Уляна Супрун: про зниження цін на медикаменти та персональних лікарів для кожного українця

5.ua
Виконуючий обов’язки міністра охорони здоров’я Уляна Супрун у програмі "Рандеву" на "5 каналі" розповіла про нововведення в українській медицині, якість вакцин та держстрахування

ЗАМІСТЬ ТОГО ЩОБ ТИХ САМИХ ЛЮДЕЙ, ЯКІ ВЖЕ 25 РОКІВ У ТІЙ СИСТЕМІ І НІБИ ПРОБУЮТЬ ЗМІНИТИ СИСТЕМУ, АЛЕ НІЧОГО НЕ ЗМІНИЛОСЯ, МОЖЛИВО, ПОТРІБНО, ЩОБ ХТОСЬ ЗЗОВНІ ПРИЙШОВ, ЯКИЙ МАЄ ІНШІ ІДЕЇ

– Поза очі вас називають тут між собою дівчата, які із вами співпрацюють, доктор Супрун. Так простіше чи все таки пані Уляно?

– Ви можете Уляна.

– Таке словосполучення – виконуючий обов’язки міністра охорони здоров’я. На даний момент у всіх українців запитання – це ще не кінцева точка рішення Кабміну, або якісь інші питання супроводжують те, що пані Уляна Супрун ще не на посаді остаточно, як опція. Ви знаходите цю відповідь, чому так?

– Я зараз дію всіма уповноваженнями міністра і я можу попрацювати по будь-яких справах, які зараз потрібні.

Виконуючий обов’язків – це на мою думку тимчасове явище. Побачимо у наступних місяцях – як воно зміниться.

– Але ви не дали мені відповідь на запитання – чому так?

– Мене найбільше цікавить праця і результати. Коли прем’єр-міністр і Президент звернулися до мене, щоби я взяла на себе ці обов’язки, я погодилися зі своєю командою зайти у міністерство. Мені було ясно, що ті, хто пробував навіть реформувати систему в минулому, вони не мали із собою своєї команди.

5.ua

– У вас є вправна молода команда. І 22 міністри перед вами, ми порахували, були на цій посаді. Сказати, щоб хтось із них досягнув якихось успішних результатів – достатньо сходити у лікарню і подивитися. У нас був попередній міністр охорони Олександр Квіташвілі у "Рандеву". Він говорив багато про плани, але і говорив, що руки зв’язані, він не має наразі можливості зробити. У вас, наскільки я розумію, руки розв’язані. Це так?

– Це так.

– На даний момент ви абсолютно вільні робити, що задумали?

– У полі законодавства – так.

– Для багатьох запитання, напевно, тих, хто не знає про "Patriot Defence", але все ж таки, як Уляна Супрун виникла на тому обрії як людина, яка претендує на цю посаду?

– Коли до мене звернулися ще літом прем’єр-міністр і Президент, на ту посаду, вони хотіли почути моє бачення на зміну системи, як би я почала працювати і на які результати, з якими людьми я зараз співпрацюю і які могли би зайти у міністерство разом зі мною. Ми не раз зустрічалися, і після наших розмов, я думаю, що в них виникла ідея, що, можливо, треба спробувати по-іншому. Замість того, щоб тих самих людей, які вже 25 років у тій системі і ніби пробують змінити систему, але нічого не змінилося, можливо, потрібно, щоб хтось ззовні прийшов, який має інші ідеї, які дотепер були. Але дуже важливо також зрозуміти, що команда Квіташвілі зробила дуже багато роботи щодо реформи системи. Концепція зміни фінансування – це прийшло від їхньої команди. Вони запросили міжнародних експертів, українських фахівців, і вони зійшлися, написали цей план, який був представлений і на парламентських слуханнях, і в колегії МОЗ і був прийнятий всіма як хороший план – іти вперед щодо фінансування. Замість системи Семашко, де ми фінансуємо систему інфраструктури, стіни, що ми будемо фінансувати послуги для пацієнтів. І від них це почалося. А ми замість того, щоб видумати велосипед, як інші 22 міністри починали з нуля, ми взяли це напрацювання і ми його продовжуємо. Ми зайшли і відразу почали діяти. Вже є дуже багато міжнародних партнерів, які з нами працювали. Є багато експертів, які вже були в МОЗ, і ми використали їхні знання і досвід, який вони набули в інших країнах – Польщі, Естонії, Латвії, у тих країнах, як Україна, були колись у радянській системі. А вони змогли змінити свою систему охорони здоров’я. Ми беремо їхній приклад і пробуємо це втілювати в Україну. В Україні дуже багато наших партнерів, вони хочуть нам допомогти, бо вони кажуть, що європейці їм допомагали, а тепер це є їхня відповідальність, щоб з нами попрацювати.

