Яків Смолій
Яків Смолій Національний банк України / Flickr

Відставка Смолія: що буде з доларом і чи дасть МВФ гроші Україні – сюжет

Читайте по-русски
Занепокоєні подіями в Україні посли країн "Великої сімки", схожа реакція і в Євросоюзу

Що буде з доларом і чи дасть МВФ гроші Україні? Ці запитання виникли після заяви про відставку голови Національного банку. Яків Смолій переконує: на нього тиснули політики. В Офісі президента взялися виправдовуватися: мовляв, незалежність НБУ й надалі забезпечуватимуть. Міжнародні партнери заявили: Україну підтримуватимуть, та лише за умови виконання всіх зобов'язань. Про головну політичну новину останньої доби розкаже кореспондент "5 каналу" Сергій Барбу.

Тридцять копійок за ніч. Долар поповз догори. Однак ажіотажу в обмінниках немає.

Попередніми днями гривня зміцнювалася, чому ж тепер здешевшала? В економістів проста відповідь.

"Це абсолютно реакція на заяву голови Національного банку про відставку. Очевидно, що політичні лідери хочуть іншої ситуації – їх не влаштовує фінансова стабільність, вони хочуть фінансової дестабілізації", – каже Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії.

Про відставку з посади голови Національного банку Яків Смолій оголосив у середу ввечері.

"Протягом тривалого часу на Національний банк України здійснюється систематичний політичний тиск. Це унеможливлює ефективне виконання мною як головою покладених на мене обов’язків керівництва діяльністю Національного банку та взаємодію з іншими державними органами", – заявляє Яків Смолій.

Підтримали Смолія і його заступники. Однак звільнятися не мають наміру. Зреагував на відставку чільника Нацбанку і Офіс президента.

"Правління НБУ продовжуватиме свою діяльність на засадах незалежності та професійності. Наголошуємо, що дискусії щодо діяльності Національного банку України повинні базуватися винятково на засадах професійності та мають бути позбавлені політичного забарвлення, яке може мати негативний вплив на інституційну спроможність і незалежність Національного банку України", – йдеться у заяві Офісу президента.

Занепокоєні відставкою голови НБУ посли країн "Великої сімки". Схожа реакція і в Євросоюзу. Там заявили: реформи в Україні підтримуватимуть. Однак за умови, що українська влада виконуватиме свої зобов'язання. Не забарилася і реакція Міжнародного валютного фонду.

"Під керівництвом чільника Національного банку України Якова Смолія досягли істотних звершень у забезпеченні цінової стабільності. Це наочно продемонструвало ключову роль НБУ в сучасній макроекономічній політиці. Незалежність НБУ, яку має забезпечити нове керівництво, перебуває в центрі програми, що підтримує МВФ", – говорить Джеррі Райс, речник Міжнародного валютного фонду.

Національний банк України має бути незалежним від політиків. Це одна з головних вимог Міжнародного валютного фонду. Про мільярдні кредити Україна домовлялася не один рік. І тільки-но затвердили програму, з'явилася серйозна перешкода.

Перший транш на більш як 2 мільярди доларів Україна отримала минулого місяця. Ще стільки ж мали б надійти, ймовірно, восени. Проте чи надішле МВФ решту коштів – тепер під запитанням.

"Порушення інституційної незалежності Національного банку – це дуже серйозний фактор. Також не потрібно забувати про дії влади в інтересах Коломойського. Все це не сприяє тому, щоб Україні і далі допомагали", – каже Борис Кушнірук, економіст.

"Я не вважаю, що ми якимось чином підриваємо довіру наших міжнародних партнерів, зриваємо домовленості з МВФ. Так, справді, у меморандумі зафіксовано незалежність Національного банку як один із наріжних каменів стабільності в державі. Я не бачу жодних підстав для підриву незалежності Національного банку", – каже Сергій Марченко, міністр фінансів України.

Заява – ще не означає саму відставку. Звільнити Якова Смолія з посади голови Нацбанку може лише парламент. Пропозицію до Верховної Ради вже вніс президент. Тож далі слово за депутатами.

Сергій Барбу, Олексій Сопільняк, "5 канал"

Попередній матеріал
Лісові пожежі, COVID-19 і скорочення фінансування: чи стане Чорнобиль туристичною Меккою
Наступний матеріал
Якими будуть наслідки для України через відставку Смолія та чому президент воліє його позбутися – "ІнфоВечір"
Loading...

Євросоюз відреагував на можливу відставку Смолія

Після відставки Смолія Україна скасувала випуск єврооблігацій і таким чином не залучила $1 млрд – Фурса

МВФ закликає забезпечити незалежність Нацбанку в Україні – реакція на відставку Смолія

Монобільшість голосуватиме за відставку Смолія, а в опозиції пояснили, чому це проблема для країни – включення

Відставка Смолія викликає серйозні занепокоєння щодо відданості України реформам – пані посол Канади в Україні

Заява депутатів "ЄС" щодо відставки Смолія – відео