Кому Томос не вгодив: журналісти з'ясували, хто насправді подав скаргу на Порошенка

Петро Порошенко 5 канал / Час. Підсумки тижня
Кримінальне провадження про Томос церковників обурило

Кримінальна справа про Томос. П'ятого президента хочуть звинуватити в розпалюванні релігійної ворожнечі через сприяння в отриманні Томосу та створення Православної церкви України.

Тож кримінального спаму – додалося. І ця справа перевершила всі попередні. Залишилося, як жартують, ще придумати, чим завинив безвіз.

Про існування церковної справи повідомив сам Петро Порошенко перед засіданням в іншому провадженні, на якому йому мали оголосити підозру. Попри сімейну трагедію – смерть батька, – п'ятий президент прийшов до Печерського суду і до відомого нашим глядачам судді Вовка… Але обрання запобіжного заходу перенесли на 1 липня.

А тепер про віру. Виявляється, справа не нова. Її ДБР розслідує ще з минулого року. Про суть провадження ми розповімо зараз у матеріалі. Це був справжній детектив – знайти того, хто ж поскаржився на Порошенка. Виявляється, так здивував усіх не предстоятель УПЦ КП Філарет, хоча спершу думали, що саме він подався до суду. Цікаво, що документів не бачили досі навіть адвокати Порошенка. Тож усі деталі справу "за віру" і чому правоохоронці так довго не афішували церковне провадження? Чи чекали благословення? – кореспондент "5 каналу" Ірина Сисак розкаже.

Ця історія розпочалася в Одесі. Минулий рік у Соборі Різдва Христового – не молитвами єдиними. Замість богослужінь – перепалки з кулаками.

Бійка у Соборі Різдва Христового
Бійка у Соборі Різдва Христового5 канал / Час. Підсумки тижня

Не поділили парафію. Хоч після створення Православної церкви України храм та його служителі перейшли до нової помісної церкви. Але задоволеними залишилися не всі, між священиками почалися конфлікти.

Секретар Одесько-балтицької єпархії Православної церкви України Теодор Оробець розповідає: "Щось пішло не так в особистих амбіціях. Колишній священник нині заборонений у служінні, який себе іменує, як представник Київського патріархату".

Теодор Оробець
Теодор Оробець5 канал / Час. Підсумки тижня

Від'єднався від ПЦУ, аби відроджувати ліквідований Київський патріархат, отець Віталій Сеник. А повертати храм вирішив бійками з парафіянами.

Тоді, у березні 2019 року, Віталій Сеник сказав: "Думав, що буде краще. Бачу в очах друзів-священнослужителів страх і рабство. Я такої церкви не хотів би!".

Отець Віталій Сеник
Отець Віталій Сеник5 канал / Час. Підсумки тижня

Відстороненого від служіння отця Віталія ми ще згадаємо.

Церкву хотіли, і церкву створили! Свою. Помісну. Українську. Її законність та канонічність, здавалося, були безсумнівними. Аж нині з'ясувалося: за нову незалежну церкву можна сісти за ґрати!

Про нього мовчали 8 місяців. Не знали б і далі, якби не заява того, кого звинувачують. Проти Петра Порошенка розслідують справу за розпалювання релігійної ворожнечі...

"...шляхом отримання Томосу і створення Православної церкви України. За ґрати Порошенка за це!" – каже п'ятий президент.

Петро Порошенко
Петро Порошенко5 канал / Час. Підсумки тижня

Кому не вгодили? Точно невідомо. Ані імен, ані конкретних деталей справи немає. Одразу в соцмережах ексрегіонал Михайло Добкін похизувався нібито це він заявив на Петра Порошенка правоохоронцям. Додав і документ зі скаргою на 10 сторінок. Підписав промовисто: "Відсиди за Томос, Петя".

Чи збудеться мрія Добкіна, говорити рано, але правоохоронці підтверджують: провадження проти Петра Порошенка таки відкрите. Та не колишнім депутатом.

Генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова каже: "У листопаді 2019 року в ЄРДР була внесена за ухвалою суду і відкрите це провадження. Чому воно сплило сьогодні, мені невідомо".

Утім, жодних деталей справи генпрокурорка не знає. Губиться у здогадках.

"Колеги, я не готова... Мені, здається, заяву подали представники Київського патріархату", – каже Венедіктова.

Підтвердили і в ДБР. Із заявою звернулися віряни ліквідованого Київського патріархату. Він саморозпустився після утворення ПЦУ. Але юридично релігійна структура перестала існувати 14 листопада 2019-го, через тиждень після відкриття СБУ "таємного" провадження. Про деталі ми спробували розпитати у Філарета, який керував Київським патріархатом.

Філарет
Філарет5 канал / Час. Підсумки тижня

Олександр Шмуригін, священник Володимирського кафедрального собору ПЦУ, говорить: "Це не патріарх (Філарет – ред.) подавав. Ми раніше судилися із Мінкультом про те, що незаконно скасували юридичну особу Київської патріархії. А от щодо Петра Порошенка, то це була скарга від парафіян Київського патріархату з Одеси про порушення своїх прав".