НАШІ ФІНАНСИСТИ ПРОГНОЗУЮТЬ, ЩО МИ ЗА ДЕРЖАВНІ КОШТИ МОЖЕМО ПОКРИТИ 100% ПОТРЕБУ В УКРАЇНІ НА ТІ ЛІКИ, ЯКІ Є В НАЦІОНАЛЬНОМУ ПЕРЕЛІКУ

– Був цей скандал з Тодуровим, я не хочу зараз про нього говорити, там вже стільки сказано. Такі люди, які зараз є хорошими лікарями, але ланками цієї корупційної системи, як ви вважаєте, як з ними бути?

– Має бути один закон для всіх, і мають бути правила гри, яких всі мають дотримуватися. Це бути чесними, відкритими, щоб і закупівлі, і надання послуг були безкоштовні, як держава вже оплатила їх, що це повинно бути зроблено на найвищому, якісному рівні, і що ті державні кошти, які надаються на охорону здоров’я, мають бути використані ефективно і найкращим способом. Щоб ми допомогли якомога найбільше пацієнтам. Це не є їхня роль, щоб заробляти гроші на пацієнтів, і навіть у медичних закладах, які вже є підтримані державою.

– Маємо нову систему закупівлі ліків – це відбувається за допомогою міжнародних організацій, а не через посередника, на якому в середньому, як стверджують експерти, втрачали близько 50 млрд грн. Інакше кажучи, один з експертів навів такий приклад, що ми закуповували ліки для дітей, дуже важливі препарати, які в минулому закуповувалися за 123 долара, зараз ми це робимо за 47 доларів. Тобто зрозуміло, скільки ми при цьому економимо. Пані Уляно, я хочу вас попросити, щоб ви прокоментували і просто пояснили глядачам, що це буде. Основні нововведення, які заплановані на 2017 рік, це ми взяли із вашого грудневого інтерв’ю "Українській правді". Новий Національний перелік лікарських засобів, далі цитата, і я хочу щоб ви її прокоментували. "Ми завершуємо роботу над новим Національним переліком лікарських засобів. Ліки з переліку мають бути надані в лікарнях безкоштовно при госпіталізації. Якщо вимагають купити їх, то пацієнт має поцікавитися чому?" Я вас правильно розумію?

– Так. Зараз є більше 1200 ліків, які знаходяться на переліку, і це неможливо, щоб держава або комунальні заклади могли закупити всі ті ліки і надавати пацієнтам. Але дуже багато з них не мають дієвих речовин, які насправді потрібні на лікування. Зараз завершується громадське обговорення, ми спілкуємося з нашими експертами, але також і з громадськими організаціями, пацієнтами, лікарями, щоб ми звузили на ті ліки, які насправді мають якусь дієву речовину. Замість 1200 буде десь 360, закупівлі будуть через державні програми або через комунальні програми. Наші фінансисти прогнозують, що ми за державні кошти можемо покрити 100% потребу в Україні на ті ліки, які є в цьому списку. Там є такі ліки, які ми зараз закуповуємо через державні закупівлі для орфанного захворювання для дітей, є ліки які ми зараз будемо закуповувати через кращі ціни, бо ми маємо домовленість із тими виробниками щодо гепатиту С, щодо ВІЛ/СНІДу, туберкульозу і інші, бо це є дороговартісні ліки. Є деякі ліки, які ми можемо доставити для пацієнтів, які є на лікуванні, коли вони мають кардіохірургічні втручання або інші. Але також є ліки, які задороговартісні, і ми не зможемо 100% гарантувати кожному пацієнту. То ми закуповуємо ті ліки через державну програму окремо. Ми маємо державні закупівлі на 2017 рік 5,9 млрд грн – це дуже багато, найбільше за історію України, що ми закуповуємо ті ліки, щоб ми могли гарантувати для тих пацієнтів, які мають онкозахворювання, або які мають дуже складні захворювання, щоб держава хоча б 40-50% може покрити ті кошти для пацієнтів. Бо це важко, щоб пацієнт сам міг це заплатити.

5.ua

– Зниження цін на ліки трьох типів захворювань: серцево-судинні, цукровий діабет другого типу, бронхіальна астма. Ціни повинні впасти не тільки у державних закупівлях, але і в аптеках. Ваша цитата: "Ми даємо аптекам один місяць, аби вони розпродали те, що в них є за старими цінами, і перейшли на нове ціноутворення". До 1 лютого ціни на ліки по цих трьох типах захворювань знизяться. На якому етапі зараз цей процес?

