Плагіатор або ж науковець: чи пройшов випробувальний термін чільник МОН Шкарлет

Сергій Шкарлет 5 канал / Час. Підсумки тижня
Три місяці Сергій Шкарлет – тимчасовий виконувач обов'язків міністра освіти. Незалежна експертна комісія встигла розглянути шість наукових робіт Шкарлета і у чотирьох із них підтвердили факти академічного плагіату

Цього тижня освітянам і студентам не сиділося в своїх закладах, вони виходили на мітинги. Зокрема, просили відставки нинішнього керівника міністрества освіти. 25 вересня, до речі, сплив випробувальний термін Сергія Шкарлета. Йому дали три місяці, щоб себе показати.

Редакція "5 каналу" намагалася отримати коментар тимчасового виконувача обов'язків і з конфліктних питань, і що він робитиме далі.. Але відповіді поки не отримали. За ці три місяці він втрапив не в один скандал. Зокрема його досі звинувачують у тому, що школи і дитсадки не забезпечені приміром масками і антисептиками. А ще і досі не знято питання: чиновник таки плагіатор чи науковець?

Річ у тім, що в 4 з 6 наукових робіт Шкарлета – підтвердили плагіат. Як освітяни за три місяці відчули руку тимчасового керівника – Сергій Барбу дізнавався.

Чернігівська політехніка. Університет називає себе "провідним навчальним закладом області". А от про всеукраїнське лідерство говорити поки зарано. Попри скромні результати у освітніх рейтингах (рейтинг університетів Scopus – 43 місце – ред.), Чернігівська політехніка стала кар'єрним трампліном для її ректора Сергія Шкарлета.

Працівниця Чернігівської політехніки Валентина Симоненко говорить: "Це мила людина! А тим паче – ділова! Що сказав, те і зробив!".

"– Коли він був ректором, як вам навчалося? – Так, як і зараз!" – відповідає Олег, студент 4 курсу Чернігівської політехніки.

Три місяці Сергій Шкарлет – тимчасовий виконувач обов'язків міністра освіти. І цієї п'ятниці закінчився його випробувальний термін на посаді.

Проте Шкарлет стверджує: "Я нічого не знаю про термін 25 вересня!".

Прем'єр-міністр України Денис Шмигаль говорить: "Пана Шкарлета ми фактично призначили з можливістю проявити себе протягом наступних декількох місяців, і це своєрідний випробувальний термін".

За три місяці у міністерстві чимало змін. З приходом нового керівництва там задумали повернутися до одинадцятирічки. А це по суті означав б кінець реформи нової української школи. Зрештою під тиском громадськості від ідеї відмовилися. Але придумали нову. Тепер міністерським чиновникам муляє ЗНО. За даними "Підсумків тижня", МОН хоче, аби під час вступу бали із шкільного атестата були важливішими за результати тестів. А це може повернути старі корупційні схеми.

Єгор Стадний, заступник міністра освіти та науки (2019-2020), каже: "Це ще добре, що у нас відбулося ЗНО і після нього залишилися маски та дезінфектори і їх можна зараз використовувати у школах".

Провали міністерсво підготовку до нового навчального року. З бюджету на засоби захисту та дезінфектори не дали ані копійки. І до кінця року ситуація вже не зміниться. Грошей у бюджеті немає.

Навчання у школі
Навчання у школі5 канал / Час. Підсумки тижня

На додачу раз-по-раз міністерство стає фігурантом гучних скандалів. Таке, наприклад, сталося у Києві. Міносвіти вирішило приєднати Олімпійський коледж імені Івана Піддубного до Національного університету фізичного виховання. Викладачі і вихованці збунтувалися. Переконують, хтось кинув оком на гектари дорогої столичної землі їхнього навчального закладу.

Заворушення біля Олімпійського коледжу в Києві
Заворушення біля Олімпійського коледжу в Києві5 канал / Час. Підсумки тижня

Сергій Захарін, керівник Патронатної служби міністра освіти й науки України, каже: "Коледж не ліквідовується, коледж реорганізується. Все майно земля знаходилася у власності держави".

