Прип'ять
Прип'ять 5 канал

Прип’яті – 50 років: місто-привид – очима його жителів

Читайте по-русски
Кожен мікрорайон будували одночасно з енергоблоками

Найкраща дискотека в усій Київській області, супермаркет, яких тоді ще не бачило жодне українське місто, новітня інфраструктура, створена без погляду на реконструкцію минулого СРСР – про все це згадують мешканці Прип’яті, які змушені були виїхати з міста через аварію на ЧАЕС.

"Це було місто для відпочинку, місто для дітей, велосипедів та молоді", – каже колишня мешканка Прип'яті Жанна Акушевич.

Жінка згадує день, коли вперше відвідала новозбудоване місто Прип'ять. Тоді там мешкали її друзі, до яких жінка приїхала в гості. Відтоді й вирішила – з Прип'яті не поїде. У 1983-му влаштувалася на Чорнобильську атомну електростанцію в реакторний цех. Нині пригадує: з колегами не лише працювали, а й уміли відпочивати. Вихідними ходили на танці до Палацу "Енергетик".

"Одна з останніх дискотек. Ми привезли "шось". В ньому був рідкий азот. Для того, щоби він створював ефект диму. Хлопці якісь корита поставили, воду, пускали цей азот. З другого поверху йшов дим. Ми зайняли перше місце. Це було так класно. Це було так кльово", – згадує Жанна Акушевич.

За музику в Палаці культури відповідав Олександр Демидов. З вісімдесятого року він працював діджеєм. Тоді, пригадує чоловік, прип'ятська дискотека "гриміла" не лише в Київській області, а в Україні.

"Це була найкраща дискотека в Київській області. Можна собі уявити. Ось цей зал. Там висів великий екран, і ми показували одночасно з шести проекторів слайди і фактично з будь-якого залу були видимі ці слайди. І це були вісімдесяті роки, не зараз", – розповідає колишній прип'ятчанин Олександр Демидов. 

Прип'ять
Прип'ять5 канал

Прип'ять заснували 4 лютого 1970 року. Тоді місто називали передовим: новозбудовані освітні, культурні, спортивні, адміністративні заклади. Кожен мікрорайон будувався одночасно з енергоблоками.

"Це було ідеальне місто. Ми ці супермаркети побачили в 90-х роках. У Прип’яті вже на той час був супермаркет із возиками, з постачанням по першому рівню. Це дійсно було неймовірне місто. Дуже цікаво, що виконане в білих тонах. Воно світилося, сяяло", – каже гід Дмитро Шаповал. 

Одне із упізнаваних на фото чи відео туристичних місць Прип'яті – центральна площа, поруч готель та Палац культури. 50 років тому місто розбудовували одночасно із ЧАЕС спеціально для атомників. Але судилось йому проіснувати лише 16 років.

Прип'ять
Прип'ять5 канал

Після Чорнобильської катастрофи мешканці вимушено покидали місто. У 86-му тут мешкали понад сорок тисяч людей. Нині тутешні іноді навідуються лише як туристи. Серед них і Ніна Котенко. У Прип'яті прожила недовго. Усього три роки. Її мама, як і більшість місцевих, працювала на атомній електростанцій.

"Я вперше в Прип'яті з 86-го, коли нам дозволили, уже після евакуації, і все. Я більше не була. Коли я сюди приїхала, коли побачила свій будинок, я була дитиною. Ми щасливо жили. Це було нормальне місто", – ділиться спогадами колишня мешканка Ніна Котенко.

У День народження міста жінка свої спогади демонструє за допомогою світлин.

Прип'ять
Прип'ять5 канал

"Це такі основні пам'ятки. Це наш улюблений вид транспорту, яким ми добирались до Києва – це ракета", – сміється Ніна Котенко. 

Нині місто Прип'ять відвідують багато туристів. Тільки позаторік туроператори зафіксували 73 тисячі відвідувачів, торік – 124 тисячі. Цього ж року очікують перетнути межу 200 тисяч. Це переважно українці. Але на другому місці серед відвідувачів зони відчуження – туристи з Великої Британії.

Евеліна Михайленко, Ігор Костюк, "5 канал"

 

Попередній матеріал
У світі пільгові програми кредитування нічого не дали – Фурса про ініціативу уряду
Наступний матеріал
У Львові чоловік відкрив вогонь з пневматичної зброї по відвідувачах торговельного центру
Loading...

У США розсекретили перший звіт американської розвідки про аварію на ЧАЕС

Одним з перших пролетів над ЧАЕС: дивовижна історія 87-річного ліквідатора, який і досі працює

"Стурбований тим, про що вони досі мовчать": сценарист "Чорнобилю" про вибух ядерного реактора в Росії

Науковці збираються гнати "атомний" самогон під Чорнобилем

У Києві створили екскурсію локаціями серіалу "Чорнобиль"

ЄС офіційно передав Україні новий безпечний конфайнмент на Чорнобильській АЕС