– Це програма референтних цін. Ми реферуємо ціни до наших сусідів, які є у Європейському Союзі, але вони мають нижчі ціни, ніж ми маємо на ті самі препарати в Україні. Січень ми надали аптекам, щоб вони могли розпродати те, що в них було, щоб вони могли закуповувати на лютий ліки вже за пониженими цінами. Ми на цьому тижні маємо опублікувати ті референтні ціни, щоб всі аптеки бачили їх. І ми також готуємо плакати для пацієнтів, щоб у кожній аптеці, в "Укрпошті", у кожній лікарні пацієнти могли подивитися на їхні ліки і скільки вони мають заплатити, не вище якоїсь ціни.

– В аптечних мережах напевне стався інфаркт в той момент. Адже це шалена кількість грошей, які будуть фактично втрачені ними.

– Коли буде програма відшкодування коштів за ліки, то вони будуть тоді включені у програму, де матимуть гарантованих пацієнтів, які будуть приходити до них і закуповувати чи отримувати ліки, які держава закуповує. Ми знижуємо всі ціни на всі ліки, а тоді програма відшкодування буде йти через сімейних лікарів. Я йду до свого лікаря, отримую рецепт, іду в аптеку, ліки мені дають, а держава відшкодовує кошти вже в аптеку.

В УКРАЇНІ МИ ХОЧЕМО В 2017 РОЦІ ЗАПРОВАДИТИ СИСТЕМУ, ДЕ КОЖЕН ПАЦІЄНТ БУДЕ ЗАПИСУВАТИСЯ ДО СВОГО ЛІКАРЯ, І ВІН МОЖЕ ОБРАТИ ЙОГО. НЕ ТРЕБА ДИВИТИСЯ ПРОПИСКИ, НІЧОГО ІНШОГО

– Давайте про це поговоримо, про нововведення – прикріплення кожної сім'ї до окремого лікаря. Ви вірите в дієвість цього методу. Поясніть чому?

– Ця методологія працює у всіх країнах Європи. У більшості країн люди мають свого лікаря. Це або сімейний лікар для сім'ї або терапевт – лікар внутрішньої медицини і педіатр для мами і батька і для дитини. Мають свого лікаря, звертаються до свого лікаря, як вони захворіють, і йдуть до свого лікаря раз на рік на загальний огляд, щоб дивитися на превентивну медицину, навчитися, як вони повинні більш здорово жити. В Україні ми хочемо в 2017 році запровадити систему, де кожен пацієнт буде записуватися до свого лікаря, і він може обрати його. Не треба дивитися прописки, нічого іншого. Я можу піти до будь-якого лікаря по всій Україні і записатися у них в договір.

– Тобто якщо я живу на Печерську, а примітала собі гарного лікаря на Троєщині, то це зовсім не питання його обрати?

– Зовсім не питання. І дуже багато наших молодих людей не живе у їхньому місці прописки, ми це розуміємо. В нас працюють молоді люди, вони прописані у Житомирі, а живуть у Києві, і вони не будуть виїжджати у Житомир, хоча це недалеко, але як є якась проблема, вони не будуть виїжджати у Житомир кожного разу.

НАМ ПОТРІБНО ДЕСЬ 70 ЛІКАРЕНЬ, ЯКІ БУДУТЬ ГОТОВІ, МАТИМУТЬ У НАЯВНОСТІ ЛІКАРЯ, ОБЛАДНАННЯ І СТЕНТИ, ЩОБ ВОНИ МОГЛИ РЯТУВАТИ ЖИТТЯ ТИХ ЛЮДЕЙ, ЯКІ ЦЬОГО ПОТРЕБУЮТЬ. В УКРАЇНІ ЗАРАЗ Є 40

– Вони підуть до головного лікаря поліклініки, заплатять йому, наприклад, хабар, або на загальних засадах якісь гроші, які допоможуть лікарні далі розвиватися, як нам пропонують зробити зазвичай, ну і там будуть обслуговуватися. Я якось стикалась. Ще один момент, безкоштовні кардіоцентри – зовсім нове, ми знаємо статистику захворювань серцево-судинних, там шалені цифри. У бюджеті 2017 року додатково, наскільки я розумію, закладено 150 млн грн для закупівель ангіографічного обладнання для створення мережі кардіоцентрів по Україні. Розкажіть, як це буде діяти, наскільки це величезна кількість по всій Україні?

