"Відсиди за Томос": як російська пропаганда працює проти Порошенка і ПЦУ

Twitter / Andrii Sybiha
Кому вигідно дестабілізувати ситуацію із ПЦУ – питання риторичне

Певні політичні сили не в змозі знищити ПЦУ безпосередньо, нацькували на неї колишнього керівника УПЦ КП Філарета. Про це пише оглядач "Духовного фронту" Тетяна Деркач.

Журналістка дослідила, як за допомогою "російських, проросійських, антиукраїнських, антиавтокефальних світських та афілійованих з УПЦ (МП) ЗМІ" проводиться пропагандистська робота, направлена проти Православної церкви України та п'ятого президента Петра Порошенка, який стояв біля її витоків.

"Російська пропаганда представляє вибрики Філарета як новий глобальний розкол у ПЦУ, який згодом розіб'є цю церкву на десятки дрібних конкуруючих фракцій. Але це велика помилка: кількість реальних прихильників Філарета не перевищує статистичної похибки, його авторитет у суспільстві скоро матиме від'ємні показники (якщо вже не має), судові перспективи позовів, поданих від його імені, дуже сумнівні. Єдине його досягнення на сьогодні – феєричний галас, який вдалось зчинити в інформаційному просторі. А для чинної влади, якщо вона піде на поводу у цього збіговиська клоунів, ситуація увійде в цугцванг", – пише Деркач.

Для підтвердження цих слів вона приводить приклади висвітлення новин пропагандистськими ЗМІ у хронологічній послідовності.

18 червня Петро Порошенко оголосив, що дізнався, що проти нього порушили ще одну справу: "...дослівно цитую: "За розпалювання міжрелігійної ворожнечі шляхом отримання Томосу і створення Православної церкви України". За ґрати Порошенка за це".

Та кремлівська пропаганда одразу почала розкручувати меседж, що Порошенко взбрехав і насправді ніякої "справи по Томосу" проти нього немає.

Однак уже за кілька годин існування нової справи підтверджує ДБР і проросійським "зливним бачкам" доводиться швидко міняти свою стратегію.
Зокрема, видання "Вести", посилаючись на "власні джерела", повідомило, що
справу заведено за "розпалювання міжнаціональної ворожнечі під час створення ПЦУ".

"Міжнаціональної! Причому "Вісті.юа" спочатку пишуть про заяву прихожан УПЦ КП, потім – що це зробив особисто Філарет", – підкреслює Деркач.

16 червня пресслужба Київського патріархату публікує заяву, де з посиланням на ЗМІ констатує, що "справи, які інкримінуються експрезиденту, навіть судячи з повідомлень у ЗМІ, не мають нічого спільного з релігією".

При цьому "головний юрист УПЦ КП" Неоніла Ткаченко ще місяць тому рапортувала, що ДБР продовжує якесь "досудове слідство у справі за розпалювання міжконфесійної ворожнечі групою осіб" і навіть нанесло візит із цього приводу в резиденцію Філарета.

Через кілька днів, 19 червня, знов озивається пресслужба УПЦ КП, де пише, що:

1. Філарет "не звертався до правоохоронних органів у справі, про яку йдеться, та не був її ініціатором. Це зробили віряни, права яких порушені" (автор статті пояснює, що з церковної точки зору "не був ініціатором" – це фактично "не благословляв").

2. Метою кримінального провадження є захист порушеного права на свободу совісті вірян і духовенства Київського Патріархату (тобто мовиться про незаконну ліквідацію УПЦ КП в січні 2019 р.).

"В Київському патріархаті Російської православної церкви (РПЦвКП) хоча б узгодили зі "стратегічними партнерами" темники, що коли говорити. Тому що складається враження, що весь цей інформаційний хаос – абсолютно контрольований його організаторами. Каша в голові має бути лише в обивателів та закордонної цільової аудиторії, яка не розбирається в українських реаліях, та через мовний бар'єр не може встановити факти", – наголошує автор.

"І коли вже у всіх від цього маразму голова йде обертом, як Пилип із конопель вискакує…. Михайло Добкін і заявляє, що це він подав скаргу на Порошенка за Томос! І публікує текст-заготовку, датовану 2019 роком!" – пише Деркач.

Добкін звинувачує Порошенка у використанні церковного фактора під час передвиборної кампанії у 2019 році та застосуванні мови ворожнечі проти УПЦ (МП). При цьому у самій УПЦ Московського патріархату від цього скандалу відхрещуються.

"Залиште нас у спокої. Це ваші проблеми. Проблеми в трикутнику – УПЦ КП, ПЦУ і Порошенко. Адже ж позов на Порошенка подали юристи від Філарета від УПЦ КП. От там між собою і розбирайтеся", – заявив один зі спікерів Київської митрополії УПЦ (МП) протоєрей Микола Данилевич.

"Тобто, релігійна інституція, заради монополії якої відбувається весь цей хайп, заради якої бризкають слюною всі афілійовані з нею медіа та кишенькові блогери-аналітики-політологи, просить "залишити її у спокої", а ПЦУ з УПЦ КП "розбиратися між собою"… це навіть не цинізм – це те, що в євреїв називається "хуцпа", – пише релігійна оглядачка.

"Навіщо все це робиться? Адже зрозуміло, що раз по разу всі скарги, заяви та позови будуть потрапляти на смітник, справи – закриватись через відсутність складу злочину (інакше буде створено невигідні для самої УПЦ (МП) прецеденти)… Але запланований ефект буде досягнуто: усі зненавидять усіх, буде знищено довіру не тільки всередині релігійних організацій, але й між церквами та суспільством. Влада буде бачити в церковному середовищі не партнера, а істеричне збіговисько неадекватних людей, приватною чи колективною думкою яких можна нехтувати у виборі державної стратегії або тактики", – резюмує Деркач.

Попередній матеріал
Що об'єднує фільм "Армагедон" і космонавта Каденюка: ТОП історій про українців, які підкорювали Всесвіт
Наступний матеріал
COVID-19 у світі: в Італії – найнижча смертність з початку березня, а в Південній Кореї заявили про другу хвилю епідемії
Loading...