Лікарі
Лікарі 5 канал

Медична реформа: чого бояться в уряді та що думають лікарі – сюжет

Читайте по-русски
Відповідати всім вимогам складно, але можливо, розповідають медпрацівники

Що буде з медичною реформою? Другий її етап розпочався 1 квітня. Система фінансування лікарень змінилася. Тепер їхні заробітки залежать від кількості пацієнтів, наданих послуг та забезпечення обладнанням. Більшість лікарень від змін виграли – їхнє фінансування зросло. Але й чимало медиків не задоволені. Президент та уряд заговорили – реформу треба коригувати. А уряд сьогодні мав ухвалити ці зміни. Що саме підготували – кореспондент "5 каналу" Сергій Барбу довідався.

З часу початку реформи в цій будівлі вже третій міністр. Перший етап новацій уже запровадили. Українці обрали собі сімейних лікарів. А зарплата медиків почала залежати від кількості пацієнтів.

З 1 квітня розпочався другий етап реформи. Замість медичної субвенції лікарням платять за надані послуги. На кожну з них прописали тариф. Медзаклади уклали договори із Національною службою здоров'я. Після цього їм переказували кошти.

За квітень, звітують урядовці, лікарням віддали понад 5 млрд грн. Це близько 1600 медичних закладів. І у більшості із них грошей стало більше.

"Принцип фінансування дуже простий – за обсягом наданих послуг. Ті заклади, які мали необхідне обладнання, у них необхідним чином було організоване надання допомоги 24/7, мали відповідних спеціалістів, вони отримали додаткове фінансування", – розповідає Оксана Мовчан, керівниця Національної служби здоров'я України.

Нові меблі та охайні палати. Такий вигляд має районна лікарня в Іллінцях на Вінниччині. Реформа збільшила бюджет медичного закладу на понад три мільйони.

За 500 кілометрів від Іллінців, у Дніпрі, ситуація зворотна. Тамтешня обласна реабілітаційна лікарня отримала уп'ятнадцятеро менше грошей, аніж очікували медики. Заклад виконав усі вимоги, переконують лікарі, і підписав договір зі Службою здоров'я. Тепер коштів не вистачає навіть на зарплати. На знак протесту директорка лікарні оголосила голодування.

"Коли ми побачили договір з НСЗУ, ми впали у шок. Це була середина березня. Один з пакетів послуг нам зовсім не підтвердили. Причин я не знаю досі. А за другим, яким я очікувала 1,5 млн грн, мені дають 260 тис. Мені роз'яснили, що в країні на вистачає коштів, які були закладені на цю реформу", – розповідає Інеса Шевченко, генеральна директорка Дніпровської обласної реабілітаційної лікарні.

"Це було відомо ще рік тому, коли я був у міністерстві. Ми знали, що 30% лікарень при переході на принцип оплати за послугу можуть мати гірший фінансовий результат, аніж у них був. Тому потрібно було останні 8 місяців не проводити 5 аудитів реформи, а готувати ці лікарні", – каже Павло Ковтонюк, заступник міністра охорони здоров'я України (2016-2019).

Відповідати всім вимогам реформи складно, але можливо, розповідають лікарі.

"Час, відведений для приведення установи до відповідного технічного, кадрового оснащення, дуже короткий. Найбільше всім установам бракуватиме апаратів для рентгену, УЗД, бронхоскопії. Тобто ті апарати, які нині потребують відеофіксації", – розповідає Іван Лабай, директор Пустомитівської центральної районної лікарні.

Другий етап медичної реформи зворохобив спочатку президента, а потім і уряд. Країна не готова до змін, заявили вони. У мережі оприлюднили проєкт доручення Міністерства охорони здоров'я. Згідно з ним реформа зупиняється.

"Нам потрібна якісна медицина, яка буде для людей. І в якій медики відчуватимуть себе достойно. Тому давайте підготуємо таку презентацію на найближче засідання. Я попрошу, щоб ви ці речі презентували", – каже Денис Шмигаль, прем'єр-міністр.

На засіданні уряду медичну реформу не зупинили. Поки що. Але задумали змінити. Правки має підготувати міністр охорони здоров'я. І якими вони будуть – стане відомо на наступному зібранні Кабінету Міністрів.

Сергій Барбу, Марта Шикула, Віктор Сніжко, "5 канал"

Попередній матеріал
Папа Римський помолився за працівників медіа та їхню роботу під час карантину – відео
Наступний матеріал
Зеленський пригрозив звільнити голів областей, де лікарі не отримали доплати
Loading...

У Києві на акцію протесту вийшли лікарі швидкої допомоги – що кажуть

"Слугам" розіслали темники по медреформі – ЗМІ оприлюднили документ

Не бажаючи займатися складними питаннями, влада вирішила просто скасувати медреформу – Ковтонюк

Позачергове засідання Ради, оновлений склад ТКГ та медична реформа – "ІнфоВечір"

"Не бачити нам нормальної медицини в Україні" – Стефанишина про дії влади

"Дивиться на медиків, як на електорат для місцевих виборів": Супрун відреагувала на "поліпшення" від Зеленського