– В Україні потрібно десь 70 центрів, які можуть надавати кардіохірургічні, але вони насправді не є хірургічні, а кардіологічні послуги. Щоб якщо людина має інфаркт і їм потрібно вкласти стентування, щоб відкрити судини серця – це десь одна третина всіх, які мають інфаркт, потребують негайно вкласти цей стент. В Україні це десь 11-12 тисяч людей. Цей стент ми повинні вкласти до трьох годин від моменту, коли інфаркт починається. Щоб мати ту мережу, нам потрібно десь 70 лікарень, які будуть готові, матимуть у наявності лікаря, обладнання і стенти, щоб вони могли рятувати життя тих людей, які цього потребують. В Україні зараз є 40. Нам потрібно додатково 30, щоб піднести до цього рівня. Є 150 млн, які ми можемо вже надавати, є багато лікарень, які мають місце, але не мають обладнання, або мають обладнання і не має місця, або не мають стентування, або не мають лікарів, які розуміють, як це робити. Ми хочемо до кінця року створити цілу мережу, щоб побачити, які є потреби у поодиноких містах. Зараз є програма через Світовий банк, який також надає допомогу щодо збудування таких кардіологічних центрів у Вінниці та інших містах, і ми також через державну програму 150 млн будемо вже вставляти ті апарати ангіографічні, які потрібно на таке втручання.

КОНЦЕПЦІЯ ЩОДО ДЕРЖСТРАХУВАННЯ МЕДИЦИНИ ПЕРЕДБАЧАЄ, ЩО ДЕРЖАВА ЗАБЕЗПЕЧУЄ ВСІМ ГРОМАДЯНАМ ПОСЛУГИ НА ПЕРВИННІЙ ЛАНЦІ ТА ЕКСТРЕНІЙ МЕДИЧНІЙ ДОПОМОЗІ БЕЗКОШТОВНО ЗА РАХУНОК БЮДЖЕТУ

– Уляно, питання страхування. Мені б дуже хотілося, щоб у нашій країні це було. Наскільки це можливо, і як ви бачите при нинішній економічній ситуації – страхування державне, приватне, якщо приватне, то доступне? Надзвичайно багато питань, мені хочеться почути вашу відповідь.

– Наша концепція щодо державного страхування медицини включає, що не будуть додаткові податки, ми не змусимо підписати якісь поліси з якоюсь приватною страховкою, а що держава забезпечує всім громадянам послуги на первинній ланці та екстреній медичній допомозі безкоштовно за рахунок бюджету. Того самого бюджету, який тепер називаємо медична субвенція, воно буде передаватися на страхування, і страховка буде тоді оплачувати послуги. Ви записуєтеся до мене, я ваш лікар, ми договір підписуємо, держава мені оплачує напряму кошти, щоб вас супроводжувати цілий рік. Вам потрібна операція – ви ідете у лікарню, держава оплачує через державну страховку цю операцію напряму. Ви не повинні мати гроші із собою, ви не маєте оплачувати, ви живете в Україні, ви є громадянином України…

– І я не повинна приносити медикаменти із собою на операцію?

– Це все повинно бути через державне страхування. Є досить грошей, щоб це зробити, навіть у наявності у бюджеті. Тоді лікарі будуть отримувати гідну зарплату, вони будуть працювати у гарних умовах. І як вони багато працюють, то у них оплата буде більша, а як менше, то і зарплата буде менша, будуть отримувати не рівну, а як вони самі працюють.

У КРОПИВНИЦЬКОМУ ЗБУДУВАЛИ ТАКИЙ НЕОНАТАЛЬНИЙ ЦЕНТР, ЩО Я НАВІТЬ НА ЗАХОДІ НІКОЛИ ТАКОГО НЕ БАЧИЛА, ЗА МІСЬКІ КОШТИ

– Реформа охорони здоров’я, наскільки у ній передбачений момент того, щоб наші клініки стали осучаснені, коли це стане можливим?

– Лікарні фінансуються від коштів регіонів – це обласна лікарня, міська лікарня, районна лікарня. Район отримує кошти, і вони мають вирішувати, на що вони хочуть ті кошти передавати. Чи вони хочуть на медицину, чи на щось інше. Вони можуть збудувати ту інфраструктуру краще. У Кропивницькому збудували такий неонатальний центр, що я навіть на Заході ніколи такого не бачила, за міські кошти. Бо вони самі вирішили, що для них це є важливо, і мер це зробив. Так само і в інших областях. Зараз також іде адміністративне реформування системи охорони здоров’я, де будуть госпітальні округи. У кожному окрузі будуть вимоги до лікарень, скільки пацієнтів вони повинні мати, які умови мають там бути. Я думаю, що це допоможе покращити. Але багато залежить від людей на місцях. Бо є одні, які використовують свої регіональні кошти на покращення медичної системи, а інші, які замість того будують пам’ятники, або дороги, або щось інше, замість того щоб допомогти пацієнтам, щоб вони мали кращі умови, і лікарям, щоб вони мали кращі умови.

