Сортування сміття: чому воно стало необхідністю та як правильно це робити

Сміттєзвалище golos.zp.ua
Сортування сміття дедалі більше перетворюється з хіпстерського тренду на суспільну необхідність

І, на жаль, причина аж ніяк не оптимістична. Згідно зі статистикою Державного класифікатору відходів, 96% від усього сміття в Україні не перероблюються. Таким чином пластик може роками лежати на землі та навіть не починати процес розкладання.

Поліетиленовий пакет, який зазвичай використовують для фруктів та овочів, розкладається протягом 15 років, одноразовий посуд – 500!

Останні дані Фонду Елени МакАртур показують, що до 2050 року кількість пластику у світовому океані буде більшою за відсоток риб у водоймищах. Власне, саме він може стати причиною депопуляції морських птахів, китів та інших жителів морських глибин, оскільки ті часто проковтують його.

Ситуація невтішна. Єдиний вихід – більш свідомо ставитися до утилізації сміття та сортувати його.

Переробка сміття
Переробка сміттяgreenvillejournal.com

Як правильно класифікувати відходи

Говорячи простою мовою, відходи можна розділити на органічні та неорганічні. До перших відносять залишки їжі, скоринки від фруктів та овочів, пакетики з чаєм (але не всі, у деяких є пластик) тощо. Неорганічні містять у своєму складі штучні матеріали – наприклад, папір, метал або пластик. Якщо почати правильно сортувати сміття, ці відходи можуть повторного перероблюватись для створення нового товару.

Як почати сортувати сміття?

Найпростіший варіант, який не забере багато часу – поставити вдома кілька контейнерів для сміття. Обов’язково окремо мають стояти смітники для пластику, скла, металу, паперу та продуктів органічного походження. Органіку можна викидати у звичайні баки зі сміттям або робити з нього компост. Для особливо небайдужих вчені розробили спеціальні шредери, що перемелюють залишки їжі, шкарлупу від яєць та шкірки овочів і фруктів.

За якими категоріями сортувати неорганічні продукти?

Відходи сортують за такими категоріями: папір, скло, пластик, метал. Органіку привозити на спеціальну станцію з перероблення сміття не потрібно. Решту вторсировини бажано здати у спресованому та сухому вигляді на спеціальну станцію із перероблення сміття.

Як знайти ці станції з перероблення сміття?

Мало хто знає, але в Україні є близько 500 точок для здачі вторсировини. Однак не всі станції приймають будь-яку сировину. Деякі можуть взяти тільки папір чи батарейки.

Більш докладно знайти найближчий пункт прийому відходів можна на спеціальному ресурсі RecycleMap, де нанесено всі точки.

Переробка сміття
Переробка сміттяnationalstorage.com.au

Досвід сортування сміття в інших країнах

Лідером серед інших країн є Швеція. Країна настільки розвинула свій потенціал із перероблення вторсировини, що та навіть у них уже закінчилася.

У Німеччині та Австрії ще від початку ХХІ століття влада закрила всі сміттєзвалища. Майже всі відходи у країнах перероблюються. Тільки 3% від усього сміття ховають на звалищах.

Британія робить із відходів енергію. Для цього вони використовують бактерії під час перероблення сміття задля отримання біогазу та біодобрив.

У Сингапурі невелика площа країни стала її значною перевагою серед інших. Тут просто нема місця для будування сміттєзвалищ. Тому влада країни спалює близько 8 тонн сміття щодня, а решту продає. Схожий досвід практикують і китайці: вони експортують побутове сміття до країн третього світу.

Як відомо, в українській столиці вже декілька років працює програма роздільного збору побутових відходів. Але досі не всі кияни звикли правильно сортувати своє сміття.

Якщо ви втомилися від серйозних новин і хочеться трохи розслабитися, підписуйтеся на наш канал у Telegram. Дивогляд 5.UA – канал, де живуть тільки лайтові новини. Релаксуймо разом!

Попередній матеріал
Чи все ми знаємо про хрещення Київської Русі – факти і легенди
Наступний матеріал
"Тримається на ногах – стріляй!": як НКВС запровадив "Великий терор" та легалізував масові вбивства
Loading...