Акція на підтримку української мови біля ВР
Акція на підтримку української мови біля ВР 5.UA / Євгенія Китаїва

Мовна дуель, чоловік з шиною та сутичка з поліцією: як проходила акція проти законопроєкту Бужанського

Читайте по-русски
Не допустити ухвалення документа зібралося близько тисячі людей

Мову захищали біля парламенту. Там влаштували акцію проти скандального законопроєкту Максима Бужанського. Його мали сьогодні розглядати у Верховній Раді. Документ пропонує скасувати з 1 вересня цього року перехід учнів 5-11 класів російськомовних шкіл на українську. Утім, на порядку денному законопроєкт так і не з'явився. Це не завадило мітингувальникам зібратися, а Ірина Геращенко навіть викликала Максима Бужанського на мовну дуель. Кореспондентка "5 каналу" Євгенія Китаїва продовжить.

"Не чіпайте мову, бо наша мова – наше серце". Ось з такими гаслами люди з різних куточків України з самого ранку зібралися на площі перед Верховною Радою.

Так відреагували на можливе відтермінування переходу учнів 5-11 класів російськомовних шкіл на навчання українською. Ініціював такий законопроєкт нардеп Максим Бужанський від фракції "Слуга народу".

"Він передбачає, що запланований ще три роки тому перехід російськомовних шкіл на українську мову зупиняється. Відкладається ще на три роки. Передбачає, що обов'язкове 80% викладання українською мовою теж скасовується. Відповідно, ми повертаємося до старих радянських часів, коли освіта була інструментом русифікації. Ми цього не допустимо", – заявляє Володимир В'ятрович, співорганізатор акції.

Не допустити ухвалення цього закону зібралося близько тисячі людей. Анатолій пригадує, уже брав участь у Мовному майдані в 2012 і ось знову вийшов на захист української.

"Відстоюємо те, що з молоком матері я всмоктав в своє тіло і в свою душу – нашу українську, рідненьку, солов'їну мову", – говорить Анатолій, учасник акції.

"Ми прийшли підтримати нашу українську мову проти того законопроекту, який подали. От тому ми тут, свідомі громадяни нашої країни", – каже Віталій, учасник акції.

Свідомими громадянами себе називають викладачі, студенти та учні шкіл, які теж прийшли на акцію.

"Нам мова важить, для нас вона важлива. Ми готові тут стояти стільки, скільки треба буде, аби тільки зазіхання на мову не реалізовувалися в цій країні", – зазначає Данило, учасник акції.

"Більшість учнів зараз вважають, що це не дуже важливо. Ніби питання мови не стоїть, а воно стоїть. І ми будемо тут стояти і відстоювати свою позицію. Ось так", – говорить Василина, учасниця акції.

Максима Бужанського постійно згадували у виступах учасники акції. Та навіть закликали написати диктант.

"Я викликаю пана Бужанського на дуель – написати диктант російською мовою. "Слуги" і Бужанський – вони не знають і російської. Це неуки. Бужанський, ми з тобою напишемо диктант і російською, і українською. І я вважаю, що я напишу краще", – говорить Ірина Геращенко, співголова фракції "Європейська солідарність".

"Друзі, дуже шановні люди підказують мені, що диктант – це четвертий клас. І якщо Ірина Геращенко хоче зі мною в чомусь змагатися, я обираю твір", – відповів Бужанський.

Долучився до мітингу під стінами парламенту і п'ятий Президент України Петро Порошенко.

"Тут, у Києві на майдані Конституції, боронити українську державу. Бо не тільки наші воїни на фронті, віддаючи життя, боронять українську землю. Тут ми з вами щодня і щогодини маємо захищати українську державу", – наголошує Петро Порошенко.

Акцію контролювали правоохоронці. Патрулів було вдосталь не лише під парламентом, а й на всій вулиці Грушевського. Неподалік Арсенальної площі поліція блокувала машину з технікою та прапорами, яка прямувала на мітинг. Після того, як автомобіль обшукали двічі, його все-таки пропустили.

"Поліція зупинила машину, особливо не пояснюючи причини, вони просто машину не пропускали. При цьому всьому людей, які були в машині, вони не затримували, але машину фізично затримували", – розповідає Сергій Таран, учасник акції.

Намагалися затримати і чоловіка, який приніс на акцію шину.

Щоби забрати шину, правоохоронці повалили чоловіка на землю. Почалася сутичка між учасниками акції та правоохоронцями. За кілька хвилин штовханини поліція відпустила мітингувальника. Чоловік пояснив, приніс із собою шину як символ Майдану.

"Одна шина на мітингу – це вже щось, не знаю, це якась подія. А я не вважаю, що це подія. Майдан був подією", – каже Юрій, учасник акції.

Скандальний законопроєкт у порядок денний четверга так і не внесли. Однак мітингувальники припускають, що за документ депутати візьмуться у п'ятницю – в останній день перед канікулами. Тому акцію продовжать.

"Сьогодні зняли, але так і не зрозуміло, можливо, завтра він буде розглядатися. Я багато джерел читала. І превентивно потрібно вийти, але думаю, що ми далеко не останній раз виходимо. Або цей, або інші законопроекти, думаю, що будуть", – вважає Ольга, учасниця акції.

Євгенія Китаїва, Анна Кудрявцева, "5 канал"

Попередній матеріал
Послаблення карантину: як Волинь повертається до активного життя
Наступний матеріал
NASA і ESA опублікували фото Сонця, зняті з найближчої відстані в історії
Loading...

Мовний протест під Радою та зміни до виборчого законодавства – "ІнфоВечір"

Ірина Геращенко викликала Бужанського на мовну дуель – "слуга" відповів

"Нікому не дамо знищити українську мову" – промова Порошенка на мітингу проти закону Бужанського

"Не дамо росіянам її знищити": Чубаров потужно виступив на підтримку української мови

"Не чіпай мову": учасникам акції довелося фактично видирати активіста в поліції – включення

Влада витягла "з-під сукна" мовне питання, щоб показати вірність і відданість своїм замовникам із Кремля – Порошенко