Корупційний скандал у "Слузі народу": подробиці справи нардепа Юрченка

Олександр Юрченко 5 канал / Час. Підсумки тижня
Народний депутат із монобільшості Олександр Юрченко підозрюється в хабарництві

Жодного парламентського тижня без скандалу. Якось так останнім часом складається.
У "Слузі народу" цього разу скандал корупційний. НАБУ запідозрило в хабарництві Олександра Юрченка, депутата від пропрезидентської фракції. Йдеться про правки до закону про сміття. Як з’ясувалося, НАБУ під прикриттям вийшло на помічника Юрченка й запропонувало допомогти змінити закон. За допомогу в детектива попросили винагороду – 13 тис. доларів для самого депутата, а потім 200 тис. доларів для депутатів із профільного комітету, щоб там також підтримали необхідні зміни.

Після оприлюднення такої інформації генпрокурорка відверто здивувала своєю поведінкою. Спершу вона не знайшла доказів для підозри нардепу, але заява Офісу президента з осудом дій нардепа змінила її думку. І підозру вона таки підписала. Вивчила справу, як пояснила. А Зеленський назвав Юрченка людиною, міцності якої вистачило на рік. Але не всі повірили в щирість слів президента. Пролунала думка, що така гучна заява з’явилася лише після розголосу цієї теми й задля рейтингу монобільшості перед виборами. Бо такі "посадки своїх" добре впливають на виборців. 

Президент повірив, і до парламенту зайшов Олександр Юрченко разом із ЗеКомандою. У минулому в політику збирався зі "Свободою" та УКРОПом, але безуспішно. Називав себе екоактивістом. Про екологію турбувався, та більше, згодом скажуть прокурори, про власну кишеню. І цього тижня підозра в корупції хутко перенесла нардепа з парламентської зали на лаву підсудних.

До сорому корупційного – ще один, із буремної молодості. У 2000-х Юрченка вже затримували, з'ясували ЗМІ. Майбутній нардеп украв 4 пляшки пива з продуктового магазину. Але тоді справу зам'яли.

Із політичною кар'єрою в нардепа розгулявся апетит, вважають детективи-антикорупціонери. Оприлюднюють докази: винагороду за просування певних правок до закону "слуга народу" просив доларовими "плюшками". Спокусився й на іноземний інвестиційний пиріг – відсоток, тобто шматок від нього, просив собі, – за лояльність. Але вкусити його горе-нардепу так і не вдалося.

Спецоперацію з детективом під прикриттям розгорнуло НАБУ. Помічника нардепа затримали на гарячому. А самого Юрченка хоч за руку не впіймали, але докази його участі в корупційному скандалі бюро оприлюднило. На записах здирництво й великі гроші. У докази НАБУ ніяк не хотіла вірити генеральна прокурорка. Підстава – чи то кримінальна, чи то політична – з'явилася в четвер. Підозру підписала, але від звинувачень у панібратстві з президентом Венедіктову це не врятувало.

Гео Лерос, який першим написав про хабар у соцмережі, розповів, що про спецоперацію НАБУ проти депутата Юрченка на Банковій знали.

"Вони вже майже тиждень знали про цю спецоперацію й намагались якось цю інформацію приховати. Потім президент зрозумів, що нікуди діватися й треба якогось хайпу зробити", – зазначив він.

"Винятково перед виборами бажання Зеленського показати, що він саджатиме друзів ", – пояснив керівник експертної групи "Бюро аналізу політики" Віктор Бобиренко.

"Посадити Олександра Юрченка за ґрати!", – емоційно випалив обурений Зеленський. Президента одразу ж звинуватили: говорити про вирок не мав права. До того ж презумпція невинуватості в Україні не скасована.
 
Заступниця голови парламенту минулого скликання Оксана Сироїд пригадує: раніше недоторканності нардепів позбавляли більшістю голосів у залі. За останні 5 років імунітет втратили більш ніж десяток депутатів. До суду справи доходили, але вироків немає досі. Нині процедура розслідування депутатських проваджень змінилася, а от результат той самий.

"Володимир Зеленський так і не зрозумів, яку посаду він обіймає. Його слова та дії далекі від його нинішнього статусу", – зазначила Сироїд.

"Я переконаний, що він не впливатиме на суд. Наш президент є людиною, він висловлює свої почуття щодо цього ганебного явища", – наголосив нардеп від "Слуги народу" Данило Гетманцев.

Правову оцінку діянням нардепа даватиме суд, якщо нею, додають депутати, не керує Банкова.

"Те, що називають зняттям депутатської недоторканності, – повне фуфло, нічого не зняли, за фактом є генпрокурор, яка є "слугою народу", – уточнив Лерос.

Кілька кримінальних проваджень правоохоронці відкрили й проти самого балакучого депутата. Активно взялася ГПУ й за п'ятого Президента, лідера "Європейської солідарності" Петра Порошенка. Справи, в яких він фігурує, то відкривають, то закривають. Нині їх близько шести десятків. Під судом і його політична соратниця – депутатка Софія Федина, за міцні словечка проти президента. Починали розслідування й проти депутатів ОПЗЖ, які їздили до Держдуми країни-агресорки. Бралися правоохоронці й за корупцію у фінансовому комітеті парламенту, але підозри тоді так нікому й не висунули.

"Не буде справедливості, допоки влада підминатиме під себе правоохоронні структури, антикорупційні органи й суди. Треба боротися проти цих подвійних стандартів", – зазначив нардеп від "Європейської солідарності" Володимир Ар'єв.

"В Україні є коло безкарності. Ми спостерігаємо той самий процес кругової поруки та безвідповідальності. І це все свідчить про те, що система поки не змінилася", – додала Сироїд.

Чи стане Юрченко першим нардепом, котрий за справу з брудними грошима сяде до в'язниці? Запобіжний захід йому так і не обрали, бо до суду нардеп так і не прийшов. Причина – епідемія коронавірусу. Обранець повідомив, що контактував із хворим на COVID-19. Разом із Юрченком на лаву підсудних можуть сісти й інші нардепи, якщо прокуратора та НАБУ спрацюють разом.

"У матеріалах НАБУ йдеться про корупцію не лише Юрченка, корумпувати для ухвалення потрібних правок за "плюшки", за гроші можна цілий комітет", – наголосив нардеп від "Голосу" Ярослав Юрчишин.

"Будуть до виборів це все показувати, але потім спустять на гальма", – додав Бобиренко.

Усе залежатиме, зокрема, від доказів, зібраних детективами антикорупційного бюро. Але насамперед, як свідчить історія українського парламенту, це залежатиме від політичної волі керівництва країни. 

Ірина Сисак, Олексій Тищенко, Сергій Новіков, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Телемарафон "Ре:візія країни" на "5 каналі": презентуємо нові ток-шоу
Наступний матеріал
Чек на $1,5 млрд та російська вакцина від COVID-19: навіщо Путін фінансує режим Лукашенка
Loading...