Сергій Громенко
Сергій Громенко 5 канал

"Все, чого торкається влада РФ, перетворюється на лайно": історик нагадав, з чого починався "Безсмертний полк"

Читайте по-русски
Якщо Україна хоче позбутися тяжіння минулого – мусить орієнтуватися на ті країни, які відзначають День пам'яті та примирення 8 травня

Таку думку висловив історик Сергій Громенко в ефірі програми "Інформаційний вечір" на "5 каналі".

"При корені ідею (заборони проведення акцій "Безсмертного полку" – ред.) зарубати не можна було, тому що Україна цінна тим, що вона Україна, а не тим, що вона Білорусь. Якщо в Білорусі за тих умов, яких існує країна, можна заборонити, як у Вітебську, чи не погодити так, як у Мінську, – то о'кей. Але Україна є Україна. Тут немає обов'язкової дозвільної системи на проведення акцій, тому, якщо ця акція відбуватиметься мирно, то ніхто її заборонити не може", – пояснює Громенко.

Історик зауважує, що питання лише в тому, наскільки влада приділяла увагу, щоб роз'ясняти суть громадянам цих акцій і закликати по-іншому ставитися до неї.

"Тому що "Безсмертний полк" на самому початку був приватною ініціативою з-за Уралу невеличкої телекомпанії. І люди, які пропонували її на початку, в 2004-2005 роках, орієнтувалися на поклик власного серця, вони хотіли протиставити власних дідів і власну родинну історію цій пропаганді, військовим парадам і подібним до них речам. Це закінчилося тим, що телекомпанія була задушена російською владою, а організація "Безсмертного полку" перехоплена Кремлем", – пояснює Громенко.

Він наголосив, що "все, до чого торкається російська влада, перетворюється на гімно", пригадавши "дідів на паличках" та участь Наталії Поклонської в акції з іконою царя Миколи II.

"І тут сталося так само. І якщо українці замість своїх реальних дідів будуть знову носити роздруковані з інтернету плакати з радянськими маршалами – це означає, що Україна знову програла всю цю ідею з поверненням родинної пам'яті про війну", – каже історик.

Громенко також додав: "Якщо хтось хоче вшанувати свого діда – нехай він перед його портретом поставить лампадку, послухає старших і розповість молодшим про історію".

Повний запис програми дивіться тут:

Попередній матеріал
"Козацькими шляхами": в Києві стартував традиційний скаутський похід
Наступний матеріал
8 Травня в Україні: яким був День пам'яті та примирення в різних регіонах
Loading...

"Не рубати з плеча": як співіснують декомунізація та постаменти на тему Другої світової

Брифінг щодо забезпечення публічної безпеки та правопорядку під час масових заходів 8 та 9 травня – відео

Марш "Безсмертний полк" пройде в Києві 9 травня, стежитимуть за безпекою дві тисячі правоохоронців

СБУ розпочала кримінальне провадження за фактом трансляції українським ЗМІ "військового параду" в Донецьку

Нічний клуб Києва скасував концерт Віталія Козловського після його виступу в Москві

"Зробив усе правильно": Козловський прокоментував виступ у Москві до 9-го травня