Чорнобильська зона
Чорнобильська зона 5 канал / Час. Підсумки тижня

Лісові пожежі, COVID-19 і скорочення фінансування: чи стане Чорнобиль туристичною Меккою

Читайте по-русски
В кризовий період Зона відчуження залишилася без грошей. Їй урізали фінансування на суму понад 250 мільйонів гривень

Ви вже бачили на початку програми, як стихія нищить природу і як вбивають її люди. І тоді ми говорили про повені, але літо, насамперед, – це період лісових пожеж.

Пригадуєте, як навесні горів Чорнобильський ліс? Вогонь знищив поміж іншого десь 30% туристичних локацій у Зоні відчуження. І от нині через пандемію коронавірусу – зона не може на повну ані відновити свої туристичні спроможності, ані подбати про протипожежну безпеку. Їй урізали фінансування цього року. І якщо з туризмом ми ще перетерпимо, то запобігти займанню сухого лісу не завадило б.

Наш Мирослав Солонар відвідав Зону відчуження і, як виявилося, на її території є лише чотири камери спостереження. І вони, звісно, не надсучасні.

Тож які шанси в Чорнобиля стати туристичною Меккою, чи бодай не спалахнути цього літа знову – дивіться далі.

"Це дуже дивно, перебувати у місці, де домінує природа. Усі ці помешкання раніше були заселені, але вже більше ніж 30 років стоять пусткою", – говорить Йоганн, турист із Великої Британії.

Місце ядерної катастрофи, багатомільярдні закордонні інвестиції. Справжній магніт для іноземних туристів.

"Це такий маленький спойлер, ще нікому не казав. Скоро стартують велосипедні маршрути", – каже Ярослав Ємельяненко, голова асоціації чорнобильських туроператорів.

Лише торік мандрівники з усього світу привезли в Україну більш як 3 мільярдів гривень.  Здавалось б, приголомшлива цифра отаких доходів завжди спонукатиме владу дбати про Зону відчуження.

Заробіток туристучної галузі України за 2019 рік
Заробіток туристучної галузі України за 2019 рік5 канал / Час. Підсумки тижня

Насамперед фінансово. Бо окрім радіаційної небезпеки в Чорнобилі є ще одна біда, яка також просто так не вирішується.На ліквідацію однієї з найбільших пожеж в історії Чорнобиля відправили пів тисячі рятувальників, важку інженерну техніку та навіть авіацію.

Вадим Заяць, начальник караулу бородянської бригади №31, розповідає: "Працювали на межі своїх сил і можливостей. Ця стихія – це страшно, це коли повністю на тебе іде хвиля вогню.

Цієї весни лісові пожежі знищили 67 тисяч гектарів Чорнобильських лісів. Державі було завдано збитків на суму понад 8 мільярдів гривень. Вогняна стихія вдарила по тамтешніх селах та туристичних місцях.

Збитки від пожеж в Чорнобильській зоні
Збитки від пожеж в Чорнобильській зоні5 канал / Час. Підсумки тижня

"Чорнобильський туризм потребує нових маршрутів, тому що частина згоріла. Більша частина тих локацій, в яких ми в багатоденних турах людей возили", – каже Ярослав Ємельяненко, голова асоціації чорнобильських туроператорів.

Та хоч як старалися вогнеборці, а туроператори не мріяли про туристичну Мекку, в кризовий період Зона відчуження залишилася без грошей. Їй раптово урізали фінансування на суму понад 250 мільйонів гривень.

Леся Василенко, членкиня комітету Верховної Ради з питань екологічної політики та природокористування, говорить: "В цих коштах, 256 мільйонах, якщо ми говоримо про цю програму, це програма, яка існувала ще до того, як почалися пожежі. Наприклад, там були кошти, заплановані на розвиток інфраструктури, на розвиток доріг простіше кажучи, на відбудову мосту в Зоні відчуження".

Ці мільйони дали б змогу поліпшити пожежну безпеку в зоні, адже відремонтованими шляхами бійці ДСНС змогли б швидше діставатися місць надзвичайної ситуації. Також гроші мали б піти на реставрацію уже існуючих об'єктів Чорнобиля, які щоразу бачать туристи. Але тепер цього не буде. Бо в Уряді вирішили цими коштами боротися з коронавірусом.

"Фінансування медицини зросте фактично у півтора раза", – сказав на засіданні Ради 13 квітня 2020 року прем'єр Денис Шмигаль.

Але Зона відчуження – це те, що має фінансуватися завжди і без обмежень, переконують у комітеті Верховної Ради з питань екологічної політики. Бо Чорнобиль – це питання безпеки.

Про хронічне недофінансування Чорнобильської зони відчуження можна складати легенди та переповідати онукам. Урізали бюджет Чорнобиля за останні 15 років тричі. Щоразу причини були різні. Від несприйняття Чорнобиля як туристичної зони – до сподівання, що впаде манна з неба і знайдуться інвестори з грошима.

