Митниця
Митниця freshmarket.ru

Рекордне збільшення акцизного податку на ТВЕНи спровокує стрімке зростання контрабанди, зокрема з окупованих територій – розслідування "Стоп Реваншу"

Читайте по-русски
Одним з джерел контрабанди стіків можуть стати окуповані території

На сьогодні тіньовий ринок тютюнових виробів сягає 10 мільярдів гривень на рік. А через підвищення у 4,2 рази акцизного податку на тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) в Україні з’явиться абсолютно новий сегмент нелегального ринку – торгівля контрабандними та контрафактними стіками. Про це відомі економісти та експерти розповіли журналістам проекту "Стоп Реванш" на "5 каналі".

"Очікується, що нелегальний ринок може зрости майже в 3 рази", – розповідає Андрій Забловський, керівник секретаріату Ради підприємців при Кабінеті міністрів України.

"У порівнянні зі звичайними сигаретами, вигода для контрабандистів на одному коробі продуктів "ТВЕН" складе від 500 до 800 доларів. Дуже істотний прибуток. У чотири рази більший, ніж прибуток на контрабанді сигарет", – пояснює Максим Барабаш, фінансовий директор компанії "Філіп Морріс Україна".

Одним з джерел контрабанди стіків можуть стати окуповані території, де працюють одразу три тютюнові фабрики. За інформацією зі ЗМІ, там вже почали монтувати лінії для виготовлення стіків.

"З технічної точки зору – це можливо. Зважаючи на те, що допомагатиме постачати обладнання буде РФ, в модернізації або з будівництвом нових виробничих ліній проблем не буде", – говорить Ігор Тишкевич, аналітик Українського інституту майбутнього.

Нагадуємо, що в грудні 2020–го року народні депутати внесли зміни до Податкового кодексу, якими підвищили акцизи на тютюнові вироби для електричного нагрівання (ТВЕН) на 320% – до рівня звичайних сигарет. Після підвищення вартість акцизу за 1000 штук склала 43,3 євро, що вище як, наприклад, у Франції (32,6 євро за тисячу штук) чи в Нідерландах (33,25 євро за тисячу штук). За підрахунками експертів, таке стрімке підвищення акцизного податку у 4,2 рази спровокує зростання ціни в роздробі на понад 50% – до 80–90 гривень за пачку. Для прикладу у сусідній Білорусі пачка стіків коштує 42 гривні, у Росії – 56 гривень, у Молдові – 62 гривні.

Таке безпрецедентне підвищення акцизу може стати причиною скорочення легального ринку ТВЕНів у понад 3 рази – з 4,7 мільярдів штук до 1,5 мільярдів. Зменшаться і заплановані надходження до державного бюджету – з 4,8 мільярдів гривень до 2,2 мільярдів.

"Якщо буде дорога легальна продукція, то купувати її будуть одиниці, які зможуть собі це дозволити. Такі споживачі залишаться, але їх буде мало,і їх буде недостатньо, аби забезпечувати достатні обсяги надходження акцизу", – наголошує Тетяна Кощук, провідний науковий співробітник ДННУ "Академія фінансового управління".

Галузевий бізнес, Асоціація міст України, Українська спілка промисловців та підприємців, Американська торговельна палата закликали парламент переглянути настільки стрімке зростання акцизного податку на ТВЕНи.

Своєю чергою, парламентський комітет із фінансів, податкової та митної політики під час розгляду законопроекту №4278 підтримав підвищення ставки акцизу на тютюнові вироби для ТВЕН у 2021 році на 200% і подальше щорічне підвищення на 30% у 2022–2025 роках. На думку експертів, це дасть змогу зберегти легальний ринок ТВЕНів – замість трикратного падіння. Натомість бюджет вже цього року отримає заплановані 4,8 мільярдів акцизних податків від ТВЕНів проти 1,7 мільярда гривень торік.

Попередній матеріал
У Києві до Дня добровольця провели міжконфесійну молитву за полеглих Героїв – включення
Наступний матеріал
Справжній Шевченко. Частина 2 – "Машина часу"
Loading...

Добровільна відставка президента Зеленського стає одним зі сценаріїв 2021 року – "СтопРеванш"

Байден співпрацюватиме із Зеленським тільки після вичищення ОПУ від російської агентури – "СтопРеванш"

"СтопРеванш": у 2021 має зупинитися пандемія популізму – і в Україні теж

"Під домашнім арештом": що вимагає адміністрація Байдена до Зеленського – "СтопРеванш"

У День Гідності та Свободи активісти приїхали до Зеленського у Феофанію за відповідями – "СтопРеванш"

Що не так з самоізоляцією "важкохворого" Зеленського у Феофанії: розслідування "СтопРеванш"