Кава
Кава Depositphotos

Супрун розповіла, як пити каву, аби вона приносила користь

  Читайте по-русски
  Пам’ятайте, щоб кава приносила користь та залишалася елементом здорового раціону, споживайте її помірно та керуйтеся відчуттями свого організму

  Різним людям та за різних обставин кава може як бути корисною, так і шкодити. Втім, якщо ви помірно споживаєте каву просто заради задоволення, а не стимуляції мозку, то вона корисна. Про це в. о. міністра охорони здоров'я написала на Facebook.

  "Кава містить кофеїн та низку поліфенольних сполук та ефірних олій. Фенольні сполуки кави називаються хлоригеновимм кислотами. Саме вони передусім зумовлюють корисний вплив кави на здоров’я. Вони діють, як антиоксиданти – сполуки, що спиняють ланцюги вільнорадикальних процесів. Поліфеноли кави та кофеїн впливають на інші біохімічні процеси і на те, як нейрони спілкуються між собою", – сказано у дописі.

  У 2016 році каву виключили із переліку потенційно канцерогенних сполук і внесли до списку речовин з протипухлинною дією. Зараз каву визнають як елемент здорового раціону.

  Дослідження показали, що кава добре впливає на такі процеси в нашому організмі:

  • Покращує стан вистилки (ендотелію) кровоносних судин, зменшуючи ризик атеросклерозу.
  • На 40% зменшує ризик раку печінки в людей-носіїв вірусу гепатиту С.
  • Зменшує прояви викликаного алкоголем панкреатиту.
  • В деяких людей, що мають варіант GRIN 2A рецептору глутамату, кава на 18-60% зменшує ризик розвитку хвороби Паркінсона. 
  • В людей, які швидко руйнують кофеїн, тобто “кава на них не діє”, вона знижує розвиток серцево-судинних хвороб.
  • Люди, що регулярно та помірно споживають каву, мають на 15% нижчу ймовірність передчасної смерті.
  • Любителі кави рідше хворіють на діабет, а в діабетиків кава стає на заваді утворенню вісцерального жиру (на животі).
  • Кава підвищує тиск і покращує мозковий кровообіг. Але інколи це шкодить здоров’ю.
  • Кава стимулює утворення фактору росту нервів BDNF (brain-derived neurotrophic factor). Іншими стимулянтами його синтезу є біг, танці та інтервальне голодування.
  • Більш відомим ефектом кави є збільшення сфокусованості, боротьба з сонливістю та покращення настрою. Як це працює і перестає працювати – трохи далі.

  Але кава може шкодити здоров’ю. Спрощено можна описати три ситуації, коли кавоманія стає злом:

  1.  Повільне знешкодження кофеїну. Тобто, якщо кава на вас сильно діє, від неї калатає серце, вам тривожно, пересихає в роті і пропадає сон — не пийте каву. Саме вам вона шкідлива. Інший варіант — декофеїнізована кава, що має антиоксиданти, але не містить кофеїну.
  2. Залежність від кави.  Головний молекулярний механізм дії кави — це блокування аденозинових рецепторів у мозку. В результаті кофеїн “гальмує гальмування”, і мозок продовжує вивільнення нейромедіаторів збудження: норадреналіну, глутамату, ацетилхоліну. Але вічно так тривати не може: нейромедіатори закінчуються, починають діяти інші механізму відчуття втоми та виснаження, а мозок збільшує кількість аденозинових рецепторів. В результаті, щоб їх всі заблокувати, слід вжити ще більше кави. Тривожність зростає, але кава не збуджує мозок.
   Поширений міф, що кава викликає викид кортизолу і вводить нас у стан хронічного стресу, тож її пити не можна. Дійсно, якщо зрідка пити каву, то наднирники реагують викидом кортизолу, а ми відчуваємо це як магічну силу, що керує нами назустріч звершенням. Якщо ж каву пити регулярно, то кортизол більше не виділяється.
  3. Кава шкодить, якщо її поєднують зі смаколиками та/або молоком. Таке непомітне споживання солодощів, часто процесованих, тривалого зберігання, з вмістом трансжирів і без будь-яких корисних речовин, як-то клітковина чи вітаміни — шкодить здоров’ю. Каву краще запивати водою, пити без цукру і смаколиків чи молока. Велике лате з цукром не має бути замінником вчасної і повноцінної страви, хоча за калоріями наближається до порції спагеті.