Зі столичних доріг стежки повели до Одеси, яку ми згадували на початку. Місцеві служителі ПЦУ розповідають: ображені парафіяни-позивачі – ті самі бунтарі з храму Різдва Христового. Разом із наставником, позбавленим сану, Віталієм Сеником та його сином депутатом-опоблоківцем домагаються відновлення невизнаного Київського патріархату. Цього прагне і Філарет.

Теодор Оробець каже: "Є ще декілька їхніх прихильників, але вони розпорошені по всій області. Незадоволені тим, що церква українська відбулася, церква українська існує і визнана світовим православ'ям".

У телефонній розмові Віталій Сеник підтверджує: стосунок до заяви в СБУ таки має, обіцяє інтерв'ю, але через годину відмовляє. Каже: має заборону говорити. Від кого – не каже. Замість своїх вірян ситуацію тлумачить пресслужба Філарета.

"Метою кримінального провадження є захист порушеного права на свободу совісті вірян і духовенства Київського патріархату, а не припинення діяльності ПЦУ", – йдеться в повідомленні.

Заява пресслужби Філарета
Заява пресслужби Філарета5 канал / Час. Підсумки тижня


Зняти патріарший кукіль та відійти від справ церковних Філарет не зміг. Передумав! Більше року скаржиться, що його обдурили. Бо умови про розпуск Київського патріархату, прописані у Томосі, він не знав. Про наболіле скаржився і кремлівським ЗМІ.

Він заявив: "Коли був вручений цей Томос, то ми побачили, що там було написано не те, що ми очікували".

Предстоятель Православної церкви України Епіфаній на це сказав: "Ми шануємо святійшого Патріарха Філарета, але не підтримуємо тих думок та ідей, які ним висловлені".

Чільник ПЦУ Епіфаній
Чільник ПЦУ Епіфаній5 канал / Час. Підсумки тижня

Не підтримали і не визнали Помісний Собор, який скликав Філарет. Тоді ліквідований Київський патріархат нібито від'єднався від ПЦУ.

Віктор Єленський, релігієзнавець і нардеп VІІІ скликання, говорить: "Він підписав постанову об'єднавчого собору. Логіка, за якою він тепер хоче це відкликати, виглядає досить дивно. Те, що він говорить в унісон із московськими пропагандистами, це, звичайно, дуже прикро, я сподіваюся, йому достане розуму, мудрості, і взагалі досвіду, щоби оцю позицію переглянути...".

...і разом із парафіянами відкликати заяву з ДБР. До цього закликають і в ПЦУ. Кримінальне провадження про Томос церковників обурило!

Теодор Оробець каже: "Це технологія, на нашу думку, по розвалу церкви зсередини".

А Євстратій Зоря, речник Київської Митрополії ПЦУ, заявив: дуже дивною виглядає ситуація, що нібито ще 6 листопада було порушено кримінальне провадження, до цього часу це вже 226 днів нема її логічного результату. З нашої точки зору, єдиний логічний результат – її закриття та відмова заявникам у тому, що вони вимагають. 

Чому так довго мовчали, у ДБР не зізнаються. Ця справа одна з майже двох десятків справ, нині відкритих проти Петра Порошенка. Слідство триває. Водночас офіційних документів провадження про Томос сторона захисту п'ятого президента і досі від правоохоронців не отримала.

Міністр культури України Олександр Ткаченко говорить: "Питання не в Томосі, а питання в тому, що процес політизується, як, на жаль, іноді з боку церкви, а іноді з боку політиків. Думаю, історія цієї справи буде дуже коротка".

А Віктор Єленський каже: "Ця справа не має жодної перспективи, з одного боку, з іншого, може дуже сильно мобілізувати всіх тих, хто дорожить духовною незалежністю України".

Загрози ані Томосу, ані самій Православній церкві нині немає. Станом на жовтень 2019-го Православна церква України налічувала 7 тисяч парафій, 500 із них перейшли від Московського патріархату. Процес приєднання триває. А відновлення Київського патріархату за умов незалежної церкви є неможливим. Його розпуск був однією із умов отримання Томосу. 6 січня минулого року патріаршу грамоту про автокефалію вручили новобраному предстоятелю ПЦУ Епіфанію.

Отримання Томосу
Отримання Томосу5 канал / Час. Підсумки тижня


Тоді українська церква увійшла до Вселенської православної церкви і стала 15-ю у сім'ї автокефальних. Незалежною від кремлівського впливу і від амбіцій колишніх лідерів.

Ірина Сисак, Едвард Белінський, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Маски на підборідді: як Україна б'є антирекорд зараження COVID-19
Наступний матеріал
Європа відкриває кордони: як відбувається поетапне послаблення карантину
Loading...