Таку думку висловив історик Сергій Громенко в ефірі програми "Інформаційний вечір" на "5 каналі".
"При корені ідею (заборони проведення акцій "Безсмертного полку" – ред.) зарубати не можна було, тому що Україна цінна тим, що вона Україна, а не тим, що вона Білорусь. Якщо в Білорусі за тих умов, яких існує країна, можна заборонити, як у Вітебську, чи не погодити так, як у Мінську, – то о'кей. Але Україна є Україна. Тут немає обов'язкової дозвільної системи на проведення акцій, тому, якщо ця акція відбуватиметься мирно, то ніхто її заборонити не може", – пояснює Громенко.
Історик зауважує, що питання лише в тому, наскільки влада приділяла увагу, щоб роз'ясняти суть громадянам цих акцій і закликати по-іншому ставитися до неї.
"Тому що "Безсмертний полк" на самому початку був приватною ініціативою з-за Уралу невеличкої телекомпанії. І люди, які пропонували її на початку, в 2004-2005 роках, орієнтувалися на поклик власного серця, вони хотіли протиставити власних дідів і власну родинну історію цій пропаганді, військовим парадам і подібним до них речам. Це закінчилося тим, що телекомпанія була задушена російською владою, а організація "Безсмертного полку" перехоплена Кремлем", – пояснює Громенко.
Він наголосив, що "все, до чого торкається російська влада, перетворюється на гімно", пригадавши "дідів на паличках" та участь Наталії Поклонської в акції з іконою царя Миколи II.
"І тут сталося так само. І якщо українці замість своїх реальних дідів будуть знову носити роздруковані з інтернету плакати з радянськими маршалами – це означає, що Україна знову програла всю цю ідею з поверненням родинної пам'яті про війну", – каже історик.
Громенко також додав: "Якщо хтось хоче вшанувати свого діда – нехай він перед його портретом поставить лампадку, послухає старших і розповість молодшим про історію".
Повний запис програми дивіться тут: