Уляна Супрун, МОЗ
Уляна Супрун, МОЗ 5 канал

Супрун у відкритому листі Степанову: Обіцяних медикам грошей ви не знайдете, але є інший план

  Читайте по-русски
  Супрун наголосила, що якщо діяти правильно, переважну більшість лікарень не доведеться закривати

  Колишня керівниця МОЗ Уляна Супрун написала у Facebook відкритого листа чинному міністру охорони здоров'я Максиму Степанову із закликом переглянути свої плани щодо згортання другого етапу медичної реформи та застерегла від заміщення перетворень у медицині – простим збільшенням виплат працівникам галузі.

  Раніше Степанов заявив про намір збільшити зарплати медиків другої та третьої ланки – а це приблизно 400 тис. осіб – до 50%. Крім того, він розкритикував зміни у правилах фінансування лікарень за системою "гроші ходять за пацієнтом".

  "Реакція суспільства на вашу заяву про повернення до старого порядку в медицині показала, що критична маса медиків та пацієнтів в Україні вже не готові повертатися у минуле. Дозвольте пояснити, чому цей крок не вирішить проблему, а лише створить нові ризики. І чому вам слід стати першим з осені 2019 року міністром, який буде бачити у трансформації медицини не свою проблему, а свою роботу", – звернулася Супрун.

  По-перше, за словами ексочільниці МОЗ, виплата додаткових 11 млрд грн лікарням, які необхідні для підвищення зарплат, не вплине на причину, чому фінансування понад 300 закладів зменшилося початку реформи.

  "Говорячи медичною мовою, ви дасте їм знеболювальне, але відмовитесь лікувати причину хвороби. Лікарі хочуть мати можливість заробляти більше постійно, спираючись на результати своєї праці, а не на жести щедрості від міністрів", – пише Супрун.

  По-друге, колишня урядовиця нагадує, що зробивши виплату цього року, доведеться її повторювати і наступного року, і пізніше.

  "Хочу звернути вашу увагу, що навіть без цієї додаткової виплати бюджет на медичні послуги наступного року необхідно буде збільшити щонайменше на 24 млрд грн. Цього року програма медичних гарантій працює з 1 квітня, а отже розрахована на три квартали. Її бюджет складає 72 млрд грн. Отже, щоб забезпечувати фінансування лікарень хоча б на рівні цього року, бюджет потрібно буде збільшити до 96 млрд грн. І це без індексації на інфляцію… Влітку вам доведеться подати до Міністерства фінансів запит на додаткові 30-40 млрд грн. І це без вашої ініціативи виплатити додаткові гроші на зарплати. На жаль, у міністра фінансів не буде таких грошей для вас", – вказує вона.

  І нагадує, що українська економіка вже перебуває у кризі, а падіння через необхідність перебувати на карантині можна буде порівняти із буремним 2014 роком. Тож "будь-які щедрі обіцянки для медиків можуть закінчитися розчаруванням і для них, і для вас".

  Натомість Супрун пропонує інший план дій – припинити "виправляння реформи та її аудити", щоб зосередитися на "виправленні невдалої підготовки до її початку". Тож зараз у МОЗ є вибір:

  • або допомогти лікарням, медикам та пацієнтам подолати непростий перехід до нових правил роботи системи;
  • або жити як раніше, лише з разовою доплатою до зарплат.

  Далі колишня очільниця МОЗ викладає свої пропозиції щодо шляху подолання проблем. Подаємо текст без суттєвих змін:

  "Створити цільову субсидію для місцевої влади на реорганізацію медичних закладів, які не були підготовлені до реформи. Ці кошти потрібно використати лише для тих 300+ закладів, які зазнали фінансових втрат, бо не були готові до оплати реально наданих ними послуг. Зокрема, частини закладів протитуберкульозної служби, психіатричних закладів, однопрофільних лікарень (шкірно-венерологічних, ендокринних, інфекційних), малопотужних багатопрофільних лікарень тощо.

  Ця субсидія повинна бути короткострокова: від 3 до 6 місяців. Вона повинна бути цільова – витрачати її можна лише на реорганізацію.

  У переважній більшості випадків закривати лікарні не доведеться. Попри "страшилки", які поширюються, більшість закладів будуть об'єднані з більш потужними багатопрофільними лікарнями.

  Більшість персоналу не буде скорочено, а переведено на роботу до цих закладів. Часом це переведення буде навіть не фізичне, а в документах – лікар залишиться працювати на своєму робочому місці.

  При об'єднанні вам доведеться піти на звільнення десятків головних лікарів. Здебільшого це будуть люди, які винні у занедбаному стані цих 300+ лікарень. Вони організують проти вас серйозну боротьбу, будуть оголошувати голодування, писати листи президенту, лякати медиків масовими звільненнями, а пацієнтів тим, що залишаться без допомоги. Адже вони вважають свої лікарні своєю "вотчиною", з якої мають право збирати данину.

  Частина медиків не захоче переводитися. Частина може бути звільнена. В першу чергу це будуть працівники пенсійного віку, яких у малопотужних закладах може бути від 20 до 30%. Тому значний відсоток цих людей самостійно приймуть рішення вийти на пенсію. Цим працівникам необхідно буде надати разові виплати за рахунок урядової субсидії.

  Усе це практика тих областей, районів та міст, які активно готувалися до реформи, і яким вона принесла позитивний результат. В тому числі Одеської області, де ви працювали раніше.

  Що відбудеться в результаті цих кроків? Уже до кінця року більшість із 300 "проблемних" закладів будуть об'єднані з більш потужними лікарнями під керівництвом більш вправних та добросовісних головних лікарів.

  Вони зможуть надавати економічно ефективний об'єм послуг та будуть отримувати відчутно більший дохід від Національної служби здоров'я України. Наступного року вони зможуть заробляти достатній обсяг коштів без екстрених фінансових вливань. Якість послуг у цих закладах значно зросте.

  Більшість робочих місць буде збережено. У медиків в ефективних лікарнях буде постійно (а не один раз) зростати дохід. У когось швидше, у когось повільніше, але це буде постійний процес.

  Частина закладів уже в перший рік навчиться надавати послуги без того, щоб пацієнт приносив до лікарні гроші, ліки, пелюшки та їжу. На другий рік таких закладів стане більше. Через 3-4 роки таких буде уже більшість. Безоплатні медичні послуги стануть правилом, а не винятком. Дохід медика вище середнього по країні також стане правилом.

  Це буде непростий шлях. На вас чекає серйозна боротьба за бюджет. Ви відчуєте спротив частини так званої "медичної еліти", як місцевої так і національної. Але маю надію, що коли ви погоджувалися очолити таку непросту галузь, як медицина, у вас не було ілюзій щодо цього".

  Як повідомляв 5.UA, із 1 квітня в Україні стартував другий етап медичної реформи. Заклади охорони здоров'я, які надають спеціалізовану або вузькоспеціалізовану медичну допомогу, повинні працювати за принципом "гроші за пацієнтом". Водночас Міністерство охорони здоров'я підготувало постанову, якою планує повернутися до старих методів фінансування системи охорони здоров'я. При цьому очільник МОЗ Максим Степанов заявив, що уряд не збирається згортати медичну реформу.

   

  Попередній матеріал
  МОЗ готує українців до масової вакцинації проти грипу – як це допоможе в разі другої хвилі COVID-19
  Наступний матеріал
  СБУ викрила проросійських провокаторів, які в мережі закликали до повалення влади в Україні
  Loading...