Роки йдуть, Карпати лисіють: хто кришує "чорних лісорубів"

Вирубка лісів 5 канал / Час. Підсумки тижня
Загалом за останні два роки незаконне рубання лісу завдало державі шкоди на понад 600 мільйонів гривень

СБУ вже почала розслідування за статтею "Екоцид". Йдеться про Івано-Франківську область. Там зафіксували незаконне вирубування лісу. Звісно, не лише знищення лісу є причиною такого страшного затоплення. Але зупинімося саме на цій темі. Ліс на продаж.

Красномовні фото цього тижня оприлюднило видання "ВВС Україна". Це зйомки з неба на Закарпатті в околицях міста Міжгір'я.

Загалом за останні два роки незаконне рубання лісу завдало шкоди державі на понад 600 мільйонів гривень. До речі, в Україні й досі немає достовірної інформації про площу лісового фонду. Востаннє її збирали… уявіть, 24 роки тому. Але навіть якщо ми колись перерахуємо всі наші дерева, то це не зупинить їх вирубування.

Під чиїм покровом воно відбувається, за мить розкаже Евеліна Михайленко. Будете вражені. Єдине, що додамо – сподіватися на людське сумління цих "чорних лісорубів" не варто. Треба перше – підвищувати штрафи в рази. Встановлювати сувору відповідальність та стежити за незаконним продажем. Але чи спроможна держава вберегти ліс і що робити, коли бензопили до рук дають самі ж керівники лісгоспів?

Клавдієвське лісове господарство. Від столиці близько 40 кілометрів. Сокира лісника тут ходила навесні. Після неї зосталися не лише пеньки, а й дрова.

Єгор Гриник, експерт із лісової політики ГО "Українська природоохоронна група", каже: "Десь приблизно в середині квітня цього року на цих, а також на п'яти ділянках проводилися вибіркові санітарні рубки, які, очевидно, із порушенням закону. Ось ми бачимо зараз приклад – це вибіркова санітарна рубка, проведена в сезон тиші".

Вирубка лісу
Вирубка лісу5 канал / Час. Підсумки тижня

Сезон тиші гарантований законом. Тому рубати з 1 квітня до 15 травня чи то з метою заробити, чи то оздоровити ліс не можна.

Так само не можна і занижувати кубатуру, рубати в заповідниках або там, де є охоронювані види тварин та рослин, перевищувати площі рубок, перевозити деревину річками.

Заборони на вирубку лісу
Заборони на вирубку лісу5 канал / Час. Підсумки тижняПід виглядом санітарної рубки часом разом з хворими деревами під лезо потрапляють і здорові. З одного боку, заборонити рубати зовсім не можуть. Адже економічно це невигідно. З іншого – якісного контролю немає. Тож виходить замкнене коло.

Ці кадри "Підсумки тижня" відзняли в Карпатах навесні 2017-го. Гола ділянка посеред гір вкрита поваленими смереками. Вузькі дороги розсікають наповнені кругляком лісовози. А нижче, в населених пунктах, і лісопилки. Роки йдуть, Карпати лисіють.

Єгор Гриник говорить: "Якщо по документах є 20, а я спиляю 25, то в мене – 5 дерев, з яких я не заплачу рентну плату, які не будуть оподатковані будь-яким чином. Це "чорні" дерева, з яких я отримаю "чорні" гроші, які я можу використати для власних інтересів".

Ці власні інтереси розгледіла і британська неурядова організація "Ерсайт" в українських Карпатах. В її розслідуванні йдеться: незаконно вирубані дерева з Закарпаття йшли на меблі для шведської компанії ІКЕА. Схема проста, стверджують розслідувачі, один із лісгоспів під прикриттям санітарних рубок пиляв здорові дерева. Роками.

Меблі
Меблі5 канал / Час. Підсумки тижня

Вивчивши сотні документів, провівши інтерв'ю з борцями за правду, власниками лісопилок, державними службовцями та активістами, ми виявили, що деякі із цих дорогоцінних лісів незаконно вирубують за співучастю держави.

До злочину стосунку не мають, заявила шведська компанія, але постачальників деревини перевірять. А українські чиновники геть не вірять розслідуванню британців.

Андрій Заблоцький, голова Державного агентства лісових ресурсів, говорить: "Я переконаний, що дослідження мало на меті підірвати довіру до однієї з найавторитетніших лісових сертифікацій у світі FSI та дестабілізацію ситуації в лісовій галузі в Україні".

А Роман Абрамовський, міністр захисту довкілля та природних ресурсів, каже: "Ми обов'язково зв'яжемося, запросимо більш ґрунтовну інформацію, яка буде не просто популярна, а буде експертна. І тоді ми зможемо зробити якісь висновки. Можливо, вони праві. Можливо, ні".

На чиєму боці правда, з’ясовували й інспектори в Україні. Незадовго до публікації британського розслідування навідалися у Великобичківський лісгосп. Але перевірки не вийшло.

Голова Державної екологічної інспекції Андрій Мальований каже: "Запитуються певні документи, картографічні матеріали, лісорубні квитки. Тобто, комплекс матеріалів, щоби встановити, наскільки законно може відбуватися та чи інша рубка. На жаль, керівництво держпідприємства відмовило нашим інспекторам у наданні матеріалів, інформації".

З цього року перевірити документи інспекторам не вдалося у 15 утримувачів лісу. У справах, де крутяться мільйони, за недопуск інспектора штраф 750 гривень. І це тоді, коли статистика свідчить: найбільше незаконно рубають не "чорні лісоруби", як зазвичай вважають, а самі лісгоспи. (30% браконьєри, 70% лісгоспи).

Вирубка лісу в Україні
Вирубка лісу в Україні5 канал / Час. Підсумки тижня

Андрій Мальований, голова Державної екологічної інспекції, каже: "Я не кажу, що це обов’язково під егідою керівництва державного підприємства. Можливо, це десь на рівні майстра лісу чи лісника. Але зрізати у великих масштабах дерево без підтримки осіб, які координують ліс, – неможливо.

А тому у Всеукраїнській екологічній лізі переконані: реформи потребує головна лісова структура – Держлісагентство.

Голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко каже: "Воно зараз схоже на імперію всередині нашої держави. Має в себе у підпорядкуванні підвідомчі установи, які підписують будь-що. Ліс цей захворів? Захворів. Це треба вирубати? Так, можна дозволити. Тут немає шкоди? Нє, немає шкоди – рубайте".

Щоб Україна не облисіла зовсім, у новоствореному відомстві анонсують: зміни – будуть. І розпочнуть із перевірки повноважень, які має Держлісагентство.

Міністр Роман Абрамовський каже: "Вивчимо питання комплексно. Проведемо аудит. Потім спустимося до держлісгоспів. І тоді зможемо сказати, наприклад: заборонити рубки на три роки. Але це буде виважене рішення, яке ґрунтуватиметься на дослідженнях, на експертній думці, на розрахунках, статистичних даних. Можна заборонити все, але це неправильно".

Тоді як прем'єр уже попередив: насуваються звільнення і насамперед зачеплять більшість голів лісгоспів, які свої посади обіймають роками. Прем'єр Шмигаль – не перший, хто грозить почистити лісогосподарства так, як вони "чистять" ліси. Попередні урядовці теж бралися. Але досі гору беруть лісоруби.

Евеліна Михайленко, Іван Довганик, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Повінь у західних областях України: чи можна було уникнути та як подолати наслідки
Наступний матеріал
Сексизм від "слуг" та "побєдобєсіє" під час пандемії: основні конфузи минулого тижня
Loading...