Уляна Супрун
Уляна Супрун lb.ua

"Якщо пацієнти вже так звикли…": Супрун розповіла, що можна вдіяти з "культурою" давати хабарі лікарям

  Читайте по-русски
  Колишня керівниця МОЗ зауважила на тому, що в багатьох українських медзакладах діє так звана "феодальна система", в якій усі медпрацівники залежать від головного лікаря

  В Україні пропонування хабарів лікарям пацієнтами уже є в культурі оплати за послуги. Утім, на думку колишньої очільниці Мінохорони здоров'я Уляни Супрун, існує кілька варіантів, що з цим можна було б зробити.

  "Перший – фінансовий. НСЗУ не платить тим закладам, які не дотримуються договору. У договорах написано, що лікарні не можуть отримувати гроші від пацієнтів за ті послуги, які вони мають надавати безоплатно", – розповіла вона в інтерв'ю "Уляна Супрун: "Я не бачу відважних людей зараз ані в уряді, ані в оточенні президента" виданню LB.ua .

  Другий спосіб, за словами Супрун, – повернути співоплату до Закону про фінансові гарантії. Вона додала, що таку систему пропонували з самого початку.

  "Якщо пацієнти вже звикли до цього, щоб платити додатково, то хай буде співоплата, якийсь маленький відсоток, але через касу, легально", – зауважила ексочільниця МОЗ.

  "Третій варіант – створити правильні умови, щоби пацієнт міг перерахувати гроші у фонд розвитку лікарні. Але тільки якщо він хоче, а не щоб у нього вимагали гроші. Так зробили, наприклад, в Туреччині, і це працює", – пояснила вона.

  Супрун також зауважила на тому, що в багатьох українських лікарнях діє так звана "феодальна система", в якій усі медпрацівники залежать від головного лікаря.

  "Як більшість лікарів отримали свою роботу? Вони заплатили головному лікарю хабар, говоримо правду. У Києві в деяких закладах лікарі платять 10 тис. доларів, щоб працювати в лікарні. Ці лікарі тепер залежні від цього головного лікаря", – пояснила вона.

  Супрун розповіла: "Є головні лікарі, які сидять на своїй посаді 20-30 років, а коли вони йдуть, то місце займає син. Головний лікар купує собі дачі і машини, його життя суперове. А ті лікарі, які працюють в нього, отримують 5 тисяч гривень зарплати від держави. Бо це ніби держава їм платить, а не головний лікар, який насправді може підвищити їм зарплату через надбавки, премії і так далі. І щоб жити нормально, лікарі беруть від пацієнтів гроші. Частина тих грошей далі йде до головного лікаря, бо він дозволяє працювати в своїй феодальній системі. Такі лікарі є на 100% залежні від головного лікаря, бо він втягнув їх у кримінальну систему. І вони не мають ніяких прав, нуль. Тому, коли їх звільняють, вони не йдуть до суду, не йдуть до профспілки і не нарікають на головного лікаря. Вони нарікають на реформу, бо вона загрожує цій феодальній системі, яка працює 30 років".

  В такому випадку, за її словами, потрібно вводити ліцензування лікарів, "щоб вони були незалежними і підписували індивідуальний договір з головним лікарем. Пацієнти приходять до лікаря, а не до лікарні, в більшості".

  "Якщо лікарю кажуть, що його будуть звільняти, він бере свою ліцензію і всіх своїх пацієнтів і йде в іншу лікарню", – наголосила вона.

  Як повідомляв 5.UA, із 1 квітня в Україні стартував другий етап медичної реформи. Заклади охорони здоров’я, які надають спеціалізовану або вузькоспеціалізовану медичну допомогу, повинні працювати за принципом "гроші за пацієнтом". Водночас Міністерство охорони здоров’я підготувало постанову, якою планує повернутися до старих методів фінансування системи охорони здоров'я. При цьому очільник МОЗ Максим Степанов заявив, що уряд не збирається згортати медичну реформу.

  Попередній матеріал
  Угорщина відновила пропуск пасажирських автобусів через кордон з Україною
  Наступний матеріал
  "Нехай Господь дарує йому вічний спокій": Вселенський Патріарх висловив співчуття Порошенку через утрату батька
  Loading...

  Уряд підвищить тарифи на медичні послуги

  КМУ підвищить тарифи на меддопомогу і дотуватиме лікарні, що не готові до реформи – де взяти гроші

  НСЗУ звернулася в поліцію через вимагання грошей у пацієнтів у медзакладах: серед тих, хто поскаржився – вагітні жінки

  Уряд загальмував медреформу: чому система дала збій

  "Ні – знищенню психіатричної служби!": медпрацівники вийшли на мітинг – реакція МОЗ

  Ольга Стефанишина в "Рандеву" про долю медреформи: "Влада має розуміти, що робить, а не вивчати ситуацію"