5 канал

Супрун: Де держава закуповує вакцини і чи вистачить їх українцям

В.о. міністра охорони здоров’я України Ульяна Супрун на "5 каналі", у програмі "Погляд", розповіла про реформування медичної сфери

 РЕФОРМА ФІНАНСУВАННЯ СИСТЕМИ ОХОРОНИ ЗДОРОВ'Я РОЗПОЧНЕТЬСЯ ВЖЕ В РОЦІ

– Готуючись до програми, абсолютно випадково з'ясувала, що ви ще досі "в.о.", коли позбудетеся цієї приставки "в.о.". Коли Верховна Рада все ж затвердить вас на посаді?

 – Ну це не питання до мене, це питання саме до тих, які можуть подавати мене, це - Прем'єр-міністр, Кабінет міністрів і  до Верховної Ради. Але хочу запевнити вас і всіх українців, що я виконую ті обов'язки міністра так само, як без "в.о.". І ми працюємо.

– Тобто на обсяг ваших повноважень це не впливає?

– Зовсім ні.

– Гаразд, тоді щодо концепції реформи охорони здоров’я, яку вам вдалося вчора затвердити на Кабміні. Ви, мабуть, перший "в.о.", який затверджує концепцію реформи цілої галузі. Коли ця реформа стартує і що вона передбачає передовсім? З чого вона розпочнеться?

 – Реформа фінансування системи охорони здоров'я розпочнеться вже в 2017 році. В 2017 році ми будемо фінансувати первинну ланку по-іншому. Кожен пацієнт може вибирати свого лікаря первинної ланки - це сімейні лікарі, - або педіатр, або терапевт. І тоді держава буде оплачувати за кожного пацієнта певну суму саме напряму лікарю за це, що лікар буде супроводжувати цього пацієнта на цілий рік. Це є інша система: не концентруватися на лікуванні, а саме на зберіганні здоров'я, на профілактиці, на обстеженні. Щоб ми могли, якщо є якісь хвороби, виявити їх набагато швидше, і лікувати їх в своїх перших стадіях. А тоді вже у 2018-2019 роках ми перейдемо на систему державного страхування медичних  послуг на вторинній і третинній ланці. У 2017 році ми будемо дізнаватись, які є медичні послуги, які будуть покриті державною страховкою, створювати Агенство державного страхування, і брати ті гроші, що в медичній субвенції, які зараз в бюджеті, передавати на державну страховку, на Агенцію, яка буде тоді оплачувати ті медичні послуги.

 – Давайте до прикладних моментів: починається 2017 рік, уже буквально за місяць. Що має зробити кожен громадянин, куди йому поткнутися?

 – Кожен громадянин повинен почати шукати свого сімейного лікаря.

 – Де його шукати? Куди він повинен прийти?

– Він може піти до поліклініки, він може піти до центру первинної допомоги, він може піти до приватної клініки. Там, де він побачить. чи вона побачить свого лікаря, до кого вони хочуть постійно ходити. Вже немає прив’язання до територіальної, там, де вони є прописані, вони можуть піти там, де їм вигідно, або там, де є ті лікарі, що вони би хотіли з ними спілкуватися, щоб вони були їхні лікарі. І починається процес підписання договорів між лікарем і пацієнтом. А вже у липні перетворюється, трансформується саме оплату тих медичних послуг, де кожен лікар буде отримувати певну спеціальну кількість грошей, фінансування за кожного пацієнта.

 – Тобто лікарні, як такі, втратять фінансування?

  – Лікарні окремо фінансуються далі через медичну субвенцію в 2017 році, так само, як вони дотепер фінансувалися. А в лікарнях ми будемо дивитися, які послуги надаються, і які тарифи ми повинні вказати на кожну послугу. А вже у 2018 році, коли пацієнт іде в лікарню, або іде на спеціалізовану допомогу, будуть специфічні послуги, і на кожну послугу буде тариф. Цей тариф буде оплачувати державна страховка.

