Надання Томосу про автокефалію у Стамбул
Надання Томосу про автокефалію у Стамбул 5 канал

Визначні моменти та неприємні непорозуміння: що пережила ПЦУ за рік після отримання Томосу – сюжет

Читайте по-русски
Сувій із текстом та митрополичий жезл Патріарх Варфоломій передав чільникові ПЦУ митрополиту Епіфанію 6 січня 2019 року, щоби вже на Різдво томос привезли до України

Рік тому Томос про автокефалію Православній церкві в Україні Вселенський патріарх Варфоломій підписав на Фанарі, а вже на Різдво - сувій із текстом виставили в Софії Київській. За рік - до ПЦУ перейшли понад шістсот парафій, які раніше підпорядковувались Московському Патріархату. Згідно із соціологічними дослідженнями, нині кожен п'ятий православний в Україні визнає себе вірним ПЦУ. Усе нагадає - Леся Головата.

5 січня 2019-го - храм святого Георгія на Фанарі. Вселенський патріарх Варфоломій після спільної літургії з митрополитом Епіфанієм підписує томос. На пергаменті - грецькою мовою визнається канонічність автокефалії Православної церкви України, яка стала 15-ю помісною церквою. Українці прагнули цього понад три століття.

"Нині з Божої ласки ми поновлюємо в церковному єднанні мільйони вірних землі вашої, що зненацька, не з власної волі опинилися поза канонічністю та єдністю, не маючи у тому вини. Однак Константинопольська церква скликала та пригорнула їх не як мачуха, а як рідна мати. Та сама мати, що в давнину привела їх до хрещення", - проголошував Варфоломій, Вселенський патріарх.

Сувій із текстом та митрополичий жезл Патріарх Варфоломій передав чільникові ПЦУ митрополиту Епіфанію 6 січня, щоби вже на Різдво томос привезли до України.

"Благословенна ця мить і радістю та вдячністю наповнюються наші серця", - подякував Епіфаній, предстоятель ПЦУ.

Наприкінці січня ПЦУ офіційно зареєстрували, а релігійним громадам - законодавчо надали можливість переходити до новоствореної незалежної церкви. За рік - змінили підпорядкування понад шість сотень парафій, які раніше належали до Московського патріархату. Без скандалів та силових протистоянь не минулося. Одна з перших парафій, яка перейшла, - у селі Погреби під Києвом. Попри ухвалене в лютому 19-го мешканцями рішення про приєднання до ПЦУ, священники УПЦ МП виселятися з храму не поспішали.

"У людей уже немає терпіння. До цього храму привозять незрозуміло кого, він закритий для місцевих мешканців. Місцева громада релігійна вона не може тут молитися. Їздили по чужих церквах, бо я не хотів гроші, і молиться за Кирила, а його поминали тут постійно", - обурюється Олександр Лиман, священик ПЦУ.

Лише наприкінці літа - у  церкві в Погребах почали служити отці ПЦУ. Але до нині в суді розглядають справу, кому саме належатиме храм.

За 5 місяців після створення автокефальної церкви вийшов на яв і конфлікт між церковними ієрархами - колишнім чільником УПЦ КП Патріархом Філаретом та главою ПЦУ митрополитом Епіфанієм. Свій початок він бере 15 грудня 2018-го, коли на Об'єднавчому соборі про ліквідацію оголосили Українська автокефальна церква та Київський патріархат. Обидві конфесії - не були визнані у світовому православ'ї. Самоліквідація - це була умова надання томосу.

У травні Почесний Патріарх Філарет спробував відмотати назад і заявив, що УПЦ КП - не ліквідована. А його начебто обвели круг пальця.

"Київська митрополія - назовні, а всередині - України - вона Київський патріархат", - заявив Філарет.

Розповідав про це не лише в Україні, а й скаржився в інтерв'ю телеканалу "Росія -24". Попри те, що Московська патріархія понад двадцять років тому наклала на нього анафему, звинувативши у  розколі. А восени 18-го анафему скасував Вселенський патріархат.

Релігієзнавці заговорили про загрозу розколу тепер уже в ПЦУ. Утім, ані єпископи, ані священники, ані віряни колишнього київського патріархату наміри почесного патріарха Філарета не підтримали. Не допустив цього і митрополит Епіфаній.

Розколу як такого немає і не буде, тому що кожен ієрарх має певні думки, але ми спільно повинні далі будувати своє майбутнє в єдиній помісній українській православній церкві. Ми шануємо святійшого патріарха, але не підтримуємо тих думок і ідей, які ним висловлені", - заявив Епіфаній.

"На цьому питанні було багато спекуляцій, що митрополит Епіфаній - це якби фігура номінальна, а фактично керує церквою експатріарх Філарет, від сьогодні це питання знято. І буде своєрідне очищення церкви", - пояснював Олександр Саган, релігієзнавець.

Складний час ПЦУ пройшла ще до свого створення. Попереду - не менш напружений етап становлення. З одного боку - необхідно протистояти тиску з боку російської православної церкви, яка не хоче втрачати свій вплив на Україну, з іншого - гасити внутрішньоцерковні міжусобиці. Ззовні ж - є підтримка. Окрім Вселенського патріархату, ще дві церкви - Елладська та Александрійська - визнали помісну Православну українську церкву.

Леся Головата, "5 канал"

Попередній матеріал
"Розриваємося між викликами про допомогу": докладно про те, що зараз відбувається в Австралії
Наступний матеріал
Резонансне вбивство у Каховці: що наразі відомо про трагедію – зібрали коментарі сторін
Loading...

Синод Елладської церкви визнав автокефалію ПЦУ

Питання ПЦУ внесли до порядку засідання Синоду Елладської церкви

Епіфаній: ПЦУ не підпорядковується Константинопольському Патріархату

Філарет назвав головну умову для отримання ПЦУ статусу Патріархату

Вселенський Патріархат оприлюднив повний текст томосу для України

Екзарх Даниїл назвав за якої умови ПЦУ може отримати статус патріархату