– Про лікарів. Наскільки ви зараз думаєте про мотиваційний момент наших лікарів, що потім буде з ними. Яким чином ми зможемо зрозуміти, як нам винагороджувати умовно правильних лікарів, і навпаки з цієї системи прибирати цих корупціонерів, вказувати їм на наші правила гри?

– Ті лікарі, які зараз на первинній ланці, сімейні лікарі, педіатри, лікарі внутрішньої медицини, мусять своїх пацієнтів якось притягнути до себе, щоби підписувати договори. Як ви кажете, є геніальні лікарі, багато людей хочуть до них іти. То вони будуть мати багато пацієнтів, вони будуть заробляти більше грошей, в них буде більше більш вигідно. А ті, які не є такими, в них не буде багато пацієнтів, в них не буде багато договорів і вони вже з часом, думаю, відійдуть від того.

ЗАРАЗ В УКРАЇНІ НЕМАЄ НІ РЕЄСТРУ ЛІКАРІВ, НІ РЕЄСТРУ ПАЦІЄНТІВ

– Це буде природній відбір?

– Ринковий відбір. І так само щодо реєстру лікарів. Зараз в Україні немає ні реєстру лікарів, ні реєстру пацієнтів, бо вже від 1991 року ми не знаємо скільки людей і де вони живуть. Все, що ми маємо по прописках – це неправдива інформація, бо ми всі знаємо, що люди не живуть, там де вони прописані. То ми зараз розпочинаємо систему електронної охорони здоров'я, де буде реєстр лікарів і буде реєстр пацієнтів. Ті лікарі, які хочуть бути в системі, які хочуть отримувати фінансування від державного страхування, мусять бути в системі E-Health. Буде слідкувати агенція Міністерства охорони здоров'я, як вони діють зі своїми пацієнтами. Спочатку це буде лише кількість. Але з часом, як в інших країнах світу, ми також будемо дивитися на якість – скільки пацієнтів вилікувалися, скільки пацієнтів вони могли переконати, щоб кинути курити, скільки пацієнтів вони мають, які втратили вагу, і вони більш здорові, що вони могли їх вилікувати, колись брали таблетки на гіпертонію, вже не беруть. І як це вже буде така мотивація, що вони будуть мотивовані, щоб їхні пацієнти були здорові, то, думаю, що це також допоможе пацієнтам. Бо як ми кажемо, охорона здоров'я – це не лише відповідальність лікаря, або міністра, або якоїсь системи. Але кожен із нас є пацієнт. Ми не хочемо хворіти, а також повинні думати про наше харчування, про фізичні вправи і про інше, щоб ми не захворіли. В Україні вже роками ми набагато більше витрачаємо і фінансування, і уваги на лікування, а не на профілактику і превентивну медицину. В інших країнах світу це є доказово. Медицина показує, що на одну гривню профілактики можемо зекономити 10 грн на лікування. Подумайте, в Україні скільки це б було коштів, бо скільки на лікування ми витрачаємо коштів.

– Це напевно культура, якої ми маємо навчитися протягом цих років.

– Це є просвітницька робота.

5.ua

– У мене є запитання до вас від лікаря швидкої допомоги. Анна Волохова: "Я лікар швидкої допомоги, в мене до вас є три питання. Перше стосується парамедиків, а саме, як ними стати і які проходити курси, як буде організований процес, чи можуть наші фельдшери перекваліфікуватися? Наступне питання стосується викликів як таких. У нас зараз дуже великий відсоток непрофільних викликів. Чи будете ви впливати на цю ланку нашої роботи і чи буде змінюватися кількість бригад? І третє питання стосується саме лікарів, що плануєте робити з лікарями швидкої допомоги?" Так вона цікавиться і хоче розуміти, що буде далі.