5 канал

КОЖНА ОБЛАСТЬ БУДЕ РОЗДІЛЕНА НА ГОСПІТАЛЬНІ ОКРУГИ

 – Гаразд, щодо ліквідації неефективних медичних закладів, про що раніше говорилося, маючи на увазі медичну реформу. Що з цим? Скільки лікувальних закладів буде закрито наступного року? Чи, можливо, відмовилися від цієї ідеї?

 – Ми також вчора в Кабміні прийняли постанову щодо госпітальних округів: кожна область буде розділена на госпітальні округи. В тому окрузі будуть мінімальні інфраструктурні вимоги. Це одна лікарня, яка буде надавати інтенсивну допомогу, дві лікарні, які будуть надавати планову допомогу і так далі. Це будуть мінімальні вимоги до територіального, адміністративного розподілу області. В регіонах вони самі будуть вирішувати, які лікарні будуть тими, які залишаються. А ті, які не будуть потрібні, де не будуть пацієнти, де не буде потреби лікування, ми хочемо, щоб вони перетворили їх на інші будинки соціального напрямку. Це є хоспіси, це є будинки для паліативної допомоги, це є реабілітаційні центри, це є будинки, де ми можемо або для ветеранів, або для старших людей мати місце, де вони можуть проживати. Ми б хотіли щоб міста, щоб області, щоб райони не закривали ті лікарні, а їх перепрофілювали на інші будинки, які дуже зараз потрібні в Україні. Я знаю, що ви цікавитеся паліативною допомогою дітям. Дуже мало є саме будинків, де можуть надавати паліативну допомогу дітям. Де родини і діти разом можуть бути в тому будинку, і надавати цю допомогу. Ми би хотіли, щоби ті заклади не передавалися на інший напрямок або закривалися. Але щоб вони стали тими будинками, які зараз дуже потрібні в Україні.

 – Тобто ви проти закриття лікарень?

 – Так, ми проти закриття лікарень. Ми за те, щоб ті лікарні, які ефективно працюють, які мають досить пацієнтів, далі фінансувалися, бо будуть мати від державної страховки багато фінансування - ті кваліфковані лікарні, які є більш потрібні, надають якісні послуги.  А ті, які не будуть мати багато пацієнтів. ми можемо їх перепрофілювати на інші будинки.

 – Тобто фізично з нового року, лікарні закриватися не почнуть, так? я правильно розумію?

Не будуть. У 2017 році буде далі відбуватися оптимізація системи, будуть госпітальні округи вже виділені, тоді на місцях, в районах будуть вирішувати, які лікарні будуть залишатися, інші будуть перепрофілюватися. Але, я думаю, що це забере кілька років, щоб ми побачили, як ринок буде працювати, куди пацієнти будуть іти, де буде їм або вигідно, або цікаво йти до тих лікарів, які лікарні будуть розвиватися, а які лікарні не будуть розвиватися.

НЕМАЄ АЛЕРГІЇ НА ВАКЦИНУ, ЛИШЕ ОДИН НА ЧОТИРИ МІЛЬЙОНИ ДІТЕЙ МАЮТЬ ЯКУСЬ РЕАКЦІЮ

 – Гаразд, тоді ще одне таке важливе абсолютно для всіх теж питання - вакцинація. Медицина розвинутих країн базується на тому, що важливо упередити ті хвороби, які призводять до смерті чи інвалідизації на все життя людини, так? Чому українська держава не може впоратися з упередженням таких хвороб, як поліомієліт, дифтерія і так далі? Ті хвороби, які можна упередити вакцинацією, чому вона не може забезпечити її?

 – Знову вчора ми прийняли на Кабміні Постанову про систему громадського здоров’я. Громадське здоров’я - це здоров’я цілої нації, цілої країни, а не лише одної людини, одного громадянина. Саме вакцинації є частиною громадського здоров’я. Це є здоров’я всіх дітей, і не лише дітей, а також і дорослих. Бо є багато вакцинів, які дорослі повинні також отримувати. Це є проти правця, проти дифтерії, проти гепатиту В. В Україні зараз через державні закупівлі міжнародними організаціями є досить вакцин, щоби вакцинувати наших дітей. На 2016 рік ми закуповуємо більше, на 2017 рік ще більше. У нас має бути 25% запасу вакцин, після цього, як ми вакцинуємо до 90% наших дітей і дорослих людей. Ми виділили досить коштів, щоби ми могли вакцинувати і новонароджених до трьох років, і також тих дітей, які в останні 5-6 років не вакцинувалися. Ми маємо більше ніж 100% для новонароджених до трьох років потребу на вакцину.