Зона відчуження
Зона відчуження5 канал / Час. Підсумки тижня

Державне агентство з управління Зоною відчуження, яке опікується всім заповідником, браку коштів нібито й не відчуває.

Андрій Пляцко, перший заступник голови Державного агентства з управління Зоною відчуження, каже: "Ми ж розуміємо, що ми не одні в Україні. Всім потрібні гроші, і так, складна ситуація. Для нас основне – підтримання радіаційної безпеки, а на це гроші в нас є".

А от із підтримкою пожежної безпеки не все так солодко. Агентство ще планує шукати гроші на модернізацію пожежних водойм, які є в заповіднику. Оскільки рятувальникам часто доводиться їхати десятки кілометрів, щоб отримати воду для гасіння.

Андрій Пляцко, перший заступник голови Державного агентства з управління Зоною відчуження, каже: "Ось ця система каналів, яка тут є, вона суха. Там води нема, і коли в мене горить щось ось тут, який Іванків, я поки з'їжджу туди, то вогонь буде під Мінськом".

Карта Зони відчуження
Карта Зони відчуження5 канал / Час. Підсумки тижня

Часом керівництву Чорнобильської зони вдається знайти благодійників, які зроблять добру справу. Наприклад, після потужних весняних пожеж в заповіднику з'явилася супер-камера-вогнеборець, яка за десять кілометрів може зафіксувати пожежу і передати картинку й сигнал на диспетчерський пост.

Євген Кирилюк, керівник служби охорони і захисту лісу в Зоні відчуження, говорить: "Ця камера установлена на антені "Дуга", – це Чорнобиль-2. На висоті 150 метрів. Вона доволі-таки далеко бачить. Ця камера, до речі, показує, що десь димить за Зоною відчуження".

Такий сучасний гаджет поки лише один на увесь Чорнобильський ліс. Пристрій оснащений тепловізором і є дієвим способом запобігання вогняному лиху. Крім того, в Зоні відчуження ще є чотири камери, які можуть стежити за місцевістю. Їх також подарували. Але нині вони застарілі і розташовані не так високо.

Євген Кирилюк, керівник служби охорони і захисту лісу в Зоні відчуження, каже: "Основні вишки, які ми для цього використовуємо, – це 35-метрові".

Щоб оперативно гасити пожежу, в державному агентстві з управління Зоною відчуження планують перекрити отакими тепловізорами увесь заповідник. І це звісно, якщо знайдуться благодійники. Бо попри обіцянки влади допомагати Чорнобилю, на неї тут не надто розраховують.

Треба підтримувати Зону відчуження не на словах, переконує колишній мешканець Прип’яті Олександр Чераньов. Він один з останніх покинув Чорнобильську атомну станцію, на якій працював інженером.

Олександр Чераньов, колишній мешканець Прип'яті, говорить: "Дуже важливо, щоб люди приїжджали в цю зону і пам'ятали про те, що сталося 34 років тому".

Колишній атомник мріє, щоб його Чорнобиль перетворився з місця колишньої катастрофи на туристичний центр України. А для цього необхідно, щоб агентство з управління Зоною відчуження разом з урядом переглянуло свій бюджет і врахувало витрати на пожежну безпеку. Бо попереду, за свідченнями метеорологів, два літні місяці, коли найчастіше трапляються пожежі.

Мирослав Солонар, Валентин Стрельцов, Олексій Сопільняк та Микола Довгий, "Підсумки тижня"

 

Попередній матеріал
Тортури в Кагарлицькому відділені поліції: слідчі ДБР повідомили про підозру ще 4 правоохоронцям
Наступний матеріал
Відставка Смолія: що буде з доларом і чи дасть МВФ гроші Україні – сюжет
Loading...
Сьомий рік війни: як окупанти змінюють тактику

Сьомий рік війни: як окупанти змінюють тактику

Трагедія на Позняках, що налякала всю Україну: хто за неї заплатить та як вберегти будинок від вибуху газу

Трагедія на Позняках, що налякала всю Україну: хто за неї заплатить та як вберегти будинок від вибуху газу

Сексизм від "слуг" та "побєдобєсіє" під час пандемії: основні конфузи минулого тижня

Сексизм від "слуг" та "побєдобєсіє" під час пандемії: основні конфузи минулого тижня

"Домушники" вийшли на полювання: як захистити своє житло від крадіїв та як розпізнати "знаки" на дверях

"Домушники" вийшли на полювання: як захистити своє житло від крадіїв та як розпізнати "знаки" на дверях

Інопланетний краєвид та українська Венеція: туристичні місця України, що вражають колоритом – відео

Інопланетний краєвид та українська Венеція: туристичні місця України, що вражають колоритом – відео

Друга хвиля COVID-19: новий спалах у Пекіні

Друга хвиля COVID-19: новий спалах у Пекіні