– Це дуже хороші запитання, бо це саме ті речі, про які вона говорила – це міняється в системі. Курс парамедиків – це буде чотиритижневий курс, щоб підвищити кваліфікацію і фельдшерам, і лікарям, які зараз працюють на швидких, щоб вони могли взяти цей іспит парамедиків. Екзамен є і практичний і письмовий. Як вони можуть скласти цей екзамен, тоді вони стають парамедиками і далі працюють. Ми одночасно створюємо програми навчання в медичних коледжах на 3 роки на парамедиків, бо це є окреме навчання на три роки. Але до того як будуть якісь нові парамедики за 3-4 роки, нам потрібно, щоб наші фельдшери, лікарі, які працюють на швидких, що вже стали тими парамедиками. У цих програмах нам допомагають і Всесвітня організація охорони здоров'я, і канадське посольство через їхню програму. Друге питання щодо лікарів. Лікарі можуть або залишитися на швидких як парамедики, як вони би хотіли, або вони можуть перейти на відділення невідкладних станів у лікарнях, щоб вони там надавали допомогу. Лікарі надають допомогу як довкола них є обладнання і є персонал, який може їм допомагати, а на швидких вони мало можуть робити, не дуже багато. Є питання щодо непрофільних викликів. Є інші способи. Можна зробити call-центр, де люди можуть подзвонити і call-центри можуть відповісти на їхні запитання телефоном – це одне. Друге – має відрізняти диспетчер, коли є невідкладні стани і коли немає невідкладних станів. Як є невідкладний стан – парамедики чи лікарі, які будуть працювати парамедиками разом з фельдшерами, вони виїжджають і надають допомогу, везуть пацієнта до лікарні. Ті, які не є невідкладні, ті, які можуть почекати, вони можуть або самі приїхати в лікарню у відділення невідкладних станів, або ми маємо машини не швидкі, а машини, де є фельдшер або лікар, які можуть спокійно виїхати додому і надати допомогу, а не відволікати швидку допомогу.

– Я хочу спитати про наш біль, наших бійців, які повернулися з війни. Я знайома з хлопцями, які працюють в "Біотеху" і вони дуже хотіли б до вас звернутися. Я нагадаю нашим глядачам, що питання клітинної регенерації зараз у медицині активно обговорюється, пораненим бійцям, які втратили кінцівку чи зазнали тяжких травм, можна допомогти за рахунок клітинних технологій. Держава це, наскільки я розумію, не фінансує.

– Правильно.

– Що буде далі?

– Зараз це є клінічне дослідження, це не є доказова медицина, яка показує, що воно 100% або навіть на 50% працює, ми не маємо досить доказів. Зараз ми не можемо передавати державні кошти на ніби лікування, як воно не є доведено доказовою медициною, що воно працює. А навпаки, є багато клінічних досліджень, які ми можемо надавати, але воно має бути презентовано як клінічне дослідження.

– А ви були в "Біотеху", дивилися на їхні результати?

– Я не була, але я бачила їхні результати, дивилася на їхній сайт і вони зі мною розмовляли. Мені приємно, що ви про це заговорили, бо перед тим як я прийшла, я говорила з Олександром Лінчевським заступником. Ми зустрічалися також з Девідом Брауном, який також зацікавлений у програмі, і він хотів пояснення, що відбувається. Ми йому пояснили, він зрозумів. Але ми йому пропонували, що ми маємо людей, які зацікавлені вкласти фінансування, щоб це було як клінічне дослідження.

ЗАЛИШИЛОСЯ 80 ТИСЯЧ ВАКЦИН, ЯКІ НЕ ВИКОРИСТАНІ, ЛЮДИ САМІ НЕ ВИКОРИСТОВУЮТЬ ЇХ НА МІСЦЯХ

– Епідемія грипу, лютий, чи буде вона, ваші розрахунки щодо цього.

– Переважно є у лютому, як подивитися на інші роки, але кожен рік відрізняється один від одного.

– Ліки є?

– Залишилося 80 тисяч вакцин, які не використані, люди самі не використовують їх на місцях, а ліки є.

– Якби ви досі мали громадянство США, за кого б голосували на виборах 2016 року?

– У США прийнято, що люди мають голосувати секретно.

– За чим ви найбільше сумуєте тут в Україні за американським – що це?

– За своєю родиною, бо мої батьки і моя 95-річна бабця ще живі, у Штатах, і я сумую за ними. Ми спілкуємося по Skype або по телефону час від часу, але я хотіла би їх більше бачити.

– Вони не хочуть приїхати?

– Бабці 95 років, буде важко, а батьки також хворіли, і вони вже мають своє життя у Штатах, там брат, сестра…

Я ЗІ СВОЇМ ЧОЛОВІКОМ ЗАВЖДИ МРІЯЛА ПРИЇХАТИ В УКРАЇНУ, МИ ХОТІЛИ ТУТ ЖИТИ. МИ ПРИЇХАЛИ, І ЯКРАЗ В ТОЙ ЧАС ПОЧАВСЯ МАЙДАН

– Я можу вас запитати про головну причину вашого переїзду?

