ліквідатори
ліквідатори 5 канал

Україна вшанувала ліквідаторів наслідків аварії на ЧАЕС – спогади ветеранів Чорнобиля

Читайте по-русски
Наслідки аварії на Чорнобильській АЕС могли бути ще більшими, якби не героїзм і самовідданість людей, які ліквідовували катастрофу

В Україні вчора, 14 грудня, вшанували учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Саме цього дня 34 роки тому закінчилося будівництво укриття над зруйнованим четвертим енергоблоком, яке називають "саркофагом". Серед тих, хто прийшов покласти квіти до пам'ятника "Воїнам Чорнобильцям", і ліквідатори. Вони поділилися спогадами про події квітня 86 року. Розповіді чув журналіст "5-го" Олександр Таран.

26 квітня 86-го вночі до пожежника Володимира Рєзніка прийшли військові та міліція і наказали збиратися. На ранок разом з іншими мобілізованими він уже був у Чорнобилі.

"За одну ніч сформували батальйон, всім поставили завдання, об'явили військовий стан. Зону не покидали взагалі. Знаходились люди 24 години на добу в самій зоні без будь-яких засобів індивідуального захисту. Перша помивка була через 7 днів, через 6 днів, без їжі, дехто був не переодягнений", – розповів голова ГО "731 окремий батальйон спеціального захисту ВЧПП 50937" Володимир Рєзнік.

Більш як два тижні бійці батальйону пробули на Чорнобильській станції. Згадує: всі отримали високі дози опромінення. Нині з майже восьмисот ліквідаторів, яких мобілізували до цього військового підрозділу, в живих залишилося близько сотні.

"Люди хворіють, люди всі на інвалідності пов'язані з Чорнобильською катастрофою потребують лікування. Це катастрофа на десятиліття і на століття. З цим треба жити, з цим треба змиритися", – вважає голова Всеукраїнської спілки інвалідів Чорнобиля Іван Дерда.

Ще один ліквідатор згадує: у ніч вибуху на ЧАЕС йому принесли повістку з військкомату начебто на навчальні збори, про аварію не сказали жодного слова.

"Ну, відчувалося, що така тривога була, відчувалося, що аварія. Офіцерський склад не знали добре, що саме, ситуації, лічному составу теж вони не дуже пояснювали ситуацію, як вести себе. Ми на траві радіоактивній сиділи і хліб ложили на траву", – пригадує ліквідатор аварії на ЧАЕС Василь Кузьмов.

Наслідки аварії на Чорнобильській АЕС могли бути ще більшими, якби не героїзм і самовідданість людей, які ліквідовували катастрофу і заплатили за це власним життям та здоров'ям. А це понад пів мільйона людей, які пройшли Чорнобиль. Учасників ліквідації аварії вшановують 14 грудня, бо саме у цей день 1986 року закінчили будівництво саркофагу над зруйнованим четвертим енергоблоком.

"Виконані були роботи у короткий термін, споруджений саркофаг і таким чином була відвернута загроза ядерного вибуху і можливо було уже приступити до ліквідації наслідків аварії", – зазначив ліквідатор Іван Дерда.

Поступово саркофаг руйнувався, а тому вирішили звести новий, який на 100 років має захистити від радіаційного впливу зруйнованого енергоблоку. Його почали зводити 8 років тому. Нині нове укриття на етапі дослідно-промислової експлуатації.

Олександр Таран, Віктор Сніжко, "5 канал"

Попередній матеріал
Подячний молебень з нагоди заснування Православної церкви України – трансляція
Наступний матеріал
Перші результати корпоратизації та попередні підсумки роботи "Укргідроенерго" за 2020 рік – "Час: Online"
Loading...

У 30-кілометровій зоні навколо ЧАЕС через пів століття можна буде жити – Мінприроди

ЧАЕС через COVID-19 перевели на особливий режим роботи – куди все ж пускатимуть туристів

У працівника Чорнобильської АЕС підтвердили коронавірус, ще один співробітник на самоізоляції