Учасники експедиції козацькою чайкою мандрували вниз по Дніпру
Учасники експедиції козацькою чайкою мандрували вниз по Дніпру 5 канал

"Місцями запорозької слави": як учасники експедиції козацькою чайкою вниз по Дніпру мандрували

Читайте по-русски
Сучасні козаки в подорожі максимально дотримувалися козацьких звичаїв

Козацькими маршрутами. Із Запоріжжя козацькою чайкою Дніпром униз. Це експедиція "Місцями запорозької слави". Учасники проекту мають намір пройти 400 км там, де колись плавали їхні предки. На все про все три дні.

Козак Костянтин Рижов – отаман війська "Запорозька Січ". Уже вшосте збирається в похід по Дніпру. Каже, що бути веслярем у чайці нелегко. Проте на таких човнах козаки ходили навіть у море.

"Найбільший, найпотужніший флот того часу – це флот Османської імперії – не міг ніяк протидіяти. Запорожці підходили до Стамбула, як вони казали, "обкурити мушкетним димом" Стамбул. На чайках. Перемагали найпотужніший флот світу на своїх човниках. Чайка – це ж не корабель, це човник", – розповідає чоловік.

Цей козацький човен збудували в Запоріжжі близько 5 років тому за старовинними кресленнями та з урахуванням сучасних вимог безпеки судноплавства. Історик Петро Бойко, причетний до цього проекту, пояснює: за веслярів на чайці мають бути дужі чоловіки.

Науковець розповідає: "Таких запорожців маститих, які можуть подужати це судно на веслах – то тоді вона йде на веслах. Тому що треба розуміти, що судно 14 метрів завдовжки, воно важить 3 тонни, не так просто її зрушити з місця. Працюють пречудово вітрила".

До триденної експедиції Дніпром козаки підготувалися ретельно. Із собою взяли навіть газ для приготування їжі та поліетиленові мішки, аби зберегти вантаж сухим.

Сучасні козаки обіцяють під час подорожі максимально дотримуватимуться козацьких звичаїв. І вдень на човні, і вночі, приставши до берега.

Учасник походу Олег розповідає: "На березі табір, куліш. Тут ніхто не лягає, тільки сидимо і гребемо. І слухаємо, як співають пташки, хлюпочуть хвильки і хекають друзі – якось так!".

Провести козаків у дорогу зібралися не лише друзі та рідні, а й шанувальники української історії. На чайці козаки планують доплисти до берегів Херсонщини на козацький фестиваль. Там, на місці Кам'янської Січі, вклоняться могилам отаманів Сірка та Гордієнка.

Михайло Воронов, Юрій Петришин, "5 канал"

Попередній матеріал
У справі "тітушковода" Волкова заслухали останнього таємного свідка: що нового з'ясували
Наступний матеріал
Реформа швидкої допомоги: що важливо знати українцям
Loading...