– Так, але компанія провалена. Ви самі говорили про те, що нікчемні абсолютно відсотки вакцинованих дітей, там від 11%, буквально 10%...

5 канал

–  Влітку була дуже велика проблема, коли я прийшла в міністерство, була велика проблема, бо не було вакцин - і це була перша проблема. Друга була - проти вакцинації, це є і від лікарів, і батьки боялися вакцинувати дітей. Але через державні закупівлі тих вакцин, які вакцинують дітей в європейських країнах, в Штатах, в Канаді, батьки більш відважно ставляться до тих вакцин. Вони бачать, що вони є якісні.

– Що це за вакцини, які вдалося закупити ось восени? Якого виробництва ці вакцини?

–  Більшістю вакцини є або з Бельгії, Канади, Франції. І є вакцини з Індії. Це є ті самі вакцини, які ЮНІСЕФ і ПРООН закуповує для західних держав, європейських держав, і там імпортують для тих держав. Ті вакцини є 100% безпечні, вони можуть подаватися лікарями, українськими лікарями дуже безпечно для всіх дітей, і не треба ні батькам, ні лікарям боятися. Є також проблема з українськими лікарями. Роками традиційно були багато таких показань, що вони не хотіли вакцинувати дітей, як вони захворіли тиждень перед тим, або мають якийсь кашель, або щось інше. Це зовсім не є базовано на доказовій медицині - можна вакцинувати дітей, якщо вони є більшістю здорові. І можна тоді слідкувати за тими дітьми, чи є якісь побічні реакції. Але взагалі дуже мало дітей мають побічні реакції. Немає алергії до вакцин, це є дуже рідко там - один на три-чотири мільйони дітей мають якусь реакцію.

–  Давайте от дві основні вакцинації, очевидно, - які робляться в перший рік життя дитини - це те, що називається "Інфангрікс гекса", і від поліомієліту вакцина. Якого виробництва ці вакцини? Тому що у нас, ну українці це досить освідчена нація, і кожен навіть в селі, кожна мама, вона може "погуглити", почитати, що це за вакцина. Вона розуміє, що якщо це не виробництва, скажімо там, "Пастер Авентіс" чи "Глаксо Кляйн Біч" там, не виробництво Англії чи Бельгії, чи Франції, а Індійська чи Корейська, вона стримано ставиться до цієї вакцини. Що це за вакцини, які ви зараз закупили? Ну конкретно ці.

 – Більшість з Канади, або з Бельгії, або з Франції. Є вакциниз Індії. але вони не є ті самі, які надаються на першому році, вони є ті, які надаються пізніше. Але щоб ви зрозуміли, що ті вакцини, які закуповуються з Індії, вони є прекваліфіковані ВОЗОМ, вони є використані по цілому світі, не лише в Індії або в африканських країнах, а їх використовуються також і в Штатах, і в Канаді, і в Європі. Є дуже мало виробників, які виробляють вакцини. Вакцини дуже дорого виробляти. Щоб навіть почати виробництво, то треба три-чотири роки попрацювати, щоби мати правильні всі вакцини вироблені. І в Україні були ідеї, чи можна знову розпочати виробляти вакцини. Але нам рекомендували, ми мали 17 листопада Форум, де були представники від Всесвітньої організації охорони здоров’я, вони спеціалізуються у вакцинах, і вони рекомендують Україні навіть не йти на виробництво вакцин. Бо це дуже дорого, і це дуже важко виробляти. І є вже ті, як ви вже назвали, є багато тих країн і багато виробників, які дуже хороші, і безпечні вакцини виробляють. І щоб зайти в цей ринок - це дуже важко.

