Перевезення дитини без автокрісла відтепер карається штрафом. Сума за порушення стартує від 510 гривень. Журналіст "5 каналу" Евеліна Михайленко розповість, чи виконуються тепер вимоги, які існували у правилах і раніше, але штраф за порушення яких не передбачався.
"Вона знає, що вона мусить їхати в кріслі та пристібатися. Мені здається, що це такі гарні манери і здорова звичка, як чистити зуби", – переконана мати п’ятирічної Аліси Анастасія Гречникова.
Дитяче крісло Анастасія разом з чоловіком купили у свій автомобіль, відколи в родині народилася дочка. Тепер її завжди перевозять лише так. Утім, іноді для пересування містом мати з донькою користуються послугами таксі. Автокрісло там зазвичай виняток, аніж правило.
"Сьогодні вранці, коли до мене приїхало таксі, я відкриваю така двері і кричу: "Доброго ранку". А водій мені каже: "А чому ви не сказали, що ви з дитиною?" Він каже, ви, що не знаєте закону? Мене оштрафують." Я йому відповідаю, що можу дістати крісло з нашої машини. Он вона стоїть, ми їздимо, пристібаємо дитину, ще до закону. Раніше ніхто не переймався, що я з дитиною. А тепер, коли штрафи – почали всі перейматися", – про пригоди з таксі розповідає Анастасія.
Нещодавно в Україні запрацювала відповідальність за порушення правил перевезення дітей. Якщо водія вперше спіймають на гарячому, – оштрафують на 510 гривень. Якщо ж упродовж року порушення повторить – доведеться сплатити вже 850 гривень.
"Якби я була в місті і мені потрібно було би забрати дитину, наприклад, з температурою у лікарню і я би опинилася в такій ситуації. Мені здається, що я би розплакалась", – переймається мати п'ятирічної дівчинки.
Адміністративна відповідальність лягає на плечі і таксистів. Покарання на людині за кермом, а не на батьках чи компанії-перевізнику. Але зупиняти спеціально, щоби перевірити, як везуть дитину, поліцейські поки що не можуть.
"Є десять підстав, на які поліцейські мають право зупиняти. От на цих підставах ми і будемо зупиняти. Ніяких змін до підстав зупинки не було внесено. Тому, якщо ми зупиняємо транспортний засіб і виявляємо ще це правопорушення, ми будемо реагувати", – пояснює заступник начальника департаменту патрульної поліції Олексій Білошицький.
За правилами, діти зростом менше ніж метр сорок п'ять або ті, хто не досяг 12-річного віку, – їхати в автомобілі мають лише у спеціальному кріслі. Це не новація. Такі правила дорожнього руху працювали і раніше, але тоді штраф за порушення не передбачався.
Як повідомляв 5UA, народні депутати України 29 жовтня ухвалили закон, який передбачає покарання (штраф – 510 грн) за перевезення дітей без автокрісла. Законопроєкт підтримали у другому читанні 332 депутати.
Евеліна Михайленко, Наталя Світлова, "5 канал"