Всупереч поширеному твердженню про те, що вітамін D – улюбленець призначень "для профілактики" – лікує від більшості недуг, хибне. Постійне його вживання не допоможе запобігти перелому кісток та розвитку тяжких хвороб, зокрема онкологічних і серцево-судинних, повідомила на своїй сторінці у Facebook в.о міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.
"Приймати вітамін D просто так – не панацея від хвороб. Навіть більше, високі дози будуть шкідливими для здоров'я", – наголосила медик.
Слід зазначити, що деякі фахівці раніше повідомляли, що вітамін D в людей старшого віку на 15% зменшує ламкість кісток, і на 30% – знижує ризик перелому шийки стегна.
"Дослідження понад 50 тисяч американців, старших за 50 років, не підтвердило ефективності рутинного прийому вітаміну D та кальцію для запобігання переломам кісток. І навіть збільшення дози вітаміну не допомогло йому краще виконувати цю місію – про що свідчить провідний журнал The Lancet у публікації за жовтень 2018 року", – пише Супрун.
Вона також стверджує, що дослідження людей із депресією, котрі пили вітамін D у пігулках, не показало ефективності цих добавок, як і його користі в запобіганні раку. Вітамін D не знижував загальних маркерів запалення в організмі.
"Чому ж тоді, попри всі суперечності, він став таким популярним? "Мода" на аналіз рівня вітаміну D та прийом його пігулок йде зі Сполучених Штатів. Такий собі доктор Майкл Глік, ендокринолог із Бостона, який консультує низку бізнесів, отримав від індустрії вітаміну D сотні тисяч доларів. Він писав справжні оди цьому вітаміну, видав безліч публікацій про ризики його нестачі та "пандемію дефіциту вітаміну D", крім того, брав участь у розробленні національних ґайдлайнів з вітаміну D, де підвищив його порогові значення й це призвело до того, що в усіх людей аналізи різко стали поганими. Люди почали купувати добавки, робити аналізи й ходити в солярії", – розповіла міністр.
Слід зазначити, що в групах ризику, яким радять проходити тестування на рівень вітаміну D в крові, перебувають люди з ожирінням (індекс маси тіла понад 35), вегани, люди із хворобами шлунково-кишкового тракту та печінки, порушенням всмоктування, люди літнього віку, особливо, якщо вони не виходять з дому.
"Решті рутинну перевірку на рівень вітаміну D офіційні установи не радять – не марнуйте грошей", – підсумувала посадовець.
Як повідомляв 5.UA, хірургічна маска не захищає від зараження хворобами. Про це повідомила у Facebook в.о. міністра охорони здоров'я Уляна Супрун.