говсєєв наголошує, що народжувати вдома можна лише за відсутності патологій та під контролем акушера.

"Ми просто забули, що можна знеболити словом, можна знеболити присутністю близької людини, навіть можна знеболити тим, що ти не втручаєшся. Треба просто дати пологам перебігати так, як воно має бути у природі. Звісно, в нас ніколи не буде, як у Нідерландах – 20% домашніх пологів, але якщо ми перестанемо їх лякатися і легалізуємо, перестанемо з ними боротися, то мабуть для жінок це буде на краще", – пояснює лікар.

Мережа рясніє оголошеннями про сертифікованих доул – помічників при пологах – та акушерів. За свої послуги в середньому просять від п'яти сотень до кількох тисяч гривень. До обов'язків доул входить лише психологічна підтримка породіллі у момент пологів. Приймати ж дитя має акушерка.

"Вдома ми не народжуємо, і ніколи не раджу цього робити. Є такі дівчата, з якими ми проходимо разом усю вагітність і післяпологовий період, а є такі, з якими я знайомлюся на 36 тижні і йду на пологи. Доул не потрібна медична освіта, для цього є лікарі, я займаюся лише психологічним станом породіллі", – пояснила телефоном одна із помічниць.

За останні два роки домашніх пологів у столиці стало значно менше, звітують у міській адміністрації. Цьогоріч удома народили лише 27 жінок. Втім днями столицю сколихнула новина – у породіллі, яка народжувала удома, померло дитя. Причини загибелі дитини не розголошують.

"Місто стільки коштів, сил та енергії витратило на облаштування і ремонт пологових будинків, що говорити про пологи в домашніх умовах абсолютно неприпустимо. В нас є статистика, якщо у 2016 році це було 50 пологів, то за цих дев'ять місяців їх лише 27, що не може не радувати", – каже перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.

У Європі, зокрема, Нідерландах та Іспанії, пологи удома легалізовані державою. Відсоток смертності дитини чи матері там низький. Водночас, чи дозволять домашні пологи в України – під питанням.

Дар'я Цисарук, Олександр Петровський, "5 канал"

Попередній матеріал
"Інформаційний вечір": ексклюзивне інтерв'ю з Іриною Луценко – трансляція
Наступний матеріал
Справа екс-перекладача Гройсмана: прокурор надав нові докази держзради

Вибухи під Ічнею: у лікарнях досі перебуває понад 90 потерпілих

Сучасні амбулаторії в селах: названо області-лідери та вартість їхнього будівництва

"Заради порятунку поранених": сотні містян прийшли здати кров до лікарні ім. Мечникова

"Сибірка" на Житомирщині не підтвердилася

Часто "швидка" оперативно довозить людину до лікарні, а там вона по півгодини лежить, поки її приймуть у відділення – заступник Супрун

Не було грошей на їжу: на Дніпропетровщині двоє немовлят потрапили в реанімацію через виснаження