Член партії "Голос" та колишній керівник Держаної митниці Макс Нефьодов в гостях у "Рандеву" на "5 каналі" розповів про те, яка ситуація на митниці станом на тепер.
Він сказав, що в Україні є суттєві покращення в багатьох сферах, але недореформованими залишається фіскальна сфера і суди.
"Наша команда почала реформу, основний етап якої був розрахований на півтора роки, пропрацювали чотири з половиною місяці, показали перші результати – нас звільнили. Ситуацію відкотили назад і в якомусь сенсі вона навіть стала гіршою, бо повернули деяких людей, яких попередники попередників не хотіли брати. А от тепер вони прийшли на митницю", – говорить Нефодов.
Нефьодов переконаний, що ящо не змінювати систему ізсередини, то будь-які перестановки керівництві митниці не допоможуть.
"Якщо там не вирішити питання, звідти завжди будуть вийматися мільярди, які потім ідуть на політичну корупцію. Якщо не робити реформу, ми втрачаємо цей шанс. Від того, що туди прийде Іванов, Петров, Сідоров, буде в тій же ситсемі і в тих же умовах краще кричати чи гірше кричати на митників, чи давати 12 тисячам співробітників якісь команди, це не має ніякого сенсу. Керівник митниці сам може красти чи не красти, а під цим керівником – 12 тисяч робітників, які працюють або в старій системі або в новій. А в тому то й справа, що нову систему нині не будують", – розповів ексочільник митниці.
Він також сказав, що на митниці досі існує таке явище як "копитні": "Я не вірю, що всі митники погані, це не так, але дуже багато митників поставлені, на жаль, у сумні умови, коли вони є складовою величезної корупційної проблематичної екосистеми. І змінювати треба її. Коли ми кажемо, що треба змінювати систему оплати митників, якраї і йдеться про те, щоб відмовитися від ганебної практики так званих копитних. Це такі чайові, які брокери залишають митникам, а митники половину лишають собі на зарплату, а з половини фінансують дрібні витрати на митниці – ремонти, іноді навіть боротьбу з контрабандою, розвантаження фур, прибирання. В деяких регіонах навіть комунальні платежі оплачуються з цієї дрібної корупції".
Нагадаємо, раніше Максим Нефьодов заявив, що щорічні втрати бюджету від контрабанди приблизно становлять 40-45 млрд гривень.
Як повідомляв 5.UA, 24 квітня уряд звільнив голову Державної податкової служби Сергія Верланова та голову Митної служби Максима Нефьодова. Того ж дня Верховна Рада підтримала створення тимчасової слідчої комісії для розслідування можливої корупції на митниці та у фіскальній службі.