У 10-кілометровій Зоні відчуження навколо ЧАЕС ніколи не житимуть люди, тоді як 30-кілометрова зона вже через 50-60 років має стати звичайною українською землею без обмежень. Таку заяву зробив міністр захисту довкілля та природних ресурсів Роман Абрамовський в інтерв'ю виданню "Фокус".
"За нашими прогнозами, за цей час радіоактивність елементів і конструкцій значно знизиться, а надзвичайно активні елементи сховаємо в геологічному сховищі", – пояснив Абрамовський.
Він запевнив, що Мінприроди працює над перетворенням Чорнобильської зони на безпечну територію.
"Ми побудували новий безпечний конфайнмент, який у народі зветься "аркою". Зараз потрібно демонтувати нестабільні конструкції всередині арки, зняти незафіксовані елементи покрівлі. Це треба зробити, адже, якщо щось впаде і підніметься пилюка, то рівень радіації підвищиться, неможливо буде зайти в арку в звичайних засобах захисту, доведеться задіяти маніпулятори", – нагадав урядовець.
Утім уже через 60 років, за його словами, потрібно буде вивчати питання того, як розібрати саму арку.
"По конструкції її можна відкотити назад і повністю демонтувати, щоб розбирати конструкції об'єкта "Укриття" (який накриває 4-й блок ЧАЕС – ред.). До цього потрібно буде витягти з четвертого енергоблоку всі активні паливні елементи, графіт, які були на покрівлі, щоб Чорнобиль став екологічно безпечною системою. Більше там немає небезпечних об'єктів. Усі сховища (ядерних відходів – ред.), які будуються зараз, розраховані щонайменше на 100 років. У нас повністю безпечне зберігання радіоактивних відходів та відпрацьованого ядерного палива, на рівні кращих світових технологій", – пояснив міністр.