– Але все ж є величезна недовіра до вакцинації в українському суспільстві, очевидно, вам про це відомо. і ви про це також говорите. І для того, щоб відновити цю довіру потрібні якісні вакцини. Ну скажімо, вакцина від поліомієліту оральна, до якої є величезна-величезна недовіра серед батьків, оскільки є страх вакциноасоційованого поліомієліту, і цей страх набагато більший, ніж страх якогось міфічного поліомієліту, який де-не-де трапляється у країні. Що ви робите, щоб відновити цю довіру?

– Ми показуємо вакцинацію, що вона є безпечна. Ми передаємо інформацію, лікарі передають інформацію батькам, але ми мусимо зрозуміти, що доказова медицина показує, що вакцини працюють. Чому в світі немає поліомієліту? Бо є вакцини, а не навпаки.

5 канал

– Безумовно.

ДЕРЖАВА ЗАКУПОВУЄ ВАКЦИНИ ЧЕРЕЗ МІЖНАРОДНІ ОРГАНІЗАЦІЇ І ВОНИ Є ЯКІСНІ

– Це є безумовно. А щоб батьки боялися вакцин - це не має ніякого базування у фактах. Це є знову міфи. І хочу вам також передати інформацію, що, можливо, перебільшується страх батьків щодо вакцин, бо недавно було опитування зроблене, які питалися пересічних українців, що вони думають про вакцини? І 80% сказали, що вони вірять у вакцини, є, потрібні, і вони вакцинують своїх дітей. То, я думаю, що по соціальних мережах, або, можливо, навіть і в пресі трохи перебільшують цей страх.

– Але є відсотки вакцинації, і вони мізерні, і це свідчить, все-таки, про недовіру.

– Але це не через страх, роками не було вакцин в Україні, і не була доступність до вакцин, треба було заплатити за них, держава не закуповувала їх. Тепер держава закуповує вакцини через міжнародні організації і вони є якісні, і батьки вакцинують своїх дітей. Бо як ми бачимо, висилаємо вакцини по регіонах, вони досить швидко використовуються нашими педіатрами і нашими сімейними лікарями. І вони просять навіть і більше вакцин. То ми готові закуповувати, стільки нам потрібно. Від цього літа до тепер дуже підвищився рівень вакцинації. Як приїжджали вакцини БЦЖ в Україну, я думаю, що через місяць майже всі вони були використані, бо батьки дуже швидко.

– Бо рік її не було, цієї БЦЖ, так?

–  Так. І батьки дуже швидко тоді прийшли і вакцинували своїх дітей. То, я думаю, що це забере час, бо це є просвітницька робота, щоб пояснювати, що вакцини є безпечні, і що вони якісні. І що ми захищаємо своїх дітей цими вакцинами. І що як ми не будемо їх давати, то будемо мати таке захворювання, такі хвороби, які ми бачимо: час від часу правець, або інші, кашлюк, зараз далі трапляються в Україні. І це не повинно відбуватися, там є десятки і сотні дітей, які в останні 5 років хворіють на хвороби, які не повинні навіть існувати в цивілізованій країні такій, як в Україна.

– І правець, і дифтерія, і інші роблять людину інвалідом на все життя, це лягає потім на бюджет. Чи ставите ви собі завдання, коли плануєте вивести цей рівень, упередження цих хвороб на, ну хоча б там, на 80-90%, як це має бути?