– Я зі своїм чоловіком завжди мріяла приїхати в Україну, ми хотіли тут жити. Ми приїхали, і якраз в той час почався Майдан, ми відчули, що це був правильний момент, щоб ми переїхали. Що ціле наше життя ми ніби готувалися до того, щоб приїхати саме в цей момент, і воно так і вийшло. Наше життя трохи інше, ніж ми передбачали, бо ми хотіли відкрити кав'ярню, займатися культурою. І замість того займаюся зміною системи охорони здоров'я.

– Ви назавжди залишитесь жити в Україні?

– Так, назавжди.

– Після перепрофілювання з лікарні можна буде зробити немедичний заклад – наприклад, школу чи торговельний центр?

– Ми би хотіли, щоб усі лікарні, які будуть перепрофілюватися, стали соціальними або медичними будинками – дім для престарілих або реабілітаційний центр. Але знову – це відбувається на рівні громад, і громади самі будуть вирішувати, які вони будуть мати. Нам потрібно госписи, там де надають паліативну допомогу. Я думаю, громади будуть бачити, які в них є потреби. Але наша ціль – щоб вони залишилися в комунальному закладі і щоб це були соціальні послуги, які надані.

– Ви вірите у божественні зцілення?

– Ні.

– Ви підтримуєте аборт та евтаназію?

– Я думаю, що тут не можна відповісти дуже коротко, бо це є інші причини, як є з життям мами під загрозою і так далі. Я думаю, що кожне життя має дуже велику цінність, і я вірю в цінність кожного людського життя.

– Ви вірити, що зможете покинути Міністерство з чистою репутацією?

– Так.

– Що вам востаннє дарував ваш чоловік Марко?

– Він дарував мені горнятко, де було прописано таке, що є на наших браслетах, напевно, краще не говорити по телебаченню.

– Де застраховане ваше здоров’я?

– Ні, я не застрахована.

– У вас хороше почуття гумору?

– Так, дуже.

– Ви втратили друзів через переїзд в Україну?

– Ні.

UNICEF ЗАКУПИВ ДЛЯ УКРАЇНИ ДУЖЕ БАГАТО ХОРОШИХ ВАКЦИН, ВОНИ ВСІ БЕЗПЕЧНІ, І В НАС ЗАРАЗ Є ЗАПАС НА 25-30% НА 2017 РІК

– Ви можете процитувати клятву Гіппократа?

– Клятва Гіпократа – це не є щось, що вчать на пам'ять. Я можу цитувати вірші Шевченка, вірші Олександра Олеся.

– Назвіть головну медичну інновацію, яку ви впровадите наступного року, на 2017 рік?

– У кожного громадянина буде свій лікар.

– Коли у нас буде якісна вакцина, щоб батьки могли без страху вести дітей на щеплення і без затримок?

– Зараз вже є якісні вакцини, які є в Україні через державні закупівлі міжнародними організаціями. UNICEF закупив для України дуже багато хороших вакцин, вони всі безпечні, і в нас зараз є запас на 25-30% на 2017 рік.

– Тобто, розмова що ці вакцини є тільки у приватних клініках – це маячня?

– Це неправда.

– Чи мають українські пацієнти можливість отримати високотехнологічний протез?

– Так. Я була в Харкові в нашому протезувальному інституті, вони вже виробляють навіть вищі кінцівки, що пальці рухаються. Воно дуже гарно відбувається. Харків – це є наш центр протезування міністерства соціальної політики, не МОЗ. Але там є чудовий директор, керівник, яка розвиває цю галузь. Думаю, можливо, причина чому вона так називається, бо вона інженер, вона не є лікар, і вона дуже зацікавлена у технологічній частині. Там вони лікують багато бійців АТО, які втратили кінцівки. Я там була недавно, минулого місяця, і вони мені показували, як вони навіть прикрашали ялинку своїми протезами – це було круто. Вони зробили фотографію і всі підписали своїми протезами.

– Ваш чоловік засновник проекту "Вавилон 13". Ваш найулюбленіший фільм, зроблений чоловіком.

– "Бранці".

– Декілька слів про вашу декларацію, людям завжди цікаво знати. Ви живете у квартирі подруги на 128 квадратних метрів. Чому не маєте свого житла, адже гроші, які є на ваших рахунках, дозволяють вам купити?

– Бо ми не мали часу від того, як ми приїхали, від Майдану, щоб навіть шукати чогось. А наша подруга була одружена, її чоловік покійний, і вона повернулася назад у Штати. Вона мала порожню квартиру. Ми мали в оренді на кілька місяців, і вона запропонувала, щоб ми могли доглядати її квартиру.

