Школа
Школа 5 канал

Російські школи готуються до переходу на українську мову – як це відбувається та що кажуть вчителі

Читайте по-русски
Обстоювати права української тепер має новопризначений уповноважений Тарас Кремінь

Поки тривають баталії довкола скандального законопроєкту Бужанського, російські школи вже готуються до переходу на українську мову викладання. З 1 вересня цього вимагає, зокрема, мовний закон. Він набув чинності рівно рік тому. І от від сьогодні починають діяти чергові його положення – для сфери транспорту, науковців та медиків. Кореспондентка "5 каналу" Олена Соловйова розкаже.

"Такий час, в який ми повинні підтримувати нашу Батьківщину, розмовляти своєю державною мовою", – говорить Наталя Антонюк, вчителька інформатики Бахмутського НВК №11.

Наталя Антонюк викладає інформатику в Бахмутській школі на Донеччині. Вже кілька років як предмет веде лише українською

"Термінологія, яку нам довелося вивчати, деякі терміни, ти витрачаєш на це більше часу, але коли ти кілька уроків провів, то далі вже все виходить природно", – каже вчителька інформатики Бахмутського НВК №11.

Школа, в якій навчаються понад тисячу дітей, повністю перейшла з російської на державну мову ще у 2017 за ініціативою батьків першокласників. Складнощі були, розповідають в адміністрації. І нестача україномовних підручників, і нерозуміння з боку частини батьків.

"Всі батьки різні, і в кожного свої думки. Проводилася інформаційна кампанія, щоби батьки зрозуміли, що все це робиться лише для їхніх дітей", – каже Олена Підопригора, заступниця директора з виховної роботи Бахмутського НВК №11.

Тепер – радіють результатам.

"Значно покращилися результати учнів ЗНО з української мови. Тому що намагаючись спілкуватися українською під час перерв, проводячи всі виховні заходи українською мовою, діти поринули в це середовище, їм набагато легше стало сприймати, у них більший словниковий запас", – відзначає Олена Подопригора.

Нині своїм досвідом школа ділиться з іншими закладами – на онлайн-лекціях спеціального курсу.

Підвищення кваліфікації без відриву від відпустки. Викладачеві – заговорити українською на уроці, а директорові – ефективно перевести заклад на викладання державною мовою має допомогти безплатний онлайн-курс.

Це спільний проєкт Міносвіти та громадської ініціативи. Вже мають понад 4 тисячі заявок. Переходом на українську мову викладання найбільше цікавляться на Донеччині, Дніпропетровщині та Запоріжжі.

"Ми говоримо з ними про ефективні комунікації, які будуть їм допомагати, ми ділимося досвідом інших шкіл, будемо й мову практикувати – у нас на це 5 лекцій буде", – розповідає Анастасія Розлуцька, співзасновниця курсу, керівниця ГО "Український Світ".

З 1 вересня українська має залунати в усіх класних кімнатах шкіл країни. Цього вимагає мовний закон. Уже рік як він захищає статус єдиної державної. І робить її обов'язковою для публічного простору – державних установ, судів, ЗМІ, закладів освіти, медицини та сфери обслуговування. Від січня цього року – вся реклама лише українською. А від цього четверга державна обов'язкова для дисертацій та наукових статей, технічної документації і транспортних послуг. Українською мовою тепер мають надавати й медичну допомогу.

"Коли людина звертається з хворобою, вона не завжди буде звертати увагу на це, то тут, я прогнозую, порушень буде більше", – говорить Тарас Марусик, журналіст, експерт з питань мовної політики.

Нині ж, каже експерт, букву закону найчастіше ігнорують працівники сервісу.

"Сфера обслуговування далі продовжує фактично бути гарячою фазою. Так само гаряча фаза – це телебачення. Впиралися і продовжують впиратися власники більшості телеканалів, це олігархи, які не дуже переймаються національними інтересами і українською мовою", – говорить експерт з питань мовної політики.

Обстоювати права української мови тепер має новопризначений уповноважений Тарас Кремінь. А от санкції за порушення закону запрацюють не раніше 2022 року. Ті ж, хто вже перейшов на державну мову не через штрафи, а за покликанням, радять колегам: "Не боятися, а поступово йти до цього. Проходити курси якісь, читати літературу. Наприклад, щоби легше було спілкуватися, відкриваєш художню літературу і читаєш її для того, щоби відкладався якийсь багаж", – радить Наталя Антонюк, вчителька інформатики Бахмутського НВК №11.

Олена Соловйова, Ірина Шевченко та Андрій Толяренко, "5 канал"

Попередній матеріал
"Хто проти державної мови, той є злочинцем": академік Юхновський звернувся до Зеленського
Наступний матеріал
Тюрма за заяви "Крим – це Україна": Кремль готує закон про півострів – як на це реагує Київ
Loading...

Мовний протест під Радою та зміни до виборчого законодавства – "ІнфоВечір"

"Не дамо росіянам її знищити": Чубаров потужно виступив на підтримку української мови

"Не чіпай мову": учасникам акції довелося фактично видирати активіста в поліції – включення

Влада витягла "з-під сукна" мовне питання, щоб показати вірність і відданість своїм замовникам із Кремля – Порошенко

Євромайданівці, вчителі та школярі вийшли відстоювати українську мову – не обійшлося без конфлікту з поліцією

"Не чіпай мову": під Верховною Радою відбувається акція проти мовного закону Бужанського