Школа, учні
Школа, учні 5 канал

На часі: в інституті мовознавства прокоментували зміни в правописі – сюжет

Читайте по-русски
Оновлений Правопис затвердив Кабінет Міністрів. Документ уже набув чинності. Збірку правил готують до друку

Українська – надто складно? До окружного адмінсуду Києва саме із таким поясненням надійшла скарга на новий правопис. Подала позов мати учениці 7-го класу. Просить суд визнати постанову Кабінету Міністрів протиправною. Запевняє, впровадження змін до правил ускладнить вивчення української мови. Судді ще вирішують, чи розглядати позов.

Період ЗНО на фініші. Випускники готуються до вступу в університети. Тестування з української мови склали ще за старим Правописом.

Новий Правопис у школах та університетах впроваджуватимуть поступово. У Міністерстві освіти обіцяють перехідний період. Впродовж цього часу використання старих правил помилкою не буде.

Переписувати тести ЗНО під новий Правопис не будуть ще 3-5 років, повідомляє Міністерство освіти. Роз'яснення для викладачів та вчителів ще готують.

"Новацій у новій редакції Правопису не є надзвичайно складаними. На моє переконання, здібний школяр чи студент опанує їх за 10-20 днів. Питають часто, чи багато це коштуватиме грошей? Підручники та посібники перевидаються щороку, незалежно від того, чи є зміни у Правописі, чи їх немає. І я не думаю, що це викличе якесь бюджетне навантаження", – переконаний директор Інституту мовознавства Богдан Ажнюк.

Правила оновлювала Правописна комісія. До неї увійшли знані мовознавці. Торік проєкт Правопису виносили на громадське обговорення. Частину пропозицій врахували. Змін небагато.

У словах грецького походження паралельно вживається "еф" і "те" – Афіни – Атени, Ефіопія – Етіопія. Латинське звукосполучення "je" передається лише українським "є" –  проєкт, проєкція. В родовому відмінку деякі іменники набувають закінчення на "и" - крови, радости, Білоруси. Слова з іншомовними частками пишуться разом: експрезидент, вебсторінка. У словах іншомовного походження, де є англійське "джі" чи німецьке "ґе", легітимним також є варіант написання з українською літерою ґ. Гете і Ґете, Гамбург і Гамбурґ. Слова з "пів" пишуться окремо. Деякі слова можуть починатися на "и" – ирій, ирод.

Окрім того, Правопис офіційно запроваджує фемінітиви на зразок – депутатка, вчителька.

"Такі зміни є на часі. Ми повинні повернути Правопис до національних засад. Адже ми пам'ятаємо, що першим правописним кодексом був Правопис 1928 року, дія якого була припинена 1933 року. Українську орфографію наближено до російської", – пояснює викладачка української мови Одеського національного університету Марія Дружинець.

Оновлений Правопис затвердив Кабінет Міністрів. Документ уже набув чинності. Збірку правил готують до друку.

"Подобається чи не подобається Правопис – його треба дотримуватися. В офіційно-діловому стилі потрібно використовувати лише один варіант. Не може бути у постанові Кабінету Міністрів кафедра, а в наказі ректора катедра. Тому треба вибирати перший варіант із зазначених у Правописі", – наголошує член правописної комісії Богдан Ажнюк.

Попередні зміни до Правопису вносили ще 30 років тому. 1989 року, зокрема, до української абетки повернули букву ґ, репресовану радянською владою. На початку 90-тих ця новація подобалася не всім. Утім, тепер у правильності такого кроку не сумніваються.

Сергій Барбу, Сергій Клименко, Валентин Стрельцов, "5 канал"

Попередній матеріал
Рейтинг опоблоку не дивує: як змінилися електоральні настрої виборців – пояснення директора соціологічної групи
Наступний матеріал
Вмісти життя у валізу: у Львові з'явилася квест-кімната, де кожен може відчути себе переселенцем
Loading...