Університет Богомольця
Університет Богомольця
Національний медичний університет ім. Богомольця

Зрив ліцензійного іспиту в медуніверситеті Богомольця: за що відсторонили ректора вишу та директора Центру тестування

Катерина Амосова розповіла про тиск на неї з боку керівництва МОЗ

Міністерство охорони здоров'я відсторонило ректора медуніверситета ім. Богомольця Катерину Амосову від обов'язків через зрив ліцензійного іспиту "Крок" для студентів-стоматологів третього курсу. Про таке повідомляє  прес-служба МОЗ.

"Згідно з графіком, погодженим МОЗ України, 20 лютого 2018 року одночасно по всій країні в усіх закладах вищої освіти, які готують лікарів-стоматологів, мав відбутися ліцензійний інтегрований іспит "Крок 1. Стоматологія". Однак у зв'язку з відсутністю договору між Центром тестування, який є єдиною уповноваженою на проведення ліцензійних іспитів "Крок" організацією, та Національним медичним університетом ім. О.О. Богомольця, студенти третього курсу стоматологічного факультету НМУ були позбавлені можливості скласти обов'язковий для продовження навчання іспит", – зазначено на сайті відомства.

У міністерстві вважають, що НМУ, не уклавши відповідного договру з Центром тестування, тим самим зірвало проведення обов'язкового ліцензійного іспиту для студентів. У зв'язку з цим прийнято рішення відсторонити від виконання обов'язків ректора НМУ ім. О.О. Богомольця Катерину Амосову і директора Центру тестування МОЗ України Ірину Булах та створити комісію для розгляду цієї ситуації.

"Ми вважаємо цю ситуацію неприпустимою, адже її заручниками стали студенти, яких позбавили можливості вчасно здати обов'язковий іспит та продовжити своє навчання. МОЗ України інформуватиме про перебіг та результати роботи комісії", – йдеться у повідомленні.

Позиція Національного медичного університету

Водночас, ректор НМУ свою вину у зриві іспиту заперечує та стверджує, що керівництво навчального закладу зробило все можливе для його проведення, а саме:

  • оголосило відкриті торги через систему PROZORRO із закупівлі послуг Центру тестування. Проте, за версією НМУ, ці торги були зірвані Центром тестування, який не надав своєї пропозиції для участі в тендері за наявності альтернативної пропозиції, яку довелося відхилити як таку, що не відповідала технічному завданню.
  • у день зриву торгів НМУ передав до Центру тестування підписаний проректором проект договору з надання послуг "Крок 1. Стоматологія" на суму 104202 грн, які закон дозволяє сплатити поза тендером.
  • 19 лютого, після відмови Центру тестування від укладання договору, НМУ перерахував Центру тестування необхідну для проведення іспитів суму, внесену попередньо на рахунок НМУ як цільову благодійну допомогу ректором та двома проректорами.

"НМУ своєчасно запропонував Центру тестування при МОЗ, який має виняткові повноваження з надання послуг з проведення ліцензійних інтегрованих іспитів, надати ці послуги в рамках, передбачених законодавством, для конкретного іспиту, вартість якого не передбачає проведення тендеру. Раніше ми вносили у проект бюджету нашого ВНЗ необхідну суму оплати цих послуг. Однак отриманий з МОЗ фінальний фінансовий документ цю графу не передбачав", – зазначено в заяві Амосової на сайті університету.

Амосова звільнення
/
Амосова звільнення
/
Амосова звільнення
/
Амосова звільнення
/
Амосова звільнення
/

У відкритому листі до директора Цетру тестування Амосова зауважує, що в разі непроведення центром ліцензованого іспиту, буде змушена звертатися до суду та правоохоронних органів, зазначивши, що це вже не перший випадок таких дій з боку центру. Минулого року за рішенням Господарських судів міста Києва першої та другої інстанцій, невидачу студентам сертифікатів "Крок-2" визнали неправомірною та зобов'язали видати необхідні сертифікати.

Також, про ситуацію, що склалася, ректор доповідала листом до МОЗ України.  

Позиція Центру тестування

За версією Центру тестування, керівництво НМУ порушило правила проведення процедур закупівлі, внаслідок чого відбувся зрив іспитів.

"Центр тестування інформує, що незважаючи на неодноразові усні і письмові звернення до Національного медичного університету імені О.О. Богомольця та надані обґрунтування, НМУ не зробив передбачених законодавством дій, які б дали змогу вчасно і в законний спосіб укласти договір із Центром тестування як нормативно визначеною єдиною організацією, що проводить ліцензійні інтегровані іспити "Крок", – йдеться на сайті центру.