–  Ми до кінця цього року хочемо бачити 50% з закупівлями, які ми маємо в 2016-2017 році, щоб до кінця наступного року мати хоча б 80%. Ми змінюємо систему знову проти показників для лікарів, щоб вони розуміли, що можуть вакцинувати дітей, пояснюємо. Маємо таких, як доктор Комаровський, щоб говорити з батьками і передавати правильну інформацію. Наша просвітницька робота через міністерство відбувається, ми співпрацюємо з громадськими організаціями такі, як “Батьки за вакцинацію” і з іншими, щоб вони про це говорили. В ЮНІСЕФ велика програма, ми з ними разом спілкуємося, ми кожного тижня дві групи тих людей, які надають вакцини і ті, які є чиновники в регіонах, приїжджають у Київ і ми з ними спілкуємося. І вони виїжджають в регіони, і вони передають цю інформацію іншим. Я думаю, що за останніх 3-4 місяці, напевно, було більше вакцинацій, ніж за два роки до того. Це буде продовжуватися і в цьому році, і в наступному році. Сподіваємося, що ми зможемо показати і Всесвітній організації охорони здоров’я. і нашим європейським друзям, що ми маємо розуміння щодо вакцинації і взагалі до всіх інших сфер громадського здоров’я. Бо в нас є не лише проблема із вакцинами, як ви знаєте, сьогодні є Всесвітній день ВІЛ СНІД. В Україні є майже 300 тисяч людей, які живуть з ВІЛ СНІДом. Є мільйон двісті тисяч, які мають гепатит С. Це також хвороби, яким ми можемо запобігти, як ми маємо правильну профілактику, просвітницьку роботу, щоб не хворіли люди. А також маємо державні програми, лікуємо тих людей. Але громадське здоров’я саме концентрується не на лікуванні, а на профілактиці, щоб ми не хворіли. Так само, як вакцинації,які ми даємо дітям, щоб вони не захворіли. Так само ми б хотіли, щоб нашою поведінкою себе захищали, щоби ми не хворіли на гепатит В, на гепатит С, на ВІЛ СНІД і на інші такі хвороби, що вже дорослі люди отримують.

– І ще одна така, абсолютно вічна для всіх міністрів охорони здоров’я тема, тема "Охматдиту", коли зрештою він буде…?

 У ЦЬОМУ РОЦІ НА ПОБУДОВУ ДИТЯЧОЇ ЛІКАРНІ "ОХМАТДИТ" ВИДІЛЕНО 395 МЛН ГРН 

5 канал

Усе, розумію. Гарні новини щодо "Охматдиту". Ми влітку цього року змінили ДП, яке займається "Охмадитом". Маємо нового керівника, у цьому році 395 мільйонів гривень було визначено на "Охматдит". Ми 250 мільйонів вже підписали контракти і вже іде будівництво. Бо я не знаю, чи ви були, чи приїжджали, але вже останні два місяці дуже активно йде будівництво корпусу “Д”, діагностичного корпусу і парковки. Ми додаткове фінансування до 395 мільйонів на цей рік захистили, щоб ми могли його використати на будівництво у перший квартал наступного року. І в першому кварталі наступного року буде додаткове фінансування. І ми плануємо, що 1 квітня завершиться будівництво на корпус діагностичний, і до 1 липня ми відкриємо цей корпус. Це наполягає і прем’єр-міністр, і Міністерство охорони здоров’я, і наш будівельник. Ми дуже уважно слідкуємо за тими гривнями, які зараз інвестуємо в "Охматдит", бо ми знаємо, що було до нас, ми бачили, які були проблеми раніше.

– Попередній керівник ДП під арештом?

– Так.

 – І досі перебуває в тюрмі?

– Так. Фінансування, яке було, вже також є під арештом, яке мають повернути. Але тими грішми, які ми маємо в бюджеті, відкрито, чесно, прозоро ми зараз продовжуємо будівництво. І сподіваємося, що, можливо, я могла би вас тоді запросити 1 липня на відкриття "Охматдиту". І це би була дуже велика перемога для України.

Нагадаємо, український політик Андрій Парубій у програмі "Рандеву" на "5 каналі" розповів про те, як назбирав на квартири та заощадження у 225 тисяч гривень.

Попередній матеріал
У Пакистані розбився пасажирський літак із 47 людьми на борту
Наступний матеріал
Клімкін: Україна повинна поступово стати частиною східного флангу НАТО
Теги:
Loading...
Парубій розповів як назбирав на квартири та заощадження у 225 тисяч гривень – інтерв'ю

Парубій розповів як назбирав на квартири та заощадження у 225 тисяч гривень – інтерв'ю

Парубій пояснив, чому деякі законопроекти припадають пилом

Парубій пояснив, чому деякі законопроекти припадають пилом

"Затягування є неприйнятним": Парубій закликав якнайшвидше вирішити "питання Новинського"

"Затягування є неприйнятним": Парубій закликав якнайшвидше вирішити "питання Новинського"

Діагностичний корпус "Охматдиту" відкриють до 1 липня 2017 року – Супрун

Діагностичний корпус "Охматдиту" відкриють до 1 липня 2017 року – Супрун