Як захистити дитину від сексуального насильства
Як захистити дитину від сексуального насильства 5 канал

Злочинці використовують навіть інтернет: як захистити дитину від сексуального насильства – сюжет

Читайте по-русски
Дослідження, в якому взяли участь понад 5 тисяч дітей та стільки ж батьків, засвідчило – 85% дорослих не знають, як поводитися, коли їхня дитина стає об'єктом домагань через соцмережі

Кожна п'ята дитина в Україні потерпає від сексуального насильства. Такі невтішні результати дослідження надають в офісі дитячого омбудсмена. Щоправда, лише одиниці, кажуть, йдуть до поліції. Згідно зі статистикою правоохоронців, жертвами сексуального насильства стало понад триста дітей. Випадки домагань частіше фіксують в інтернеті. Незнайомці входять в довіру до підлітків через соцмережі. І третина дітей після такого онлайн-спілкування погоджується на зустріч з потенційним злочинцем. Про те, як захистити дитину, – в сюжеті журналіста "5 каналу" Ганни Рибалки.

Школяр Іван Урбан розповідає: "Якось до мене додався у вайбері хтось, і він мені щось писав таке незрозуміле, якимись символами".

Другокласник Іванко розповідає про випадок, який трапився, коли хлопчик укотре засидівся перед ґаджетом. У вайбер написав незнайомець. Це насторожило дитину і він розповів про непроханого гостя батькам. Ті поставили на телефон хлопчика додатки, що фільтрують небезпечний контент.

Мама хлопчини Наталя Ісаєва-Урбан каже: "Чоловік сам обмежує, тобто він ставить фільтри. У нас це стоїть. Звичайно, що це перекрити неможливо".

Пильно стежить за тим, що дивиться та слухає дочка, і киянка Вікторія. Каже, небажане для дитячих вух ховається навіть у рекламі.

Мати школярки Вікторія Гетьман каже: "Були такі моменти через вайбер. Тому я щовечора передивляюся вайбер, щоб навіть не було можливості починати спілкування".

Утім, такі обізнані щодо інтернет-безпеки батьки – радше виняток, кажуть в Офісі уповноваженого з прав дитини. Дослідження, в якому взяли участь понад 5 тисяч дітей та стільки ж батьків, засвідчило – 85% дорослих не знають, як поводитися, коли їхня дитина стає об'єктом домагань через соцмережі. А контент, який дивиться дитина в інтернеті, фільтрує лише кожна четверта родина. До Європейського дня захисту дітей від сексуального насильства тут вирішили поговорити на тему, яка в багатьох родинах – табу. Це посягання на дитину, яке може спіткати неповнолітніх не лише на вулиці, а й у мережі.

Як захистити дитину від сексуального насильства
Як захистити дитину від сексуального насильства5 канал

Анастасія Дьякова, координатор програм із захисту дітей від насильства Офісу уповноваженого з прав дитини, каже: "Для того щоб скоїти злочин, в тому числі сексуальний, проти дитини в інтернеті не потрібно воювати зі своєю мораллю. Не потрібно знаходити шанси перемогти зовнішні запобіжники. Для того, щоб скоїти злочин, достатньо, щоб у злочинця був доступ до інтернету і в дитини був доступ до інтернету. В нашій країні абсолютна більшість дітей такий доступ має, тому скоїти сексуальний злочин проти дитини в інтернеті набагато легше".

Дослідження засвідчило: після спілкування з незнайомцем онлайн, третина дітей погоджувалися на зустріч із ним. Та найбільша проблема в тому, що розповісти про підозріле спілкування наважуються далеко не всі. Фахівці радять відвертіше говорити зі своєю дитиною. А ще – вимикати ґаджети.

Віктор Євпак винайшов додаток, який дає змогу татові чи мамі на відстані блокувати телефон дитини.

"Я тестував це на своїх дітях", – каже засновник українського додатка батьківського контролю KIdslock.

Ювенальна превенція, яка після реформування поліції стала наступником кримінальної міліції у справах дитини, реальних важелів для розслідування сексуальних злочинів проти неповнолітніх не має, пояснює уповноважений президента з прав дитини. Ба більше, бракує фахівців у судах та в поліції. 

Микола Кулеба, уповноважений президента з прав дитини, каже: "Поліцейські не розуміються на психології дитячій. Немає відповідних дитячих психологів, які могли б бути присутніми під час допиту. Немає в нас дитячих адвокатів сьогодні, тобто в кримінальному процесі дитина досить часто незахищена".

Щоби виправити ситуацію, фахівці планують розробити національну стратегію протидії сексуальному насильству щодо дітей в інтернеті. Реформа в інтересах дітей дозволить мати ювенальних суддів та прокурорів, щоб підлаштувати державу під права дитини, а не навпаки.

Ганна Рибалка, Сергій Клименко, "5 канал"

Попередній матеріал
Ізраїльські поселення на палестинській території є законними – Держдеп
Наступний матеріал
НАТО визнає космос сферою військової діяльності – Столтенберг
Loading...