Ознаки життя на Венері: хто може жити на планеті

Венера 5 канал / Час. Підсумки тижня
За словами вчених, на Венері можуть існувати одноклітинні організми, відмінні від земних

А ми тим часом говоримо про інше життя на Венері. Можливо, воно там є. Світ дізнався про нове відкриття. В атмосфері Венери виявили фосфін. Це газ, який виробляють живі організми. Вчені говорять: поки що це неоднозначний доказ наявності життя на сусідній планеті. Але це припущення може цілком бути реальністю. NASA вже готова до перевірки й планує відправити на Венеру свою місію, тож можемо готуватися до сенсації. Про це – в сюжеті "Підсумків тижня".

Її блиск поступається лише сяйву Сонця й Місяця. Із Землі її можна побачити неозброєним оком навіть удень. Єдина з планет Сонячної системи, яка отримала назву на честь жіночого божества. Все це про Венеру, й на ній може існувати життя. Такі сенсаційні висновки зробили вчені. В атмосфері Венери виявили фосфін – безбарвний токсичний газ. На Землі його переважно отримують штучно в лабораторіях. Виділяється він також після ударів блискавок, виверження вулканів, а ще в результаті діяльності бактерій. Тих, що можуть жити без кисню та в кислотному середовищі. Саме завдяки їм, міркують учені, фосфін з'явився на Венері.

"Якщо наші гіпотези підтвердяться, на Венері справді можуть існувати одноклітинні організми, відмінні від земних. Можливо, вони мають щільну оболонку, яка захищає від впливу сонця й кислотного середовища", – зазначила професорка Кардіффського університету Джейн Грейвс.

Виверження вулканів
Виверження вулканів5 канал / Час. Підсумки тижня

27 серпня 1962 року. З мису Канаверал у Флориді на ракеті "Атлас-Еджена" вирушив космічний зонд "Марінер". Він мав подолати міжпланетний простір між Землею та Венерою і сісти на поверхню нашої космічної сусідки. До того часу поверхню Венери люди не могли дослідити через щільні хмари в її атмосфері. Оскільки планета розташована ближче до Сонця, ніж Земля, припускали, що на ній спекотно. "Марінер" подолав понад 400 млн км у Космосі, а коли сів на Венеру й передав перші світлини на Землю, вчені були приголомшені: поверхня планети виявилася пекельною пустелею.

"На поверхні Венери настільки гаряче, що, ймовірно, жодна істота із Землі не змогла б там вижити", – наголосила професорка Массачусетського технологічного інституту Сара Сігер.

Венера розташована найближче до Землі, а ще відбиває майже все світло, що потрапляє в її атмосферу. Наші планети зовні дуже схожі. Обидві приблизно однакового розміру, хімічного складу й утворилися одночасно – понад 4 млрд років тому. Втім Венера отримує майже вдвічі більше сонячного тепла, ніж Земля, а тому її поверхня розпечена. Температура там сягає майже пів тисячі градусів за Цельсієм. За таких показників плавиться навіть свинець.

Венера
Венера5 канал / Час. Підсумки тижня

"Жодна інша планета Сонячної системи не схожа настільки на Землю, як Венера. У масштабах Всесвіту вони розташовані приблизно на однаковій відстані від Сонця, обидві мають атмосферу. Але темний бік Венери – її середовище – сірчана кислота та надзвичайно високі температури", – пояснила геологиня С'ю Смрекар.

Утім так було не завжди. Астрономи NASA розробили 4 моделі розвитку Венери. І з'ясували, що ще 4 млрд років тому планета була придатною для життя. Її поверхня була вкрита океанами та горами, клімат був м'яким, а температура – не більш ніж 40 градусів за Цельсієм. А потім сталася глобальна катастрофа. Масштабне виверження вулканів перетворило Венеру на пекло.

"На фотографіях із поверхні Венери можна побачити сліди виверження лави, це наслідки процесів потужного вулканізму. Це підвищило вміст вуглекислого газу в атмосфері", – зазначила Смрекар.

Через високі температури життя на поверхні Венери неможливе, натомість в її атмосфері прохолодніше, тож там і досі можуть існувати мікроорганізми.

"Ми поки що не знаємо, який саме вигляд мають організми. Але припускаємо, що вони мешкають у хмарах, адже температура в атмосфері придатна для життя", – наголосила Сігер.

Інфрачервоні телескопи
Інфрачервоні телескопи5 канал / Час. Підсумки тижня

Щоб перевірити цю гіпотезу, вчені детально вивчили планету за допомогою інфрачервоних телескопів, що розташовані на Гаваях та в чилійській пустелі Атакама. Якщо в атмосфері Венери справді існують мікроорганізми, то чи здатні на цій планеті вижити люди? Проєкт поселення майбутніх колонізаторів уже розробили інженери NASA. Вони запропонували створити величезні повітряні кулі й розмістити їх на висоті пів сотні кілометрів над поверхнею планети. Майбутнім поселенцям "міста у хмарах" доведеться жити за температури близько 80 градусів за Цельсієм. Але скафандри колонізаторів її витримуватимуть. У космічній агенції NASA дослідження Венери нині вважають пріоритетним. На планеті шукатимуть залишки води й вивчатимуть її атмосферу.

"Це поки що не беззаперечний доказ існування організмів на Венері, але це потужна гіпотеза. Щоб її спростувати або довести, потрібно зазирнути в атмосферу планети", – зазначив астробіолог Інституту планетних наук Девід Грінспун.

Поки що на Венері лише один космічний зонд – японський апарат "Акацукі". Але якщо бактерії справді існують на планеті, вчені наввипередки з'ясовуватимуть, звідки вони там з'явилися. А нове відкриття може стати початком відліку в наступних космічних перегонах.

Вероніка Орєхова, "Час. Підсумки тижня"

Попередній матеріал
Чек на $1,5 млрд та російська вакцина від COVID-19: навіщо Путін фінансує режим Лукашенка
Наступний матеріал
Останній політ: подробиці моторошної авіакатастрофи під Харковом
Loading...