ЧАЕС 1986 рік
ЧАЕС 1986 рік 5 канал

Одним з перших пролетів над ЧАЕС: дивовижна історія 87-річного ліквідатора, який і досі працює

Читайте по-русски
За 20 хвилин чоловік отримав таку дозу опромінення, що стрілки дозиметра зашкалювали

Пережив Чорнобиль і продовжує літати. 87-річний український пілот Микола Волкозубов одним з перших здійснив політ над 4-м реактором ЧАЕС. Чоловік отримав шалену дозу опромінення, але вижив. Нині він ділиться своїми спогадами із журналістами та не уявляє життя без улюбленої роботи.

"27 числа (квітня) ще перші літаки тут сідали і завантажувалися, мішками носили борну кислоту. Ось саме тут", – військовий пілот Микола Волкозуб на вулицях відчуженої Прип'яті згадує моторошні події 33-річної давнини.

У 1986-му чоловік був ліквідатором катастрофи на ЧАЕС – одним із перших поїхав до місця вибуху. Разом з іншими рятувальниками на гвинтокрилі Мі-8 зголосився облетіти самісіньке пекло – 4-й реактор. Учасникам місії слід було виміряти температуру й проаналізувати склад газу після аварії.

Усього Микола Волкозуб здійснив три польоти, які тривали 19 хвилин 40 секунд. Від потужної радіації чоловіка мав захищати важкий жилет зі свинцю, під тягарем якого він ледве рухався. Та навіть такі обладунки не вберегли здоров'я.

За 20 хвилин чоловік отримав таку дозу опромінення, що стрілки дозиметра зашкалювали. Микола Волкозуб переконує: про ризики для життя знав. Утім, якби йому знову довелося обирати, свого рішення б не змінив.

"Найстрашніше, ще коли я готувався, я думав – яке теплове випромінювання. Це означає, що динаміка летючого гвинта в тебе відразу падає, потужність двигуна падає. Який б не був льотчик майстер, він не витримає", – згадує ліквідатор.

Після останнього – третього польоту – Миколу Волкозуба відправили в Москву на обстеження. Зі спогадів чоловіка, медсестри боялися до нього підходити, аби не заразитися. Їжу підсували дерев'яними палицями.

Нині чоловікові 87. Попри понівечене здоров'я, він пережив одну з найбільших техногенних катастроф людства і продовжує працювати. Микола Волкозуб тренує команди пілотів, які випробовують літаки "Антонов". За відвагу військовому льотчику присвоїли звання Герой України.

Христина Катарина, "5 канал"

Попередній матеріал
СБУ проґавила ізраїльського наркобарона: Завгородній спрогнозував, які будуть наслідки
Наступний матеріал
За кожного вбитого – дорого помстилися: до Харкова з ООС повернулася 54-та мехбригада ЗСУ
Loading...