  Як же визначити, скільки кави пити?

  • Однієї поради не існує. Навіть генетичні тести не можуть урахувати всіх нюансів, а їх багато. Ви маєте спиратися на свої відчуття від кави. Якщо вона на вас “не діє”, то можете пити еквівалент до 6 порцій еспресо на день. Якщо кава вас надто збуджує, то вживайте не більше порції на день.
  • Офіційні джерела найчастіше радять пити до чотирьох порцій кави на день — еквівалент 400 мг кофеїну.
  • Атлети можуть покращити відчуття на забігу чи тренуванні, якщо вип’ють міцну велику каву та зап’ють її соком.
  • Каву можна пити вагітним жінкам, але 1-2 рази на день. Під час вагітності кофеїн руйнується повільніше, і на це слід зважати. Високі дози кофеїну під час вагітності збільшують ризик викидню чи народження дитини із малою вагою. Втім, кава не заборонена — заборонене переспоживання. 
  • Коли п’єте каву, зважайте не на розмір порції, а на кількість меленої кави, взятої для приготування.
  • Кава може збільшувати ризик остеопорозу, але в разі, якщо її п’ють жінки в менопаузі близько 8 порцій на день, і не споживають достатньо кальцію та вітаміну D.
  • Кава у поєднанні із цигарками збільшує задоволення від того і другого, подовжує дію кави, тобто сповільнює знешкодження кофеїну, а в деяких людей покращує знешкодження бензопірену сигаретного диму. 
  • Якщо кава вам здається неймовірно гіркою, і хочеться цю гіркоту замаскувати цукром, молоком, то, ймовірно, броколі вам теж гірка і овочі ви не полюбляєте. Людей, що добре відчувають гіркоту, називають “суперласунами”, в них особлива форма рецептору гіркого.
  • Уникайте енергетичних напоїв, що містять кофеїн. Там його доза дуже висока, і до того ж, є забагато цукру та додаткові стимулятори.
  • Якщо вам варто "зробити ривок", але сил немає, випийте кави і поспіть 15 хвилин. Під час сну в мозку стане менше аденозинових рецепторів, і кофеїну буде легше заблокувати решту. Такий трюк допоможе почуватися бадьоріше.
  • Не пийте каву, а також інші напої, надто гарячими. Це збільшує ризик раку стравоходу.

  Пам’ятайте, щоби кава приносила користь та залишалася елементом здорового раціону, споживайте її помірно та керуйтеся відчуттями свого організму. Адже кава може бути шкідливою:

  Збільшувати тривожність і частоту панічних атак.
  Викликати гіпертензію, навіть у молодих людей.
  Каву не варто пити людям із діабетом 2 типу.  
  Кава може спотворювати біоритми та викликати безсоння. До прикладу, в мишей кофеїн навіть впливає на гени, залучені у роботу добових ритмів.

  Попередній матеріал
  "Нафтогаз" пропонує знизити ціну на блакитне паливо: на скільки цього разу
  Наступний матеріал
  Конституційний Суд знову відклав розгляд люстрації: що відомо
  Loading...

  Супрун розповіла, чому краще не "вміти пити" та розвіяла головні міфи про алкоголь

  Супрун розповіла, чи готова працювати в новому уряді

  Політв'язень Бекіров в Криму понад тиждень не отримує від окупантів ліків – Супрун розповіла, що є небезпека "цукрової коми"

  Пийте заспокійливе, а не алкоголь: Супрун дала поради кандидатам перед дебатами

  Ендокринна система: як підтримувати гормональний фон без ліків – Супрун

  Супрун заявила, що проти неї знову позиваються до суду