Як жарти допомагають пережити складні часи – "Не здуріти"

Не здуріти 5 канал
Що можуть розповісти про вас ваші жарти? І навіщо ми взагалі жартуємо?

В Україні що не інфопривід, то одразу ж безліч мемів на цю тему: починаючи від приїзду Анджеліни Джолі і закінчуючи полярним сяйвом

І така реакція цілком виправдана, адже гумор дає те, чого так не вистачає під час повномасштабного вторгнення – розслаблення. Ба більше, ваше почуття гумору може чимало про вас розповісти.

Отож, чергову розмову із психологинею Оксаною Сашенко журналістка "5 каналу" Софія Норенко провела саме на тему гумору. 

Навіщо нам жартувати?

Оксано, чи справді можна сказати, що з тобою залежності від того, з чого ти смієшся?

— Скажи мені, з чого ти смієшся, і я скажу тобі, хто ти. Або перше, ніж записатися на сеанс до психотерапевта, надішліть йому свої найбільші, найулюбленіші анекдоти і він зможе дуже багато всього про вас розповісти.

Що дає гумор? 

Гумор насправді – це дуже класно, але ми його будемо розглядати з різних сторін. З одного боку, гумор – це дуже класний спосіб зняття психологічної напруги. З іншого боку, гумор, коли ми сміємося, коли ми розповідаємо чи вигадуємо жарти, в нас цей час виробляється велика кількість ендорфінів із дофамінами. Часто гумор використовується як спосіб зняття психологічної напруги. Десь якось мені тривожненько, віджартуюся і напруга спадає. Десь якось я не знаю, що сказати, якось так ніяковенько. Перший жарт, другий жарт, жартовідповідь. Напруга між співбесідниками спадає і стає легше. Є багато різних типів гумору.

Що може сказати про людину те, як вона жартує?

А що ці різновиди говорять про нас?

— Є жарти грубі, плоскі, тонкі:

  • Грубі жарти, вони зі сфери гніву, агресії, накопиченої агресії, низького рівня культури чи прямої, можливо, агресії до співбесідника, котру хочеться заховати. 
  • Тонкі жарти – це, мабуть, ознака високого рівня інтелекту.
  • Плоскі жарти – це ознака невисокого рівня інтелекту або просто не опанованого контакту із гумором, або достатньо високого рівня травматизації.

Травматизації?

— Є дослідження про те, що люди, котрі не вміють жартувати, не розуміють гумору або у них просто відсутнє почуття гумору, це або психічно хворі люди, психопати, або дуже травмовані люди, ті, в кого дуже високий рівень травматизації, відповідно дуже високий рівень посттравматичного стресового розвитку. Тож, якщо співбесідник не вміє жартувати, не розуміє гумору і ховається за маскою такого прагматизму, раціоналізму, не обов'язково він психопат, але ви до нього так придивіться. Можливо, він просто дуже травмований у своєму минулому.

А коли людина щось дуже сумне каже з жартом?

— Це як захисний механізм. Там, де ми віджартовуємося в темах, котрі для нас болючі або в котрих не хочеться відчувати те, що ми відчуваємо насправді: смуток, розчарування, гнів, біль. Ми віджартовуємося й анестезуємо свої справжні переживання в цій темі. Я не беруся це засуджувати чи критикувати. Кожна психіка задумує собі свій рівень захисту. Гумор не найгірший із них. Гірше, якщо ми таким гумором починаємо висміювати інших людей напряму. Ось це й отруйний гумор.

А ось який гумор може бути токсичним і як його розпізнати? Це і не тільки ми обговорили у новому випуску "Не здуріти". Ба більше, є випадки, коли, на перший погляд, токсичний гумор може бути прийнятним у стосунках.

До речі, у попередньому випуску ми обговорювали ще одне вкрай актуальне для українців питання – втома. Чому люди втомлюються і як цього позбутися читайте тут.

Запропонувати тему для обговорення/поділитись історією: [email protected] 

 

Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.

Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.

Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Попередній матеріал
Війна з росією перебуває на новому етапі – Зеленський
Наступний матеріал
Challenger 2, Abrams та Leopard 2: якими танками воюють ЗСУ – "Бомба ракета"
Loading...