Реабілітація поранених бійці АТО
Реабілітація поранених бійці АТО 5.ua

"Тіло демобілізувалося, а мозок – досі живе на війні": як ветерани АТО переживають повоєнні жахіття

Скільки в Україні бійців після повернення з війни мають проблеми з психікою – невідомо, але іноземна статистика свідчить: третина поранених мають посттравматичний стресовий розлад

Психологи, що допомагають воякам подолати посттравматичний синдром, кажуть що не кожному це під силу. Скільки саме бійців мають неврози через бойові дії – статистики немає. Бракує профільної підтримки на державному рівні. Волонтери нарікають, що здебільшого фаховий супровід захисникам надають поодинокі громадські ініціативи. Проблему вивчили журналісти "5 каналу".

Демобілізований військовослужбовець Олег Оберніхін із фронту повернувся у січні 2016 року. Воювати пішов добровольцем. На передовій провів півтора року. Пригадує, що після повернення йому знадобився час, щоб усвідомити – потрібна допомога. Підтримку чоловік знайшов у колі ветеранів АТО. Нині набутим досвідом уже ділиться з побратимами.

"Ми одразу з моєю дружиною потрапили в таку критичну ситуацію. Сталося так, що я вночі її вдарив. Але вдарив несвідомо… Перше, що треба зробити в кожній сім'ї – це проговорити нові правила поведінки. Тобто я не підкрадаюсь. Дайте вашій людині два роки. Тобто, тіло приїхало, воно демобілізувалося, а емоції, мозок – воно досі живе на війні", – розповідає демобілізований вояка.

Оберніхін очолив центр розвитку для ветеранів АТО, їхніх родин, переселенців та волонтерів. Окрім зустрічей із психологами, вони можуть відвідувати заняття з вивчення танго чи англійської. Для демобілізованого військовослужбовця Сергія Пронякіна, наприклад, курси з іноземної мови – це не лише саморозвиток, а й психологічне розвантаження.

Скільки в Україні бійців після повернення з війни мають проблеми з психікою – невідомо. Досліджень немає. Утім, іноземна статистика свідчить: третина поранених військовослужбовців мають посттравматичний стресовий розлад.

Як стверджує психолог Віталій Климчук: "Симптоми можуть з'явитися одразу після переживання травматичної події. Можуть проявитися через кілька тижнів, через кілька місяців, півроку, рік".

Страшні сни, відчуття несправедливості та депресія. Класичні повоєнні жахіття, про які ветерани АТО говорять уголос лише на зустрічах із психологами. Та звертатися до них самостійно бійці не поспішають. Демобілізований Тарас Ковалик після складної травми через нерозуміння навколишніх – знову пішов воювати.

Розповідає: "Через те, що мене не розуміють оточуючі, рідні, люди, яких я люблю, я вертаюся назад на війну, бо не бачу іншого виходу. Мені пощастило, що мене знайшли і був побратим, який справді пояснив для чого це. Тобто я не був готовий йти до психологів".

Трапляється, як констатують психологи, забутися бійцям допомагає алкоголь. І додають: насправді пристрасть до чарки лише посилює проблему.

"Мені треба показати це. "Так у мене все нормально, наливай". Ось такими вони приходять. А ми даємо цю підтримку. Він може подзвонити о 2-й годині ночі і сказати: "Капєц, мене криє. Я зараз у ресторані, і зараз всіх порву". Приїжджаєш, обнімаєш, плачеш", – ділиться військовий психолог Андрій Козінчук.

Психологи наголошують: якщо за два місяці воєнні кошмари досі сняться, то це вже привід звернутися за допомогою до фахівця. Ще класичні симптоми посттравматичного стресового розладу – гіперзбудження, проблеми з пам'яттю та замкнутість. Практика свідчить: з роками проблема лише посилюється і може перетворитися на серйозну хворобу.

Людмила Голоднік, Світлана Дашкевич, В'ячеслав Кузьменко та Богдан Кальченко, "5 канал"

Попередній матеріал
Каленюк: СБУ засекретила свої е-декларації – вони їх просто не подали
Наступний матеріал
За Троєщиною палає трава в лузі
Loading...

Поранених під Зайцевим волонтерів прооперували: у Міноборони розповіли про стан добровольців

Поблизу Зайцевого поранено волонтерку Юлію Толмачову

Волонтери про ситуацію на фронті: "Другий день поспіль злітають борти з пораненими бійцями ЗСУ"

"Лагідна українізація": Волонтери та пластуни зібрали 16 тонн "розумної" допомоги Донбасу

Українському бійцю рятують руку за унікальною методикою

Тепловізори, оптика, "Віра": що доставили в Авдіївську "промку" волонтери цього разу