5.ua

Я Є ЛІКАР, Я НАВЧАЛАСЯ НАБАГАТО ДОВШЕ, НІЖ УКРАЇНСЬКІ ЛІКАРІ НАВЧАЮТЬСЯ 12 РОКІВ. Я Є ДОКТОР МЕДИЧНИХ НАУК, Я МАЮ МЕДИЧНУ ЛІЦЕНЗІЮ, ЧОГО В УКРАЇНІ НАВІТЬ НЕ ІСНУЄ

– Півмільйона доларів ви маєте на пенсійному рахунку. Для американців – це нормально, а для українців це шалені гроші.

– Так, маю, і так – це нормально. Так воно відбувається ціле життя. Як я працювала, я додавала до пенсійного фонду, і роботодавці також додавали до Пенсійного фонду. Так як воно відбувається, щоб не були залежні від державного пенсійного фонду, дуже багато людей мають свої особисті. Але воно не почалося на стільки грошей, воно почалася набагато менше, але це є інвестиції, які через 20 років виростають, і тоді є більше грошей, тоді коли буде потрібно, вже як я піду на пенсію.

– Я бачила ваш диплом, і багатьох цікавило це питання. Вас дратує, що питають – "пані Супрун, покажіть свого диплома?"

– Я знаю, я впевнена в собі, що я є лікар, я навчалася набагато довше, ніж українські лікарі навчаються 12 років. Я є доктор медичних наук, я маю медичну ліцензію, чого в Україні навіть не існує, бо немає медичних ліцензій професійної роботи. Я маю унікальний номер, який є у Штатах, я як лікар маю свій диплом, я маю 15 років роботи і думаю, що мої пацієнти були б дуже здивовані, як би я не була лікарем.

– Американський політконсультант у вас є - це правда чи ні. Як раніше повідомляв інформаційний портал "вікілікс" Уляну Супрун на постійній основі консультує американський політтехнолог Брайан Меффорд?

– Я маю друга, який називається Брайан Меффорд. Він займається багатьма справами, бо він спостерігає за виборами. Він також зацікавився медициною, бо ми друзі, і він до того навіть не був зацікавлений у тих справах. Зараз йому більш цікаво, бо це дуже великі реформи, які відбуваються. Я консультуюсь з ним, бо він розумна людина. Так само, як я консультуюсь з іншими друзями – українцями чи не українцями, щоб дізнатися інформацію або отримати якісь поради, потрібно. Я не політик, я лікар, і часом мені потрібно допомогти, щоб я зрозуміла щось політично, що відбувається в Україні. Я маю друзів, які колись займалися політикою, або зараз займаються, і я з багатьма розмовляю, бо я людина відкрита. Не думаю, що я все знаю і не потребую допомоги від інших. Треба завжди навчатися і розвиватися як людина, а не бути закритою і думати, що "я все знаю".

– Медичні серіали дивитися і який ваш найулюбленіший?

– Колись був такий серіал американський називався "Emergency room", і це було як я вже була на аспірантурі. Ми кожного тижня дивилися і обговорювали, як вони неправильно що зробили.

– Наша програма виходить у суботу ввечері у вихідний. Ідеальний вечір для Уляни Супрун, який він?

– Від серпня не було вихідного. Перед тим був "Захист патріотів", ми виїжджали в зону АТО або навчали, і там також не було вихідних. Для мене вихідний, щоб я прийшла додому перед 11 годиною, хоч побачилася з чоловіком. Могла з ним трохи поспілкуватися і прочитати всі 150 e-mail, які накопичилися за день. Щоб я могла лягати спати і знати, що я все зробила. Важко, дуже багато працюємо, але я не шкодую. Я не кажу, що не нарікаю, бо це є дуже цікаво. І так як казали колись китайці – це або добре, або ні, що ми живемо в дуже цікавих часах. І я думаю, що все своє життя і ті роки, що зараз, і під час Майдану після Майдану – це будуть найбільш цікаві роки мого життя.

– Ви унікальна людина. Я не знаю серед своїх знайомих і незнайомих тих, хто так покинув життя – заможне, щасливе, комфортне в Америці, і переїхав сюди. Ця мотивація дуже благородна, ми всі вболіваємо за вас, відверто кажу вам від громадян. І бажаємо, щоб надалі ви були сильні і не відхилялися. Дякую, і довіряємо вам.

Яніна Соколова, "5 канал"

Попередній матеріал
Батько транспортної авіації: 7 лютого народився Олег Антонов
Наступний матеріал
Осиновий кілок та хрест: як на Чернігівщині позбулися українського "Дракули"
Loading...