Зазначено, що 15.01.2018 Центр тестування надіслав до НМУ лист-звернення щодо необхідності розпочати процедуру закупівлі університетом послуги щодо проведення ліцензійних іспитів "Крок" шляхом переговорної процедури, надав обґрунтування для її застосування та обов’язковий пакет документів, регламентований Законом України "Про публічні закупівлі". Проте 26.01.2018 на веб-порталі PROZORO НМУ оприлюднив оголошення про закупівлю послуги з використанням процедури відкритих торгів, яка передбачає участь у закупівлі не менше двох учасників, що неможливо, тобто усвідомлюючи, що такі торги не відбудуться.

За версією центру, незважаючи на повторні звернення та інформування МОЗ України, керівництво НМУ не прийняло рішення про зміну в установленому порядку процедури закупівлі послуги з відкритих торгів (декілька учасників) на переговорну процедуру (один учасник), тобто фактично не зробило необхідних кроків з виправлення ситуації для своєчасного укладання договору.

"Дії, що пропонував Університет Центру тестування після 02.02.2018 для укладання договору, передбачали порушення Закону України "Про публічні закупівлі", тому Центр тестування свідомо не пішов на ці пропозиції та не взяв участі у відкритих торгах, для яких потрібні декілька учасників, яких не існує. Цей факт підтверджується тим, що на час закінчення торгів жодним учасником не було подано пропозиції, та відкриті торги не відбулися", – йдеться на сайті.

Реакція Катерини Амосової

Катерина Амосова заявила, що її відсторонення – це "розправа" за відмову здійснити протиправні дії. 

"Я добре розумію, що ставлячи під сумнів проведення іспиту за програмою "Крок 1. Стоматологія", окремі чиновники хочуть поставити під сумнів ефективність мого перебування на посаді керівника НМУ ім. О. Богомольця. Але я вкотре заявляю: нинішнє керівництво університету і надалі працюватиме винятково в рамках правового поля", – розповіла вона. 

Мовляв, на неї тиснув заступник міністра охорони здоров'я Олександр Лінчевський, щоб вона розірвала безоплатну угоду, підписану попереднім ректором, і перейшла на оплату послуг центру тестування.

"Під час цих перемовин у присутності мого проректора і адвоката Лінчевський тиснув на мене. Казав, якщо я як ректор не підпишу розірвання безоплатної угоди і започаткування платної, то ця угода буде розірвана іншим ректором, – стверджує керівниця вишу. – Це був шантаж, що поки Амосова не розірве угоду про безоплатне тестування і не підпише договірну, студентам не видадуть сертифікатів і виставимо це так, що Амосова не виконує контрактних обов'язків.

За її словами, зрив тестування створили штучно, а університет не міг перераховувати "МОЗівській структурі" (Центру тестування при МОЗ) кошти поза тендером. Мовляв, коли в університету закінчилася безоплатна угода і виш оголосив тендер, у ньому не взяв участі Центр тестування при МОЗ. В цьому нібито винен і Центр тестування, і безпосередньо Олександр Лінчевський.

Реакція Міністерства охорони здоров'я

Олександр Лінчевський стверджує, що Катерину Амосову відсторонили саме через зрив тестування. 

"Корупція в медицині починається з корупції у медичному університеті. КРОК є чи не єдиним інструментом контролю медосвіти. З усіх медуніверситетів єдиний не забезпечив проведення іспиту", – сказав заступник міністра. За його словами, МОЗ неодноразово надсилало листи з рекомендаціями співпрацювати з центром тестування для укладення договорів щодо проведення ліцензованого інтегрованого іспиту. 

Він також додав, що інформацію щодо порушення законодавства ще у трьох університетах уже передали до правоохоронних органів.

Попередній матеріал
Позов України проти РФ в Гаагу: Посол розповів деталі
Наступний матеріал
Президент України обговорив із Меркель питання розгортання миротворчої місії в ОРДЛО – подробиці

Нефьодов розповів, коли ймовірно відбудуться перші приватизаційні конкурси в системі "ProZorro. Продажі"

"Це маніпуляція і шантаж": Україна відреагувала на заяви Угорщини щодо мовного питання

МЗС Угорщини вимагає від України "притримати" освітній закон до узгодження всіх деталей з угорською меншиною

Кількість випадків захворювань на кір в Україні поступово зменшується – МОЗ

"ЗА ЧАЙ.COM": "агент змін", відомий шкільний директор Сергій Горбачов на "5 каналі"

У МОЗ розповіли, коли в Україні запрацює E-health та що саме передбачає система