5 канал

Закон є, а трансплантації немає: чому зупинили пересадки органів в Україні – сюжет

За 2018 рік в Україні пересадили органи близько 200 пацієнтам в Україні

До кінця цього року Міністерство охорони здоров'я планує запустити систему трансплантації в Україні: як посмертну, так і родинну пересадку органів. Торік народні обранці ухвалили закон про трансплантацію. Він набув чинності з 1 січня. Натомість, трансплантологи призупинили такі операції взагалі. Чому так, журналіст Евеліна Михайленко досліджувала.

"В руці зробили шунт. Тут різали, поєднували артерію і вену головну. Ось воно тут дзижчить – це потік крові такий. Тобто, тут дві голки, з одного забирають кров, проходить через апарат, чиститься і заливається назад. Нирка не може впоратися з функціями", – мама показує на руці доньки

А її донька Софія Ковальчук говорить: "Тяжко, та я вже звикла".

Процедуру гемодіалізу 12-річна Софія проходить тричі на тиждень по чотири години. У дівчини від народження спинномозкова грижа, через це відмовила нирка. Тиждень тому лікарі її видалили. Тепер Софії, щоб не бути прив'язаною до лікарняного ліжка, потрібна пересадка життєво важливого органу від донора.

"Що швидше за все будуть видаляти нирку, нам сказали ще в 2018 році, в березні. І сказали, що таке є в Шалімова. Але трошки у нас були фінансові труднощі для того, щоб сюди приїхати. Ми підтримувалися в Миколаєві. Ну ось приїхали, а вже скасували. Доведеться їхати в Білорусь", – каже Олена Ковальчук.

5 канал
 

Тільки у відділенні інтенсивної терапії хронічних інтоксикацій лікарні Охматдит на гемодіалізі перебувають 30 дітей.

Ольга Бабич, лікар-анестезіолог відділення токсикології НДСЛ "Охматдит", каже: "Апарат називається "штучна нирка", яка виконує замісну ниркову терапію. Як для дорослих, так і для дітей принцип один – кров пропускається через фільтр, фільтруються всі шкідливі речовини і повертається уже в більш очищеному вигляді. Три рази на тиждень, безперервно, до того моменту, коли людині пересаджують нирки".

Лише торік пересадили органи близько 200 пацієнтам в Україні. Але з першого січня трансплантація призупинилася.

"На жаль, трансплантація від родича в Києві не проводитися, через це пацієнти залишаються у нас у відділенні, тому що без замісної ниркової терапії вони, на жаль, вони не проживуть, в той же час надходять нові пацієнти, але це неминуче. Відмовити ми нікому не можемо", – розповіла лікар-педіатр відділення інтенсивної терапії НДСЛ "Охматдит" Анастасія Волгіна. 

5 канал

Торік у травні Верховна Рада ухвалила новий закон про трансплантацію. Він передбачає зокрема: створення центрального органу з трансплантації, посаду трансплант-координатора та єдиного державного реєстру.

Владислав Закордонець, завідувач відділення трансплантації нирки НІХТ ім. О. О. Шалімова, говорить: "У зв'язку з тим, що вступив в силу новий закон України про трансплантацію і відповідно до якого потрібен реєстр, щоби вносити дані як донорів, так і реципієнтів. Не маючи такого реєстру, ми не маємо можливості проводити трансплантацію. В тому числі і родинні трансплантації, які у відділенні проводились 100%".

5 канал

У МОЗі обіцяють: реєстр запрацює наприкінці березня. Втім уважають, що його відсутність на Порядок трансплантації не впливає.

"На рівні Кабінету Міністрів була прийнята відповідна постанова згідно з якої надається можливість отримати всі необхідні згоди. Натомість правоохоронні органи своїм роз'ясненням говорять про те, що так, в таких невідкладних станах ви можете здійснювати трансплантацію, але ми не виключаємо, що будемо порушувати кримінальні провадження", – говорить заступник міністра охорони здоров'я Роман Ілик.

А Андрій Кравченко, представник департаменту боротьби зі злочинами, пов'язаними з торгівлею людьми НПУ, каже: "Ми як поліція в даному випадку не проявляємо жодної ініціативи. В нас є виключно Закон. В даному випадку, наприклад, процесуальним кодексом, статтею 214 передбачено, що в разі надходження повідомлення про порушення основного закону про трансплантацію, або самостійного виявлення, ми зобов'язані розпочинати досудове розслідування. Який вихід? На сьогодні я бачу так: або запрацює єдина інформаційна система і почнуть її використовувати, або законопроект, який передбачає відтермінування термінів і по єдиній системі, і по трансплант-координаторам".

Наразі у Верховній Раді зареєстровані два законопроекти щодо змін закону про трансплантацію.

"От зараз уже кінець лютого, а комітет досі не розглянув ці законопроекти і не виніс їх на голосування у ВР. Вони не могли зібратися на кворум, вони сварилися між собою, шукаючи винних, вони розходилися на канікули", – зауважує Ірина Заславець, голова ГО "Всеукраїнська платформа донорства idonor".

А юридичний консультант МОЗ України Марина Слободніченко каже: "Ми підтримуємо законодавчі ініціативи народних депутатів для того, щоби внести зміни до закону. Другий дуже важливий момент - врегулювання законної трансплантації гемопатичних стовбурових клітин від неповнолітніх братів і сестер. І вирішення конфліктної ситуації між двома центральними органами виконавчої влади, хто ж буде замовником медичної послуги з трансплантації". 

У міністерстві охорони здоров'я сподіваються, що питання про зміни до закону винесуть на розгляд у Верховній Раді вже наступного тижня, а поки що готують роз'яснення для медичних закладів.

Евеліна Михайленко, "5 канал"

Дивіться також фотогалерею за темою:

Пам'ятник жертвам популізму: під ВР прихильники медреформи провели моторошний флешмоб – фото

Під ВР прихильники медреформи провели флешмоб
/
Під ВР прихильники медреформи провели флешмоб
Під ВР прихильники медреформи провели флешмоб
/
Під ВР прихильники медреформи провели флешмоб
Під ВР прихильники медреформи провели флешмоб
/
Під ВР прихильники медреформи провели флешмоб
Під ВР прихильники медреформи провели флешмоб
/
Під ВР прихильники медреформи провели флешмоб
Під ВР прихильники медреформи провели флешмоб
/
Під ВР прихильники медреформи провели флешмоб

Попередній матеріал
Стало відомо, хто переміг у нацвідборі на Євробачення-2019
Наступний матеріал
Скандал, який мало не переріс у бійку: чому на Рівненщині поліцейські опечатали храм

"Повноваження все одно на ній": Ємець прокоментував ситуацію Супрун з юридичної сторони

Зареєстрували законопроект: у Верховній Раді визначилися, як каратимуть нардепів за прогули

У МОЗ пояснили, коли "швидка" може не приїхати на виклик і що робити в такому разі

Супрун анонсувала початок трансформації системи крові в Україні

Грип в Україні: оприлюднили кількість жертв за період від жовтня минулого року

Курс на ЄС і НАТО, закріплені підписом, і несподівано Туск українською – репортаж із Верховної Ради