У Києві відновлюють старовинні двері університету у пам'ять про реставратора та екскурсовода Сергія Миронова. Доброволець загинув восени торік, але київські активісти та друзі вирішили продовжити його справу і відновити історичний спадок міста. Роботи розпочали ще в липні, нині вони на фініші. Як продовжували життя дверям більш як сторічної давнини, дивіться в сюжеті журналістки "5 каналу" Олександри Кулібаби.
Головні новини дня без спаму та реклами! Друзі, підписуйтеся на "5 канал" у Telegram. Хвилина – і ви в курсі подій.
Автентичні двері у стилі модерн, яким уже 119 років. У будівлі хімічного факультету КНУ Шевченка двері за своє життя встигли побувати різного кольору. А понад 20 років вони були зачинені і ними ніхто не користувався.
За старовинні двері в центрі столиці взялися київські активісти. У вільний від роботи час приходять, щоб відновити історичний спадок міста і продовжити справу реставратора та екскурсовода Сергія Миронова.
Читайте також: Працювали під час обстрілів на висоті 5 метрів: як в Одесі відреставрували столітню картину – сюжет.
"Сергій Миронов доволі такий цікавий киянин, він веселий доволі, кмітливий, він розумний, допитливий, занадто інколи допитливий, але це класна риса для історика", – розповів активіст і друг Сергій Павло Тетьяков.
Сергій Миронов був відомий киянам як екскурсовод найпотаємнішими вуличками столиці. Дехто знав його як реставратора-добровольця. Чоловік за власні гроші відновлював старовинні двері будинків, у соцмережах вів блог, де публікував свої роботи та роздуми, як поліпшити архітектуру столиці.
Та в лютому 2022-го він взяв до рук зброю і вступив до лав територіальної оборони, разом із бригадою виконував бойові завдання під Бахмутом, там і загинув восени торік. Щоб ушанувати пам'ять реставратора-добровольця, друзі та активісти вирішили продовжити його справу.
Дивіться також відео: У війну відроджувати село: у Поморянах реставрують обійстя в оригінальному стилі.
"Сергій був таким первинним стержнем для нас, і для мене це частинка вивчення історії, не просто за підручниками, а саме прикладними фізичними методами торкатись історії, вивчати її, досліджувати, це любов до Києва, безумовно", – додав Павло.
Двері університету останніх декілька років були в жахливому стані, їх мали замінити на нові, але активісти запропонували ректорату допомогти з їх відновленням у пам'ять про Миронова. Наприкінці липня розпочали свої роботи. Тоді зішкрібали старі шари фарби та шліфували нерівності. Допомогти з реставрацією зголосився й дизайнер меблів Денис. У своїй майстерні взявся за роботу з деревом.
"Перше – це відновити балку, бо вона дуже пошкоджена, тут уже намагався хтось зробити якийсь ремонт, все це будемо вибирати, і потім пів балки продовжувати частину, якої не вистачає", – пояснив Денис Верещагін.
Підтримайте журналістів "5 каналу" на передовій.
Декілька тижнів у дизайнера пішло на ремонт – і спадок культури повернули на місце. Команда волонтерів роботи не припиняла, бо поки двері були в майстерні, у чаті тривали дискусії, в який колір пофарбувати та яку фурнітуру обрати. Врешті обрали ніжний зелений та старовинну фурнітуру з аукціону.
"У нас демократія, тому ми винесли на обговорення в наш спільний чат варіанти кольору, оздоблення, тобто і фурнітурні ручки, які саме, чи взагалі треба це робити. Більшість сказала, що треба, і більшість обрала саме зелений колір, що вже сьогодні на внутрішніх дверях відображено", – поділився активіст Павло.
Студентка університету Шевченка Ксенія на толоки з відновлення старовини ходить давно. Сергія особисто не знала, але своєю допомогою хоче висловити пошану чоловікові за його небайдужість.
- Робіть свій внесок у перемогу – підтримуйте ЗСУ.
"Зараз ми заповнюємо щілини клеєм, бо вони почали розходитися, позаяк це доволі м’яке дерево, аби збільшити термін його придатності. Ми намагаємося таким чином його полагодити", – розповіла Ксенія.
Кураторка реставраційної тусовки Неллі з Сергієм познайомилася на екскурсіях. Каже: головна мета таких ініціатив – зробити так, щоб відновлювати архітектуру міста стало модно.
"Ми не тільки реставруємо двері, ми хочемо зберегти всю спадщину, яка в нас залишилася. Є мейнстрім зберігати будівлі, але ніхто не опікується плиткою, ніхто не опікується дверима чи ще якоюсь там автентичною фурнітурою", – наголосила Неллі Чудна.
Це не перші двері, які волонтери відновлюють у центрі столиці. Попередні на Саксаганського гуртом реставрували декілька тижнів. А от двері на університеті Шевченка виявилися складнішими у відновленні. Громадські активісти запрошують долучатися до них і відновлювати Київ разом. На цьому зупинятися не планують, бо хочуть, щоб старовинність міста була навіть у деталях.
Олександра Кулібаба, Микола Довгий та Олексій Іванченков, "5 канал"