Швидка допомога
Швидка допомога 5 канал

Реформа швидкої допомоги: що важливо знати українцям

Читайте по-русски
Зміни розпочалися вже цього місяця, спочатку реформа зачепила п'ять областей та столицю

Менш ніж за п'ять років в Україні реформують службу швидкої допомоги. Її остаточно поділять на екстрену та невідкладну. Зміни почалися вже цього місяця, та спочатку реформа зачепила п'ять областей та столицю. Таким чином, у Міністерстві охорони здоров'я хочуть перевірити, як усе працюватиме. Зокрема, замість фельдшерів у каретах "швидкої" будуть парамедики, які відповідатимуть за життя хворого – дорогою до лікарні. Подробиці реформи розповість журналіст "5 каналу" Мирослав Солонар.

До 20 викликів за добу. Для досвідченого фельдшера Олени це норма. Втім, їздити не завжди доводиться туди, де найбільша потреба. Каже, що близько третини таких викликів – даремні.

Фельдшер Олена Гришаєва розповідає: "По факту приїжджаєш, а людина вже хворіє тиждень, нікуди не звертається. Це вже ненормально. Ми втрачаємо час, адже ми втрачаємо час не на страшному виклику".

Олена впевнена, що за згаяний час можна було б урятувати чиєсь життя: "Інфаркт, ДТП, маленька дитина – потрібна наша допомога".

Це при тому, що бригад на Київській станції швидкої допомоги бракує. Відмовитись їхати на виклик, згідно із законом, не мають права.

Анатолій Вершигора, директор центру екстреної медичної допомоги та медицини катастроф Києва, каже: "Зараз питання стоїть актуальне: звільнити швидку допомогу від непрофільних викликів і пацієнта привчити звертатись до свого сімейного лікаря, а не на швидку допомогу із приводу температури 37.2".

У МОЗі взялися до змін, і за 5 найближчих років планують реформувати швидку меддопомогу. Її розділять на екстрену та невідкладну. Диспетчери визначатимуть, кого направляти до пацієнта. Якщо йтиметься про серйозну загрозу для життя, на виклик їхатимуть саме бригади екстреної допомоги. В кожній – по два парамедики. Це медичні працівники, які знатимуть, як урятувати пацієнта та доправити його до лікарні.

Олександр Ябчанка, речник Міністерства охорони здоров'я України, каже: "При центрах екстреної медичної допомоги будуть створені симуляційні центри для навчання персоналу. Тобто вони проходитимуть відповідне навчання, будуть підвищувати свою кваліфікацію, і з підвищенням кваліфікації вони отримуватимуть вищу заробітну платню".

Допомагатиме парамедикам екстрений медичний технік, який зазвичай є водієм швидкої. Для водія Олексія це не складно: "Був випадок, коли робили реанімацію дідусеві: я допомагав йому тримати грушу, щоб він міг дихати. Ми рятували дідуся і врятували його прямо біля під'їзду".

Пілотний проект уже розпочали в Києві та ще п'яти областях: Вінницька, Донецька, Полтавська, Тернопільська та Одеська. На Одещині медики впевнені: для успішної реалізації реформи поки що бракує як обладнання, так і сучасних машин.

Фельдшер Катерина Костенко говорить: "Усе інше – це "Газелі", які ламаються, які просто не оснащені".

Реформа екстреної медичної допомоги передбачає, що диспетчерські служби планують приєднати до єдиної електронної системи "Централь-103", щоб автоматично підбирати бригади, які перебувають найближче до потрібної адреси. Час на обробку виклику хочуть скоротити з 3-5 хвилин до однієї. А прибуття швидкої, за інформацією МОЗ, має бути 9-12 хвилин, замість 20. Однак поки що диспетчерські служби працюють по-старому.

Швидка допомога
Швидка допомога5 канал

Телефонний дзвінок тут лунає щосекунди. В них тринадцятигодинний робочий день. Вони першими приймають виклики та координують роботу швидких. У диспетчерів наскільки завантажений графік роботи, що відволіктися бодай на секунди важко.

Швидка допомога
Швидка допомога5 канал

У столичному центрі екстреної медичної допомоги система "Централь-103" запрацює не раніше осені. На усі машини вже встановили системи GPS.

Анатолій часто викликає швидку для своєї дружини. На оперативність не скаржиться, але каже, що є куди рости: "Швидкій я б четвірку поставив". 

Мирослав Солонар, Ольга Дунська, "5 канал"

Попередній матеріал
"Місцями запорозької слави": як учасники експедиції козацькою чайкою вниз по Дніпру мандрували
Наступний матеріал
Норвежці оголосили конкурс, щоб назвати кита, який втік від ВМФ Росії
Loading...