5 канал

"Відповідно до міжнародних стандартів": у МОЗ переймають світовий досвід лікування туберкульозу – спецрепортаж

Україна входить до п'ятірки країн світу з найбільшою кількістю хворих на мультирезистентний туберкульоз

Лікувати хворих на туберкульоз здебільшого вдома, а не в медзакладах. Такі новації у Всесвітній день боротьби із сухотами презентували у Міністерстві охорони здоров'я. Кажуть, що планують запровадити нові правила вже у 2017 році. Чиновники стверджують: переймають світовий досвід, бо нинішня система надання допомоги не діє. Україна входить до п'ятірки країн світу з найбільшою кількістю хворих із мультирезистентним туберкульозом, тобто стійким до протитуберкульозних препаратів. І головна причина – це госпіталізація у стаціонари, які не відповідають вимогам інфекційного контролю. За даними перевірок, в Україні таких – половина. Докладніше про ситуацію – у спецрепортажі "5 каналу".

Півроку ізоляції. Наприкінці 2013-го у киянина Віктора Пилипенка виявили туберкульоз. Причому мультирезистентний, тобто стійкий до протитуберкульозних препаратів. Лікувався чоловік майже два роки. Чверть часу провів у лікарні. Розповідає: "Я забороняв навіть мене провідувати. А от дружині дозволяв. Через те, що вона дуже смачно готує і їжу мені приносила".

Коли Віктор Пилипенко дізнався про хворобу, подзвонив колегам до Університету імені Шевченка, щоби ті також перевірилися. Адже навіть лікарі не могли одразу поставити діагноз. Згадує: "Пітливість. Щось роблю і одразу мокрий. Почав щось худнути. А я навіть радів. Думаю, о, добре".

Щороку в Україні реєструють 30 тисяч нових випадків недуги. 20% із цих пацієнтів мають мультирезистентний туберкульоз. Серед причин фахівці називають: неконтрольоване вживання антибіотиків, переривання лікування та практика госпіталізації у стаціонари, які не відповідають вимогам інфекційного контролю.

"В кожному другому протитуберкульозному закладі не забезпечені вимоги інфекційного контролю. По-перше, дуже складно в типових пристосованих будівлях, які були побудовані ще за радянських часів, впровадити сучасні засоби інфекційного контролю. По-друге, це дорого", – пояснює начальник відділу нагляду та лікування туберкульозу Центру громадського здоров'я МОЗ Яна Терлеєва.

Україна входить до п'ятірки країн світу з найбільшою кількістю хворих із мультирезистентним туберкульозом. "Одна з причин поширення мультирезистентного тебуркульоза в нашому регіоні – люди тривалий час перебувають у лікарнях. Відповідно до світових стандартів, госпіталізують лише критично важких пацієнтів, і більшість лікуються вдома", – розказує керівник відділу з питань туберкульозу Європейського регіонального бюро ВООЗ Масуд Дара.

Наразі Мінздоров планує перейняти закордонну модель лікування. Упродовж кількох місяців обіцяють створити новий протокол. Відповідно до документа, пацієнта не будуть госпіталізовувати.

Які це рішення нестиме плюси та мінуси, та чому знайшлися противники впровадження – дивіться у сюжеті:

Людмила Голоднік, Ольга Рега та Іван Довганик, "5 канал"

Попередній матеріал
Актуально як ніколи: на КПВВ "Гнутове" відкрили модуль для надання першої медичної допомоги
Наступний матеріал
"Совеня" заощаджує 3 мільйони на рік: Кропивницький переходить на "розумне" освітлення вулиць
Loading...

Супрун: Закупівля ліків у МОЗ пройде по-іншому – тепер вчасно

Кияни зможуть безкоштовно з’ясувати, чи не загрожує їм глаукома – КМДА

"Тіло демобілізувалося, а мозок – досі живе на війні": як ветерани АТО переживають повоєнні жахіття

Гройсман: З 1 квітня в регіони надходитимуть безкоштовні ліки

"Зігріти захисників": як діти з обмеженими можливостями допомагають бійцям АТО

Гройсман розповів, коли та які категорії хворих першими отримають безкоштовні ліки