Технічна помилка чи схема викачування грошей: звідки береться шалена комуналка – сюжет

Кіт на батареї Depositphotos
Прем’єр-міністр Олексій Гончарук заявив, що цієї зими українці заплатять значно менше за комуналку, але все сталося з точністю до навпаки

Для деяких українців є дещо страшніше за коронавірус. Це комунальні платіжки. В наш час комуналка вже стала розкішшю.

Соціологи нещодавно порахували, що 20% українців віддають за комуналку половину доходу своєї сім’ї. І майже 50% людей відчули, що за минулий рік ціни на комірне зросли в рази. Це на тлі того, що влада впевнено пообіцяла: тарифи зменшаться.

Також прем’єр нещодавно заявив, що цієї зими українці заплатять значно менше за комуналку. Але все сталося з точністю до навпаки. Людям принесли такі розрахунки, яких вони точно не очікували. Уявіть, 90 тисяч за три місяці за опалення. Звісно, комунальні служби все пояснюють своїми термінами: гігакалорії, перерахунки, базові тарифи. Але за всім цим може критися зовсім інше – коли свідомо завищуються показники або приписуються неіснуючі борги.

І що в такому разі робити? Поради насправді елементарні – стежте, за що платите. Рахуйте, що споживаєте. Ретельно вивчайте квитанцію, яку вам надіслали, і не переплачуйте за те, що ви не спожили. Сергій Барбу зібрав "комунальні" історії, знання про які убезпечать нас із вами від  шахрайства.

Платіжки, після яких треба пити заспокійливі. Технічна помилка чи схема для викачування грошей? Чому економія по-українськи занадто дорога? Чого варті прем’єрські обіцянки?

"За підсумками цієї зими, українець заплатить значно менше," – заявив прем’єр-міністр Олексій Гончарук.

Олексій Гончарук
Олексій Гончарук5 канал / Час. Підсумки тижня

Звичайна київська багатоповерхівка. На перший погляд. Але з цим будинком трапилося щось незвичайне. Будівля "схудла" на чверть.

У квитанціях за тепло кудись зникло 600 квадратних метрів. Більшість мешканців навіть не знають, де у їхньому будинку лічильник тепла. Коли припекло й рахунки стали більшими, найактивніші взялися звіряти показники, рахувати суми й з'ясовувати, куди поділися квадратні метри.

Платіжка
Платіжка5 канал / Час. Підсумки тижня

У компанії-постачальниці просте пояснення. Мовляв, стався технічний збій. Переконують, суми в платіжках від цього не змінилися.

"Замість площі у квитанцію підтягнувся, внаслідок технічного збою, коефіцієнт площі. Але це ніяким чином не вплинуло на нарахування," – каже Костянтин Лопатін, представник "Київтеплоенерго".

Скільки будинків через такий збій "схудли", повідомити відмовилися. Підсумки тижня провели свої підрахунки. З’ясували, таких будівель лише у столиці – десятки. Їхнім мешканцям треба брати калькулятор і рахувати, за що платять.

З грудня пані Олена почала отримувати платіжки з космічними сумами. Хотіла вірити, що це помилка. Квитанції правильні, відповів постачальник. На квартиру пані Олени списали весь так званий "небаланс". Тобто різницю між об'ємом тепла, яке зайшло у будинок, і показниками квартирних лічильників.

"Обсяг тепла, спожитого за будинковим лічильником, зменшується на сумарну витрату за індивідуальними лічильниками, нежитловими приміщеннями, якщо такі є, витрати на гаряче водопостачання, на опалення місць загального користування. І от цей залишок розподіляється пропорційно до житлової площі квартир, які не мають індивідуальних приладів обліку," – Костянтин Лопатін, представник "Київтеплоенерго".

Платити 90 тисяч за тепло пані Олена не буде. Постачальник та ОСББ домовилися, що суму розділять на всі квартири в будинку.

Ця ситуація нагадала школу. Урок математики, складне рівняння, яке ніяк не порахуєш. Максимум, що тоді світило – погана оцінка й розмова з батьками. От щось схоже в нас із нарахуванням платіжок. Формули, коефіцієнти, нормативи. Розібратися далеко не просто. І якщо цього не зробити, то можна переплачувати роками й навіть про це не здогадуватися.

У спеціалізованій школі I-III ст. №307 із поглибленим вивченням природничих наук точно знають, за що платять. Навчальний заклад напряму укладає контракт із постачальником. Плутанини у квитанціях немає. На теплі навіть заощадили.

"Щомісяця ми отримуємо акти виконаних робіт, де чітко написано, скільки гігакалорій нами було спожито. Був цього року й коефіцієнт перерахунку, там усе було чітко вказано. Сума зменшилася на 16%, тому що подешевшав газ," – пояснила директорка школи Ірина Лапіка.

Економію на комуналці всім споживачам обіцяв прем’єр-міністр. Олексій Гончарук переконував, що в лютому українці отримають найменші суми за всю зиму.

"Ціни на газ продовжують знижуватися. Ми це точно забезпечимо, щоб це було враховано в платіжці. Тобто в грудні вона була мінімальна, в лютому вона буде найнижчою за всю зиму," – заявив він.

Урядову обіцянку добре пам'ятають мешканці цього одеського будинку. Вони встановили у своїх квартирах недешеві лічильники опалення. Ще й економили, погода дозволяла батареї прикручувати.

Та вже у січневих платіжках з’явився новий пункт – "донарахування до мінімального рівня споживання". Економія вийшла надто дорога. Фірма, що виставляє рахунки мешканцям, рекомендує звертатися до Кабміну. Мовляв, керуються урядовою постановою.

Більшість споживачів урядового здешевлення комуналки не відчули, розповідають фахівці. І це навіть попри аномально теплу зиму.

"Тут я не можу прямо порадити, якщо ви отримали платіжку за свою перегріту квартиру, піти відстояти своє право і сказати, що мені не було потрібно стільки тепла. Ви не поставили із своїми сусідами індивідуального теплового пункту, відповідно ваш будинок прийняв забагато тепла і виходить, що це ваші проблеми," – пояснила координаторка житлово-комунальних програм громадянської мережі "Опора" Тетяна Бойко.

Будинок у Дніпрі
Будинок у Дніпрі5 канал / Час. Підсумки тижня

Мешканці будинку в Дніпрі встановили індивідуальний тепловий пункт, тепер платять удвічі менше.

"Власники можуть зараз самостійно визначати якість свого життя. Потрібно було переконати людей, не боятися, зробити, розібратися, плюс професіоналізм. І ціна зовсім інша," – зазначив Владислав Мирошниченко, голова Асоціації ОСББ "Добробут".

Квартира в Києві
Квартира в Києві5 канал / Час. Підсумки тижня

Економія для споживача – це справа самого споживача. Прогнози чи то обіцянки уряду про менші цифри у платіжках для більшості людей так і залишаються лише словами. Фірми-постачальники заробляти менше не хочуть. Тому батареї гріють по максимуму. У споживача є вибір. Платити рахунки, а від спеки відкривати вікна. Або збирати сусідів і вирішувати проблему разом.

Сергій Барбу, Ольга Дунська, Наталія Світлова, Сергій Клименко, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Новий режим виїзду до Росії: декого вже завернули на кордоні – подробиці
Наступний матеріал
$7 тис. на ліки щотижня – історія маленького Артема: як виживають орфанні хворі в Україні
Loading...