Викладач правознавства Олімпійського коледжу імені Івана Піддубного Олександр Башук говорить: "Уряд Зеленського, уряд Шкарета намагається захопити 16 гектарів землі у центрі Києва. А інший заступник мінстра освіти Вітренко – його була ідея проведення зборів у червоному корпусі".

Червоний корпус – це головна будівля Київського університету Шевченка. Біля нього свій київський партійний з'їзд провела президентська партія "Слуги народу".

З агітацією до навчальних закладів зась, напередодні говорило міносвіти. Але партійний захід на території університету таки провели. Студенти вийшли на протест.

З'їзд "Слуги народу" біля червоного корпусу університету імені Шевченка
З'їзд "Слуги народу" біля червоного корпусу університету імені Шевченка5 канал / Час. Підсумки тижня

Єгор Стадний каже: "Представники Офісу президента – це дуже близькі люди до Шкарлета. Це лояльність, це людина, яка не руйнує теплу ванну, у якій зараз президент плаває. Бо президенту ніхто не говорить про важкі умови роботи освітян".

А от з Верховною Радою приязні стосунки у Сергія Шкарлета не склалися. Більшість депутатів у червні відмовилися голосувати за його кандидатуру. Призначили його у обхід Верховної Ради. Тобто на посаду тимчасового виконувача обов’язків чільника МОН, бо це можна було зробити без голосування у залі. Частина депутатів пригадала Шкарлету членство у "Партії регіонів". А ще - нагороди з рук українофоба, міністра освіти часів Януковича Дмитра Табачника.

Сергій Шкарлет і Дмитро Табачник
Сергій Шкарлет і Дмитро Табачник5 канал / Час. Підсумки тижня

Проти такого призначення і громадськість. Під Кабміном та міністерством освіти студенти та викладачі неодноразово збиралися на протести.

Рукописи не горять. Особливо, якщо добряче покопатися в архівах. З університетських сховів виринули подробиці наукового минулого керівника міністерства освіти. За його доробок взялися викривачі плагіату. Крадений текст, наче, знайшли. І кажуть, далеко не один раз.

Колективна монографія, кілька наукових статтей та докторська дисертація. У них виявили плагіат, розповідають у русі "Дисергейт". Скаржаться на тиск і обіцяють нові викриття.

Світлана Благодєтєлєва-Вовк, співзасновниця антиплагіатного руху "Дисергейт", каже: "Я почала відчувати на собі наслідки у вигляді кібер сталкінгу у фейсбуці, а також сталкінгу. Мене переслідують. Я написала заяву у поліцію. – Як це відбувається? – Наступного тижня ми зберемо журналістів і все покажемо і пояснимо".

Не знайшла краденого тексту в наукових роботах Сергія Шкарлета університетська комісія його рідної Чернігівської політехніки. Там спростували заяви викривачів. Чи визнає плагіат "Підсумки тижня" намагалися дізнатися у самого Сергія Шкарлета. Проте на офіційний запит він так і не відповів.

А от відразу після призначення говорив таке: "Розігнати фейки можна дуже-дуже швидко".

Крапку у історії із плагіатом поставили незалежні фахівці. Науковий доробок Сергія Шкарлета проаналізувало Національне агентство із забезпечення якості вищої освіти.

Сергій Квіт, голова національного агентства із забезпечення якості вищої освіти, говорить: "Ми мали два депутатських звернення та різноманітні звернення від громадських організацій. Ми розглянули 6 його наукових робіт і у 4 із них підтвердили факти академічного плагіату".

Сергій Шкарлет із таким рішення не погодився. І вирішив судитися, повідомили у Нацагенції. 

Тим часом освітній комітет Верховної ради схвалив спеціальний законопроєкт. Підтримали його представники більшості фракцій. Згідно із ним займати керівні посади в уряді плагіатори не зможуть. Однак за цей документ ще мають проголосувати депутати.

Сергій Барбу, Сергій Клименко, Едвард Белінський, "Підсумки тижня"

Попередній матеріал
"Австрія, де кєнгуру?": ТОП-10 зашкварних випусків "Вечірнього преЗЕдента" у вересні
Наступний матеріал
Кандидати, рейтинги та партійні з‘їзди: які обіцянки приготували виборцям
Loading...