Оборона козаків
Оборона козаків Depositphotos

Майстер фортифікацій і пасток: як Іван Богун вирішував долі битв

Навіть в складних ситуаціях Богун вдавався до таких хитрощів, що вороги не знали чого очікувати наступного разу

Іван Богун – майстер оборон, фортифікацій, проривів і пасток. За добрі організаторські здібності та військовий талант Богуна призначали кальницьким (вінницьким) полковником.

У 1651 році, боронячи Вінницю від польських загонів, Богун залишив частину війська в місті. А сам рушив назустріч добірної кінноти магната Лянцкоронського. Після нетривалої сутички козаки удали паніку і почали тікати до укріпленого монастиря по той біг Бугу. Крилаті гусари були втягнуті на кригу, де козаки ще перед боєм прорубали ополонки. Пастки притрусили сіном і снігом, тож врятувалося не багато гусарів. Ледь пощастило самому Лянцкоронському.

У 1653 році війська Чернецького вдерлися в Брацлавщину. Однак кмітливий і винахідливий Богун, заманив його під Монастирище, де 22 березня відбувся бій. Там Богун виводить з оточеного міста частину козаків, перевдягає їх на татарський манер і наказує гамірно атакувати. Сам же ударяє з іншого боку. Перестрашені поляки думаючи, що козакам надійшла потужна підмога кинули власний обоз і відступили.

1655 року Богун прославився під час оборони Умані. Високі вали фортеці і глибокі рови були облиті водою настільки, що мури стали крижані. Воєначальники Речі Посполитої порівнювали Умань з голландською Бредою, а вона вважалася зразком військово-інженерної майстерності.

Того ж року польське військо робить ще одну спробу за для заволодіння українськими землями. Поляки оточили Івана Богуна разом з військом в містечку Охматів та рушили назустріч Хмельницькому та полкові росіян, яким командував воєвода Шереметьєв. Поляки відтіснили українців і росіян від Охматова, однак доля і цієї битви в котре вирішилась Богуном. Знаний майстер прориву все ж вийшов з облоги.

Коли ж на ранок поляки рушили на козаків, то з подивом зауважили, що військо їхнє побільшало, а самі козаки, за словами очевидця-шляхтича, "трупом жолнірським отаборились, бо не тилко вдень, а й уночі билися рукопаш", тобто спорудили укріплення з возів та тіл загиблих.

Ідею спорудження такого валу Іван Богун взяв з досвіду оборони Умані. А от здолати цього валу поляки так і не змогли.

Дивіться також фотогалерею:

Козацька воля-2018: як "марунові берети" з літаків на острів десантувалися – вражаючі фото

/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
Військові навчання
/
Військові навчання
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/

Попередній матеріал
Літургія під проводом Святішого Отця Франциска в Базиліці святого Петра у Ватикані – відео
Наступний матеріал
Столичні рятувальники вночі 2 години гасили масштабну пожежу – фото
Loading...

Звільнення Бахчисараю: як Кримське ханство заприсягнуло гетьману Михайлу Дорошенку

Музейники Будинку вчителя занепокоєні, чи зможуть повернутися в приміщення після ремонту

На захисті Польщі: як українці у складі Війська Польського боролися проти тоталітаризму

Із Львова до Перемишля за 2 години: у перший рейс рушив новий потяг УЗ (оновлено)

Як століттями змінювався "ідеал" жіночої фігури: фітнес-блогер показала за допомогою фотошопу

"Російська імперія починалася з крадіжки": В’ятрович прокоментував те, що в російському Пскові аеропорт назвали іменем княгині Ольги