Божественна літургія з нагоди першої річниці створення єдиної помісної церкви України стартувала у Києві сьогодні, 15 грудня. Її очолив предстоятель Православної Церкви України митрополит Епіфаній. Рівно рік тому в Софії Київській зібрали об'єднавчий собор, який завершився створенням Православної церкви України . Того ж дня обрали й предстоятеля ПЦУ. Поки в стінах Софії тривали складні переговори, на площі перед собором чекали тисячі вірян. Як це відбувалося – далі у сюжеті.
15 грудня 2018-го. На Софії в Києві лунають дзвони. Починається довгоочікуваний об'єднавчий собор. Зібрання відбувається лише в колі духовенства і без преси. В президії собору головує представник Вселенського Патріарха Еммануїл. На Софійській площі – очікують на рішення тисячі українців.
"Це історичний день. За автокефалію боролися не одне покоління, віддавали багато життів. Сподіваємося, що все буде не за людською, а за божою волею", – каже отець Дмитро.
"Урочистий день і для нашої України, і для мене. Щоб ми получили Томос і отримали керівника своєї церкви", – ділиться отець Василь.
Поки на площі терпляче чекають, в Софії відбуваються складні переговори. Одна із умов Вселенського патріарха полягала в тому, що очолити Православну церкву України не може Предстоятель Київського Патріархату Філарет, який значну частину свого життя боровся за автокефалію. Обрання предстоятеля стає можливим після того, як головний конкурент Епіфанія – митрополит Луцький і Волинський знімає свою кандидатуру.
"Інтереси України були для мене важливіші. І шантаж патріарха породив ось таке моє рішення", – зізнається митрополит Луцький.
Одна з умов Константинополя – участь у соборі представників усіх трьох православних церков. Прийти на собор наважилися лише двоє архієреїв від Московського патріархату.
"Близько 10 чоловік не змогли з тих чи інших причин потрапити", – коментував митрополит ПЦУ Олександр (Драбинко).
Він перший з Московського патріархату, хто зізнався, що писав листа у Константинополь з проханням про Незалежну церкву. Після створення Православної церкви України глава РПЦ Кирило звернувся до помісних церков із закликом не визнавати незалежну церкву України. Однак, це вже нічого не міняє. І у переддень Різдва на Фанарі митрополит Епіфаній з рук Вселенського патріарха отримує юридичний дозвіл на створення Незалежної помісної церкви.
Під час Різдвяного богослужіння 2019-го у Софії Київській розгортають довгоочікуваний Томос про автокефалію українського православ'я.
"Цей документ засвідчує, що ми є незалежною, автокефальною, помісною церквою. Ми входимо у число інших помісних церков. Ми молимося своєю рідною зрозумілою українською мовою. Це є корисним на шляху до спасіння кожного із нас. У цей світлий день Різдва бажаю, щоб Господь й надалі гам благодіяв і сприяв", – проголосив предстоятель ПЦУ Епіфаній.
"Утворення єдиної помісної Православної церкви, на мою думку, спричинить дуже багато позитивних моментів", – поділився вірянин Юрій Ковальчук.
"Це історична подія, привела свою дочку, оскільки ми свідками цієї події є. Радіємо за увесь український народ", – каже вірянка Олена Заславець.
За рік до Православної церкви України перейшли понад півтисячі релігійних громад.
Євгенія Китаїва, "5 канал"
Дивіться також фотогалерею за темою:
День, що вже увійшов в історію: як відбувалося підписання Томосу про автокефалію ПЦУ – фоторепортаж






































